Ogrzewanie elektryczne – wady i zalety

Ogrzewanie elektryczne należy do ekologicznych sposobów ogrzewania domu. Nie emituje szkodliwych związków, ani pyłu – w przeciwieństwie do kotła na paliwo stałe. Wiele osób zastanawia się nad taką inwestycją. Jakie elementy grzejne można zastosować w takim układzie ogrzewania? W jakich przypadkach warto je wykorzystać?

Ogrzewanie elektryczne – główne zalety

Ogrzewanie elektryczne pozwala szybciej ogrzać budynek niż w przypadku obiegu grzewczego, w którym nośnikiem ciepła jest woda. Doskonale sprawdza się w budynkach, które nie wymagają ogrzewania przez całą zimę. Dlatego przy jego wyłączeniu, nie ma obawy o uszkodzenie instalacji – np. wskutek zamarznięcia wody w rurach grzewczych. Ponadto ten typ ogrzewania często jest stosowany przez osoby, które wracają do domu po południu lub wieczorem. W takim przypadku w ciągu dnia ogrzewanie może zostać wyłączone i włączone dopiero po powrocie do domu –  ponieważ szybko ogrzewa powietrze. Jest to możliwe dzięki innowacyjnej technologii zastosowanej w elementach grzejnych, które nagrzewają się o wiele prędzej niż kaloryfery wypełnione wodą. Najprędzej można poczuć ciepło emitowane przez promienniki, które rozprowadzają je przez promieniowanie. Dzięki temu dochodzi do szybszej cyrkulacji powietrza i ogrzania wnętrza. Mogą pracować cały czas lub tylko wtedy, gdy ktoś chce z nich skorzystać. Innym elektrycznym grzejnym elementem jest konwerter z wymuszonym obiegiem powietrza, który działa podobnie  jak termowentylator. Wentylatory wprawiają powietrze w ruch, dzięki czemu w ciągu kilku minut dochodzi do szybkiego ogrzania pomieszczenia. Co wybrać? Pompę ciepła czy ogrzewanie elektryczne? Szczegółowe porównanie na stronie columbusenergy.pl

Ogrzewanie elektryczne podłogowe

Ogrzewanie elektryczne podłogowe zbudowane jest z przewodów oporowych, mat grzejnych z przewodami elektrycznymi lub folii z drutem aluminiowym. W takim ogrzewaniu stosuje się najczęściej 2 rodzaje przewodów: stałooporowe, które grzeją zawsze z maksymalną mocą oraz samoregulujące, które grzeją z mocą odpowiednią do temperatury pomieszczenia. Pętle przewodów są umiejscowione w wylewce z jastrychu. Wygodniejszym rozwiązaniem są cieńsze przewody grzejne,  w warstwie kleju pod płytkami lub pod panelami. Do często stosowanych rozwiązań w ogrzewaniu podłogowym elektrycznym należą maty grzejne ze sztucznego tworzywa, w którym zatopione są przewody. Można je łatwo ułożyć pod panelami lub zatopić w warstwie kleju. Ich grubość wynosi zaledwie 2 mm. Natomiast jeszcze cieńszym elementem są folie grzejne o grubości wynoszącej od 0,2 do 0,4 mm. Ich montaż odbywa się identycznie, jak w przypadku poprzednich elementów. Każdy układ grzewczy składający się z wymienionych elementów posiada czujniki temperatury w podłodze oraz termostat. To umożliwia załączanie ogrzewania, gdy temperatura spadnie do wybranego poziomu.

Łatwe sterowanie ogrzewaniem elektrycznym

Dużą zaletą ogrzewania elektrycznego jest opcja łatwego sterowania, która nie wymaga zakupu drogiego osprzętu. Urządzenia grzejne t.j.: konwektory, promienniki, grzejniki olejowe, maty i folie wyposażone są w czujniki i termostaty. Kluczową rolę pełni sterownik czasowy, za pomocą którego można ustawić obniżanie i podwyższanie temperatury w wybranych godzinach. Dzięki temu koszty ogrzewania elektrycznego obniżają się, ponieważ gdy dom stoi pusty (np. od rana do popołudnia), urządzenia mogą produkować ciepło ze zmniejszoną intensywnością lub w ogóle. Natomiast przed powrotem mieszkańców, system zwiększa temperaturę, aby pomieszczenia zostały ogrzane. Ponadto ten typ sterowania doskonale sprawdza się w przypadku taryfy dzień – noc, która dodatkowo pozwala obniżyć koszty ogrzewania w ciągu dnia, w wybranym przedziale czasowym. Zaletą takiego ogrzewania jest fakt, że nie wymaga gromadzenia paliwa na dłuższy okres tak, jak np. w przypadku kotła na węgiel, eko-groszek lub pellet. Natomiast rachunki za energię elektryczną są rozkładane równomiernie, dzięki czemu domowy budżet nie zostaje nadmiernie obciążony w krótkim czasie.

Ogrzewanie elektryczne może być przez dłuższy czas wyłączone podczas mrozów bez obawy o uszkodzenie – w przeciwieństwie do wodnego. Dlatego często jest stosowane przez właścicieli domów, które nie są cały czas zamieszkiwane. Koszty  ogrzewania w domu użytkowym można obniżyć za pomocą ustawienia przedziałów czasowych, w których temperatura zostanie obniżona – gdy mieszkańcy przez wiele godzin przebywają poza domem. Ponadto maty grzejne lub folie, łatwo można rozłożyć pod panelami, np. podczas remontu. Ogrzewanie elektryczne może być wykorzystywane jako główne źródło ciepła lub pomocnicze.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.