Pielęgnacja ogrodu – jakie maszyny mogą się przydać?

Piękny ogród to marzenie każdego posiadacza skrawka zieleni. W wielu przypadkach na odpowiednią troskę o ogród brakuje nam jednak czasu, umiejętności i odpowiednich narzędzi. Jakie narzędzia powinien posiadać każdy amator ogrodnictwa? Istnieje wiele rozwiązań, które pomogą nam zatroszczyć się o własny ogród. Jakie maszyny mogą się przydać i przyspieszyć prace w ogrodzie.

Podstawowy zestaw narzędzi – niezbędnik każdego ogrodnika

Sekator, nożyce do żywopłotu, kosiarka i system podlewania ogrodu to podstawa, bez której pielęgnacja nawet niewielkiego skrawka ogrodu nie będzie możliwa. Warto pamiętać, że w przypadku narzędzi i maszyn ogrodniczych za jakością idzie łatwość stosowania i skuteczność. Urządzenia ogrodnicze nie tylko ułatwiają prace w ogrodzie, w wielu wypadkach są koniecznością. Dzięki nim trawnik, krzewy, kwiaty i drzewa w małym i dużym ogrodzie będą odpowiednio zadbane i pokarzą się nam w pełnej krasie. Zarówno drobne narzędzia, jak i kosiarki powinniśmy kupować u pewnego sprzedawcy, proponującego sprzęt najwyższej jakości. Zakup sprzętu dobrej jakości to niezawodność przez długie lata. Dobry sprzęt potrafi znacznie przyspieszyć i ułatwić pracę w ogrodzie. 

Jak skompletować zestaw maszyn i narzędzi ogrodniczych

Urządzenia ogrodnicze nie tylko ułatwiają prace w ogrodzie, w wielu wypadkach są koniecznością. Nożyce, sekatory, systemy nawadniania i kosiarki takie jak: https://centrum-centrum.pl/7002-kosiarki-honda to narzędzia pozwalające pielęgnować ogród. Każdy posiadacz ogrodu powinien skompletować zestaw niezbędnych narzędzi. Jednak nie każdy zestaw do pielęgnacji ogrodu będzie wyglądał tak samo. Wiele zależy od tego, jaki charakter ma nasz ogród. Parametry, na które należy zwrócić uwagę to między innymi:

  • wielkość ogrodu,
  • rodzaj nasadzeń,
  • powierzchnia trawnika,
  • występowanie rabatek z kwiatami,
  • występowanie warzywnika,
  • i inne.

Dostosowanie rodzaju maszyn ogrodniczych takich jak kosiarka czy system nawadniania jest konieczne. W ogródku o powierzchni 100 czy 200 m2 z pewnością nie będzie nam potrzebna kosiarka o bardzo dużej mocy. Z kolei, w przypadku dużych ogrodów dobra kosiarka znacznie ułatwi nam pracę i umożliwi utrzymanie trawnika w porządku i estetycznym wyglądzie. Podobnie w przypadku narzędzi do pielęgnacji krzewów i żywopłotów – rodzaj i zapotrzebowanie powinniśmy dostosować do istniejących lub planowanych nasadzeń.

Kosiarki i nożyce do żywopłotów - pomocne narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Pielęgnacja trawnika – kosiarki i podkaszarki

Maszyny do pielęgnacji trawnika takie jak kosiarka, aerator czy podkaszarka są przydatne w każdym ogrodzie. Dzięki odpowiedniej dbałości o trawnik prezentuje się on pięknie i cieszy nasze oczy soczystą zielenią. Jest to ten rodzaj pracy, który odwdzięcza się szybkimi i efektownymi rezultatami.

Wybierając kosiarkę zwykle mamy do wyboru kosiarki elektryczne i kosiarki spalinowe. W przypadku kosiarek spalinowych, można wybrać modele o różnej mocy silnika. Dodatkowym wyposażeniem, które ułatwia pracę jest kosz, do którego zbierana jest trawa. W przypadku dużych trawników możemy wybrać tak zwany traktorek, czyli kosiarkę jezdną. Tego typu sprzęt może zastąpić także taczkę i pomóc nam w transporcie ciężkich worków z ziemią czy nawozem.

Podkaszarki żyłkowe z powodzeniem pomogą usuwać trawę z okolicy pni drzew, czy przy krawężnikach. Tego typu urządzenie sprawdza się w newralgicznych miejscach, ale nie będzie odpowiednie do koszenia całych powierzchni trawników. Pamiętajmy, że podkaszarka nie zastąpi kosiarki.

Jeśli chcemy, aby nasz trawnik napawał nas dumą, warto pomyśleć o zakupie aeratora. To narzędzie, które służy do napowietrzania ziemi. Może on występować w postaci walca z kolcami, albo kolczastych nakładek na buty. W zależności od wielkości trawnika, warto postawić na prostsze lub bardziej zautomatyzowane urządzenie.

Sekatory i nożyce – jak skompletować optymalny zestaw

Inną grupą narzędzi, bez których nie da się zachować porządku i ładu w ogrodach są nożyce i sekatory. Wszelkie narzędzia przeznaczone do cięcia roślin powinny być odpowiednio ostre i dostosowane do konkretnego typu cięć. Inaczej będzie wyglądał sekator do przycinania krzewów róży pnącej, a inaczej nożyce co wyrównywania żywopłotów.

Sekatory z krótkimi trzonkami są idealne do niewielkich, precyzyjnych cięć. Przydają się szczególnie w ogrodach z dużą ilością kwitnących krzewów. Z kolei sekatory z długimi trzonkami umożliwiają cięcie gałęzi znajdujących się wysoko. Ciekawym rozwiązaniem są teleskopowe rączki w nożycach. Umożliwiają one cięcie na różnych wysokościach, a także ułatwiają je.

Nawet w przypadku niewielkich ogrodów warto pomyśleć o zakupie niezbędnych narzędzi. Pozwalają one na zachowanie w ogródkach porządku. Co jednak ważniejsze, ułatwiają prace ogrodnicze i sprawiają, że jej rezultat jest bardziej efektowny.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.