Silnie trujące chwasty w Polsce, na które warto uważać – top 5!

W Polsce można spotkać przeróżnego rodzaju rośliny. Część z nich ma właściwości lecznicze, są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym. Niestety, część jest silnie trująca. W jaki sposób odróżnić je od siebie? Na jakie chwasty uważać? Niektóre powodują oparzenia w kontakcie ze skórą, inne są groźne dopiero po spożyciu.

Silnie trujący chwast w Polsce

Rośliny można podzielić na lecznicze, trujące i obojętne dla naszego organizmu. Od czasu do czasu pojawiają się ostrzeżenia o szkodliwych nasadzeniach, jednak prawdą jest, że są one obecne przez cały czas. Trujące chwasty można spotkać właściwie na każdym kroku, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku wchodzenia w wysokie trawy. Czasami powodują oparzenia w kontakcie ze skórą, bywa, że trujące są wszystkie części rośliny. W ostatnich latach bardzo wiele informacji słyszy się o barszczu Sosnowskiego. Prawdą jest, że roślina jest pospolita, lecz wciąż na każdym kroku można o niej przeczytać.

Trujące chwasty na polanach sprawiają, że idąc przez pola, łąki, czy nawet poboczem, należy zwracać na to swoją uwagę. W przeciwnym razie możemy spodziewać się poparzenia, nawet przez roślinę, która jest uznawana za leczniczą, a mianowicie pokrzywę pospolitą. Barszcz Sosnowskiego to jeden z popularniejszych chwastów. Jednak tych szkodliwych jest znacznie więcej. Silnie trujące są właściwie wszystkie części rośliny, dlatego warto zachować szczególnie dużą uwagę. Idąc na spacer, należy pamiętać, żeby zakładać spodnie z długą nogawką. Czasami rośliny powodują oparzenia, dlatego warto się przed nimi chronić.

Oczywiście nie ma możliwości, by znać wszystkie silnie trujące rośliny. Dlatego warto poznać te najpopularniejsze, ale również i te, które powodują bardzo poważne skutki uboczne. Niewątpliwie duże znaczenie ma tutaj samo podejście do chodzenia na spacery przez łąki, czy też pola. Z tego właśnie powodu w takich miejscach należy zachować szczególnie dużą ostrożność. Jeśli nie wiemy, jaka roślinność znajduje się na danym terenie, warto wybrać alternatywną drogę. Silnie trujące są rośliny nie tylko te, które dobrze znamy. Wciąż pojawiają się nowe krzyżówki.

Trujący chwast — najpopularniejszy w Polsce

1. Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego uznawany jest za najpopularniejszy chwast w Polsce. Jednak groźnych roślin jest znacznie więcej. Chwast ten jest uznawany za niezwykle inwazyjny. Barszcz Sosnowskiego należy do rodziny baldaszkowatych, jest często spotykany na polach. Często można natknąć się na niego na polach, łąkach, w okolicy użytków zielonych. Warto trzymać się z dala od użytków zielonych, które są zaniedbane. Wysokie rośliny stanowią bardzo duże niebezpieczeństwo, ponieważ możemy przeoczyć wśród nich te, które będą naprawdę groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

2. Blekot pospolity

Blekot pospolity bardzo często nazywany psią pietruszką. Często spotykany przy polach uprawnych, ale także przydrożach jako chwast. Jest też gościem w pobliżu użytków zielonych. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Blekot pospolity jest silnie trujący, jednak w przypadku zwierząt nie dochodzi do zatrucia. Powód jest bardzo prosty. Z uwagi na bardzo ostry smak i zapach zwierzęta omijają tę roślinę. Silnie trujące są zarówno kłącza, jak i ziele. Warto sprawdzać łąki, szczególnie jeśli bawią się na nich dzieci. Wszystkie części rośliny są niebezpieczne dla organizmu człowieka. Objawami zatrucia jest nie tylko biegunka, ale bardzo często drgawki, zaburzenia równowagi, a nawet śmierć. Blekot pospolity jest uznawany za jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najgroźniejszych chwastów, które występują na terenie naszego kraju.

3. Lulek czarny

Lulek czarny jest to chwast pospolity. W tym przypadku wszystkie części rośliny są silnie trujące dla człowieka. Należy więc uważać na lulka czarnego, ponieważ jest często spotykany na opuszczonych uprawach polnych, ale także nieużytkach czy użytkach zielonych. Nawet w trakcie spaceru polanami można będzie go zauważyć. Dlatego, jeśli ktoś spaceruje z dziećmi, należy zachować szczególnie dużą ostrożność. W przypadku lulka czarnego należy liczyć się z bardzo silną reakcją trującą. Rośłina ta bardzo łatwo się rozmnaża, dlatego często może być zebrany nawet w formie siana. Zwierzęta omijają tę roślinę z uwagi na gorzki smak. Jednak mogą go spożyć w ususzonej formie, co skutkuje silnym zatruciem. Silnie trujące są także wszystkie części rośliny.

