Rodzaje gazu ziemnego w Polsce

Artykuł partnera.

Błękitne paliwo jest wykorzystywane przez wiele gospodarstw domowych w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ponad 40 procent wszystkich budynków, które oddano do użytkowania w 2019 roku, korzystało z centralnego ogrzewania z sieci. Natomiast, jeśli chodzi o rodzaj paliwa, to w ponad 60 procent tych zabudowań był to gaz. Dlatego też warto bliżej poznać to paliwo i dowiedzieć się, że gaz gazowi nierówny. Jakie są rodzaje gazu ziemnego w Polsce?

Gaz ziemny – co to jest?

Co każdy powinien wiedzieć o gazie ziemnym? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy specjalistę z firmy EWE:

Gaz ziemny to organiczne paliwo kopalne i ekologiczne źródło energii. Ma ono wiele zalet, m.in. efektem jego spalania nie są pyły. Ponadto gaz wydziela niewielką ilość CO2, które trafia do atmosfery. Kolejną zaletą korzystania z niego do ogrzewania budynków jest bezobsługowość kotła – gospodarz jedynie ustala oczekiwaną temperaturę i musi pamiętać o systematycznych przeglądach. Gaz ziemny ma zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w przedsiębiorstwach. Głównym jego składnikiem jest metan, natomiast nie zawsze skład samego gazu jest taki sam. Znaczenie ma miejsce, z którego on pochodzi. Jeśli chodzi o pozostałe składniki, to mogą to być różne ilości m.in. propanu i butanu. Z pewnością niemal każdy dobrze kojarzy zapach gazu, ale to jest efekt nawaniania tego paliwa. W praktyce gaz ziemny nie ma zapachu. Nawanianie jest niezbędne, aby łatwiej można było wykryć ewentualny jego wyciek.  

Rodzaje gazu ziemnego w Polsce

Jak zostało wspomniane, gaz ziemny nie ma zawsze takiego samego składu. Nie jest też jednak tak, że może to być dowolna mieszanka. Jest to uregulowane w przepisach, a dokładnie w Obwieszczeniu Ministra Energii z 16 maja 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego. Wynika z niego, że w sieciach dystrybucyjnych mogą być przesyłane następujące rodzaje tego paliwa:

  • Gaz ziemny wysokometanowy typu E – jest wykorzystywany przez gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa i zakłady przemysłowe. Zatem to gaz ziemny dla firm i dla domów. Zawartość metanu w tym przypadku jest wysoka i wynosi 98 procent. Minimalne ciepło spalania takiego gazu to 34 MJ/m3.
  • Gaz ziemny zaazotowany typu Lw – w tym przypadku zawartość metanu jest dużo mniejsza – 79 procent Minimalne ciepło spalania wynosi 30 MJ/m3. To gaz ziemny dla domu i do firmy. Jest on też wykorzystywany w sieciach lokalnych.
  • Gaz ziemny zaazotowany typu Ls – zawartość metanu wynosi tutaj 72 procent, a minimalne ciepło spalania ustalono na poziomie 26 MJ/m3. Ten typ paliwa trafia do odbiorców, którzy znajdują się blisko ujęcia gazu.
  • Gaz ziemny zaazotowany typu Ln – metan w tym gazie stanowi około 66 procent Mimo tego, że informacje o tym paliwie znalazły się w obwieszczeniu, to nie jest ono dostarczane do polskich gospodarstw i przedsiębiorstw. Minimalne ciepło spalania ustalono w tym przypadku na 22 MJ/m3.
  • Gaz ziemny zaazotowany typu Lm – zawartość metanu w tym gazie jest jeszcze mniejsza i wynosi 61 procent. Minimalne ciepło spalania to 18 MJ/m3. W tym przypadku sytuacja jest identyczna jak w poprzednim podpunkcie – to paliwo nie jest dostarczane do polskich domów.

Wiemy już, jakie są rodzaje gazu w Polsce. Jak możemy się jednak upewnić, jaki jego typ trafia do naszego gospodarstwa?

Jak sprawdzić rodzaj gazu?

Istnieje specjalna mapa dystrybucji różnych rodzajów błękitnego paliwa, na której widać, który typ gdzie jest dostarczany. Zatem:

  • Gaz ziemny Lw jest dostępny w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim.
  • Gaz ziemny typu Ls przekazywany jest do obiektów w okolicach Kołobrzegu, Koszalina, Białogardu oraz Żmigrodu.

W pozostałych częściach Polski użytkowany jest klasyczny rodzaj wysokometanowego gazu typu E. Cechuje się on najwyższą wydajnością energetyczną – oddaje dużo energii.

Jak więc widać, nie zawsze nazwa „gaz ziemny” oznacza to samo. Warto też podkreślić, że różnice te są jednym z głównych powodów zmiany systemu rozliczania na fakturach – na których kWh zastąpiły m3. Dzięki temu każdy odbiorca płaci tyle samo za realnie otrzymaną energię, a nie objętość paliwa, które może różnić się jakością. Niezależnie jednak od rodzaju gazu płynącego w sieci, paliwo to jest na pewno bardzo atrakcyjną opcją – i to zarówno dla przedsiębiorstw, jak i odbiorców indywidualnych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.