Przygody w świecie wirtualnym: badanie możliwości wirtualnej rzeczywistości w celach rozrywkowych

Artykuł partnera.

Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że dziś mamy możliwość coraz do ciekawszych i lepszych form interakcji online. Kiedyś korzystaliśmy z komunikatorów, prostych programów czy gier online, dziś mamy do czynienia z systemami VR, platformami mediów społecznościowych. Z pewnością świat wirtualny jest dziś wykorzystywany w wielu celach rozrywkowych. Jakie zatem mamy możliwości?

Co warto wiedzieć o rzeczywistości wirtualnej?

Jak można przeczytać w poważanej encyklopedii Britannica, rzeczywistość wirtualna polega na wykorzystaniu modelowania i symulacji komputerowej, aby zapewnić nam interakcję ze sztucznym, trójwymiarowym środowiskiem wizualnym. Specjalne aplikacje, oprogramowanie pozwalają nam na zanurzenie się w wygenerowanym komputerowo środowisku symulującym rzeczywistość za pomocą interaktywnych urządzeń. Podczas zabawy najczęściej wykorzystywane są gogle, zestawy słuchawkowe, rękawiczki, specjalne kombinezony. Za pomocą czujników ruchu wychwytywane są ruchy użytkownika i odpowiednio dostosowany jest widok na ekranie, zwykle w czasie rzeczywistym. Za pomocą zestawu VR możemy zatem zwiedzać symulowany świat pełen pomieszczeń, doświadczać przeróżnych wrażeń, wchodzić w interakcję ze światem wirtualnym.

Dziś systemy VR są stale rozwijane, a największą przeszkodę na drodze do ich popularności stanowią ceny. Nie wliczając prostych zestawów, które służą jedynie do standardowej i niewymagającej rozrywki, większość modeli na rynku to koszt od minimum tysiąca złotych, gdzie jednak na lepsze modele trzeba wydać znacznie więcej. Tylko Gogle VR SONY PlayStation VR2 z wykorzystaniem na PS5 kosztują obecnie ponad 2 tysiące złotych, czyli dokładnie tyle samo, co sama konsola od Sony.

Gry wideo na pierwszym miejscu

Jeśli spojrzymy na systemy VR w powszechnym użyciu, to najczęściej związane są one z grami wideo. Wspomnieliśmy o PlayStation. Już w przypadku PlayStation 4 wprowadzony został pierwszy zestaw VR, który obsługiwał niektóre gry dostępne dla wirtualnej rzeczywistości. Dziś jest to kontynuowane poprzez PlayStation 5, a nie jest wykluczone, że takie zestawy pojawią się także na innych platformach. W przypadku samych gier, to możemy zauważyć nawet wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w kasynach internetowych. Tworzone są bowiem kasyna VR, więc można dla przykładu odebrać w 22bet bonus i zacząć grać w nietypowym kasynie.

Wracając jednak do samych gier, to na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się kilka ciekawych tytułów, które warto mieć na uwadze:

  • Superhot VR – polska gra będąca jednym z największych hitów na rynku. Mamy tu za zadanie eliminować wrogów, jednak od naszych ruchów zależy upływ czasu, więc musimy odpowiednio panować nad nim.
  • Minecraft VR – słynna gra wideo została przeniesiona również na VR, dzięki czemu można cieszyć się jeszcze lepszymi doznaniami z rozgrywki w świecie z klocków.
  • Beat Saber – niezwykle ruchliwa gra, gdzie za pomocą dwóch mieczy świetlnych poruszamy się po planszach pełnych przeszkód.
  • Resident Evil 4 VR – czwarta część kultowego Resident Evil pozwala jeszcze bardziej wsiąknąć w świat pełen zombie i potworów.
  • Half-Life: Alyx – specjalna część na VR, która osadzona jest pomiędzy wydarzeniami ukazanymi w pierwszej i drugiej części Half-Life.

Do tego możemy wymienić takie gry jak Keep Talking and Nobody Explodes, The Elder Scrolls V: Skyrim VR, Astro Bot Rescue Mission, Horizon: Call of the Mountain, No Man’s Sky No Man’s VR, Star Wars: Tales From The Galaxy’s Edge, Iron Man VR czy też The Room VR: A Dark Matter.

Zwiedzanie świata

Gogle VR nie muszą być wyłącznie wykorzystywane do gier wideo. Od pewnego czasu tworzone są bowiem wirtualne światy, które odpowiadają tym rzeczywistym. Za sprawą specjalnego sprzętu skanowane i fotografowane są słynne muzea, popularne miejsca. Następnie przenoszone są one do wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu możliwe jest ich odwzorowanie w świecie online. Dzięki specjalnym zestawom VR można zatem bez konieczności wychodzenia z domu, zwiedzać słynne miejsca.

Bardzo ciekawym projektem jest Virtual Dream Foundation stworzony przez Piotra Łoja. Za sprawą nowoczesnego sprzętu nagrywa on piękne miejsca, po czym tworzy z nich wirtualną rzeczywistość. Następnie z takimi rzeczami odwiedza dzieci na oddziałach onkologicznych, seniorów czy osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Mogą one zobaczyć wyjątkowe miejsca, poczuć się, jakby właśnie w nich byli. To świetna forma terapii, jak i również spełnianie marzeń, po prostu pomaganie chorym osobom.

Symulatory VR

Kolejną ciekawą rzeczą, która stanowi już rozbudowane systemy, są symulatory VR. Do tej pory mówiliśmy o mniej skomplikowanych zestawach, które składały się z gogli, joysticków oraz czujników. Są jednak firmy, które specjalizują się w tworzeniu symulatorów VR. To nie tylko gogle, ale cała maszyna, która jest połączona z oprogramowaniem, więc może symulować ruch danej maszyny. Część z nich przeznaczona jest na rynek specjalistyczny, gdzie faktycznie służą one do szkolenia pilotów, operatorów maszyn. Nie jest wykluczone, że w przyszłości wykorzystywane będą specjalne symulatory do nauki jazdy.

Jednak część takich maszyn, systemów stworzona jest do czystej rozrywki. Takie systemy można znaleźć w parkach rozrywki lub są firmy, które specjalizują się w ich wynajmie. Wśród dostępnych opcji znajdziemy symulatory rajdowe, bolidów F1, roller coastery, bieżnie i rowery VR, symulatory znanych samolotów, symulatory jazdy pociągiem, ciężarówką, motocyklami, jak i wiele innych ciekawych rozwiązań. Dzięki temu można się choć na chwilę poczuć jak pilot, rajdowiec czy pracownik komunikacji miejskiej.

Jak zatem widać, świat wirtualny staje się nam coraz bliższy i bardziej dostępny. Możemy korzystać z wielu gier wideo, jak i faktycznych symulacji. Musimy jednak poczekać na rozwój technologii, aż VR będzie nie tylko o wiele bardziej dokładne, lecz i również przystępne cenowo.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.