4. Jaskier polny

Jego delikatne żółte kwiatki zachęcają do zrywania, jednak należy zachować szczególną ostrożność. Obok lulka czarnego, jest to jedna z groźniejszych roślin, które występują na terenie naszego kraju. W Polsce pospolity jest szczególnie na łąkach, pastwiskach, czy na terenie użytków zielonych. Pomimo tego, że powoduje silne podrażnienie układu pokarmowego i oddechowego, to jednak wykazuje także pozytywne działanie na organizm. Mianowicie zawiera składnik zwalczający pałeczki dżumy. W Polsce jaskier polny to pospolity chwast, ponieważ często jest zmorą rolników. Rozprzestrzenia się nie tylko na polach uprawnych, ale również na podwórzach gospodarstw. Dlatego w przypadku posiadania zwierząt czy dzieci, warto zadbać o wyeliminowanie go z użytków zielonych.

5. Kaczeniec

Kaczeniec jako chwast trujący
Źródło: Pixabay.com

Kaczeniec ma silnie trujące liście. Z tego właśnie powodu nie powinno się go sadzić w pobliżu poideł dla zwierząt. Oczywiście na rynku pojawiają się przeróżnego rodzaju krzyżówki. Jednocześnie należy zachować szczególną uwagę w przypadku pojawienia się tej rośliny w pobliżu wody, z której korzystają nasze zwierzęta. Po wysuszeniu liści roślina wykorzystywana jest w ziołolecznictwie.

Kaczeniec często spotykany jest przy rowach, ale także w miejscach, gdzie ta wilgotność ziemi jest naprawdę wysoka. Przykładem mogą być zabłocenia, czy wręcz bagna. Warto o tym pamiętać, ponieważ zdarza się, że właśnie w tej okolicy mogą bawić się dzieci. Od czasu do czasu można zauważyć kaczeniec, ponieważ w momencie, w którym kwitnie, wygląda naprawdę atrakcyjnie. Dlatego wiele dzieci decyduje się na zrobienie z niego bukietu. To ważne, by sprawdzać, w jaki sposób obchodzą się z tą rośliną, ponieważ zjedzona może uszkodzić układ oddechowy, a nawet doprowadzić do śmierci.

Silnie trujący chwast

Na terenie naszego kraju można spotkać wiele silnie trujących roślin. Bardzo często mijamy je w trakcie spaceru, nie zwracając szczególnie uwagi. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że część z nich może wyglądać atrakcyjnie dla dzieci i postanowią one zrobić sobie bukiet z trujących kwiatów. Niezależnie od początkowego nastawienia, w przypadku obsadzenia pola, czy też pobliskich łąk, należy pamiętać o tym, że w Polsce pospolity jest nie tylko blekot, ale również można spotkać lulka czarnego, który rozsiewa się sam. Z tego właśnie powodu, nawet nabywając działkę, należy pamiętać, że od tego, co się na niej znajdzie będzie zależało bezpieczeństwo osób, które będą tam przebywały. W przypadku posiadanych dzieci czy zwierząt warto wyeliminować trujące rośliny, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi i można będzie doprowadzić do bardzo silnego zatrucia organizmu.

Od czasu do czasu można spotkać informacje o tym, że na polach pojawiły się trujące rośliny, jednak tego typu wiadomości zwykle pojawiają się w okresie ich kwitnienia. Prawdą jest, że te rośliny są cały czas obecne w tym miejscu. Dlatego bez względu na to, jaki ma się do nich stosunek, należy zauważyć, że część z nich może wywoływać alergie, a nawet prowadzić do bardzo silnych reakcji obronnych ze strony organizmu. Nie należy sadzić roślin tego typu w pobliżu miejsca, w którym przebywają zwierzęta, ale także tam, gdzie dostęp mają dzieci. Warto pamiętać, że często są to decyzje, od których będzie zależało bezpieczeństwo naszych bliskich. Odpowiednie podejście do nasadzeń to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o poczucie komfortu.

W Polsce można spotkać rośliny trujące z rodziny baldaszkowatych. Jednak tych niebezpiecznych chwastów jest znacznie więcej. Dlatego warto poznać te, które są najpopularniejsze. Dzięki temu można będzie ochronić naszych bliskich. W przypadku lulka czarnego warto wziąć pod uwagę jego specyficzny wygląd. Podobnie jest w przypadku kaczeńca. I jeden i drugi może być atrakcyjny dla dzieci, które uwielbiają zbierać bukiety kwiatów. Dlatego nawet idąc na spacer z maluchami, warto zachować szczególnie dużą ostrożność.

Trujący chwast

Prawdą jest, że właściwie na każdym kroku można spotkać trujące chwasty. O jednych wiemy sporo, a o istnieniu innych nawet nie mamy pojęcia. Z tego właśnie powodu należy już dziś zastanowić się nad tym, co właściwie rośnie w naszej okolicy. W przypadku lulka czarnego, kaczeńca, czy barszczu Sosnowskiego, co pewien czas informują media. Jednak dzieje się tak zwykle, gdy są w okresie kwitnienia. Warto pamiętać, że stanowią zagrożenie przez cały rok. Odpowiednie podejście do kwestii bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.