Przewodnik po świecie dewelopera

Deweloper jest przedsiębiorcą, który realizuje inwestycje budowlane. Kupuje nieruchomość gruntową, wraz z architektami opracowuje projekt oraz uzyskuje szereg niezbędnych pozwoleń, po czym pozyskuje środki i rozpoczyna budowę. Wybudowaną nieruchomość sprzedaje lub wynajmuje. W niniejszym artykule wyjaśniamy, kim dokładnie jest deweloper, kto może nim zostać i co buduje. Tłumaczymy także pojęcia stanu deweloperskiego oraz mieszkań deweloperskich. Zachęcamy do lektury.

Deweloper – kto to?

Formalnie deweloper jest inwestorem; może to być osoba fizyczna lub osoba prawna. Zawód ten po części jest uregulowany prawnie, a dokładnie w Ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Zgodnie z ww. przepisami deweloperem określono osobę, która w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa zobowiązuje się (na podstawie umowy deweloperskiej) wybudować nieruchomość i przenieść na nią prawo własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Należy podkreślić, że ustawa ta nie reguluje budowy obiektów komercyjnych, które także są budowane przez deweloperów. Podsumowując, deweloperem jest osoba zajmująca się realizowaniem inwestycji budowlanych – może występować, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą oraz spółka osobowa i kapitałowa. Zobacz także: Jak sprawdzić dewelopera.

Kto może zostać deweloperem?

Nie ma żadnych wymogów co do ukończonych kursów, szkoleń, egzaminów itp. Deweloperem może zostać każdy, kto założy działalność gospodarczą. Może to być osoba fizyczna, jak i prawna, jeśli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się realizacją inwestycji deweloperskich. Wybór formy prowadzonej działalności najlepiej skonsultować z księgowym, gdyż różnią się one sposobem opodatkowania zysków oraz ochroną majątku prywatnego. Przed rozpoczęciem inwestycji deweloperskiej należy pozyskać kapitał. Najpopularniejszą metodą finansowania jest kredyt deweloperski. Osoby, które dopiero rozpoczynają pracę w tym zawodzie powinny skupić się najpierw na małej inwestycji np. realizacji domu jednorodzinnego lub “bliźniaka”. Łatwiej jest bowiem uzyskać finansowanie na małą inwestycję, a pierwsze zyski przeznaczyć na rozwój działalności deweloperskiej. Z czasem, warto inwestować w coraz większe przedsięwzięcia budowlane.

Co buduje deweloper?

Zajmuje się nie tylko budową domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Firma deweloperska podejmuje także inwestycje komercyjne jak np. budowę biurowców, hal, magazynów. Deweloper kupuje działkę, opracowuje projekt, pozyskuje wszelkie niezbędne pozwolenia i zezwolenia. Następnie, pozyskuje finansowanie i przystępuje do budowy, a następnie przenosi prawo własności.

Deweloperzy realizują cały projekt na rynku nieruchomości. Współpracują więc z architektami, firmami budowlanymi, pośrednikami, agencjami reklamowymi, bankami. Można powiedzieć, że deweloperzy czuwają nad prawidłową realizacją projektu nieruchomości i oddaniem go do użytkowania.

Stan deweloperski

Każdy z nas spotkał się z tym terminem. Odnosi się on zarówno do mieszkań, jak i domów. Stan deweloperski oznacza, że zakończono już prace budowlane i można przystąpić do wykańczania wnętrza. W takiej nieruchomości nie można jeszcze zamieszkać. Stan deweloperski może różnić się w poszczególnych nieruchomościach – zależnie od postanowień umowy deweloperskiej. Co do zasady stan deweloperski oznacza, że zakończono prace dociepleniowe, wszelkie przyłącza zostały zainstalowane, podłogi i ściany zostały przygotowane do pokrycia. Nieruchomość ta posiada zazwyczaj:

  • okna,
  • stolarkę okienną,
  • otynkowane ściany,
  • drzwi wejściowe,
  • parapety,
  • instalację wodną,
  • instalację kanalizacyjną,
  • instalację pod media oraz domofon,
  • instalację centralnego ogrzewania,
  • instalację elektryczną.

Jeśli chodzi o dom to stan deweloperski obejmuje elewację oraz zagospodarowanie terenu wokół niego. Kupując więc nieruchomość w stanie deweloperskim należy pomalować ściany, ułożyć płytki, panele, parkiet, zamontować ościeżnice, drzwi wewnętrzne oraz umeblować je. W kuchni należy zamontować sprzęty AGD, a łazienki wyposażyć w armaturę.

Mieszkania deweloperskie

To mieszkania, które zostały zrealizowane przez dewelopera. Poszczególne mieszkania mogą różnić się stanem deweloperskim, a więc najistotniejsza jest w tym przypadku umowa, która stan ten precyzyjnie określa. W Polsce najczęściej kupowane są mieszkania w stanie deweloperskim. Samym wykańczaniem wnętrz zajmują się przyszli nabywcy, a jest to uzasadnione oszczędnością z jednej strony, a z drugiej indywidualnymi preferencjami i gustem. Wiele osób decyduje się na samodzielne pomalowanie ścian lub skręcenie mebli – w taki sposób można zaoszczędzić. Aranżacja wnętrz zależy od upodobań lub stylu.

Podsumowując, deweloperzy są inwestorami zajmującymi się realizacją całego projektu nieruchomości. Budują nie tylko domy jednorodzinne, lokale mieszkalne, ale także obiekty komercyjne. Ponadto, współpracują z wieloma podmiotami, jak architektami, agencjami reklamy, firmami wykonawczymi, instytucjami finansowymi. Czuwają nad prawidłową realizacją projektu nieruchomości.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.