Jakie krzewy do ogrodu wybrać – top 10

Przydomowe ogrody służą nam do odpoczynku, zabaw oraz przyjmowania gości. Każdy z nas marzy o wspaniałej atmosferze pięknej przyrody. Aby ogród mógł nam służyć i cieszyć nasze oczy, powinniśmy odpowiednio go zaaranżować. Projekt przyszłego ogrodu jest niezwykle istotny. Krzewy są ważnym elementem, kształtują piękno nawet małego ogrodu. Dowiedź się jakie są najpiękniejsze krzewy ozdobne  nami!

Rośliny ogrodowe! Jakie krzewy do ogrodu wybrać?

Krzewy to rośliny drzewiaste, mają cały ogrom zastosowań w naszych ogrodach. Z powodzeniem nadają się do małych ogródków przydomowych, jak i do aranżacji w wielkich ogrodach. Dzięki różnorodności gatunków, różnego okresu kwitnienia, wyglądu oraz pokroju, możliwe jest tworzenie niezliczonej ilości aranżacji. Sadzone w grupach lub jako pojedyncze okazy są wspaniałą ozdobą. Znajdują szerokie zastosowanie w tworzeniu żywopłotów.

Przedstawiamy zestawienie 10 najpiękniejszych krzewów do ogrodu. Ich najważniejsze cechy oraz podpowiadamy jak je uprawiać, aby cieszyły nasze oko przez długi czas. Nasze krzewy ozdobne do ogrodu to:

  • Kalina koralowa
  • Róża
  • Bez lilak
  • Hortensja ogrodowa
  • Tawuła
  • Lawenda
  • Cis pospolity
  • Forsycja
  • Magnolia
  • Powojnik (Clematis)

1.  Najpiękniejsze krzewy do ogrodu? Kalina koralowa

Kalina jest niezwykle ozdobnym krzewem. Bardzo chętnie uprawiana jest w ogrodach przydomowych od stuleci. Ma dekoracyjne kwiaty wiosną, a jesienią bardzo cenne ciemnoczerwone owoce. Uprawiana jest pojedynczo oraz w grupach, w których tworzy piękne kompozycje. Jest całkowicie odporna na mróz. Osiąga jako krzew do 5 m wysokości.

Uprawa kaliny koralowej

Krzew nie jest wymagający w uprawie. Stanowisko, w jakim kalina czuje się najlepiej to półcień lub miejsce słoneczne. Dzięki dostępowi do słońca krzew będzie kwitł obficie. Kalina koralowa ma kwiaty w postaci wielkich pomponów. Wyglądają bardzo atrakcyjnie, są wspaniałą ozdobą ogrodu.

Krzew rośnie bardzo szybko, łatwo jest korygować jego kształt poprzez cięcie. Cięcia dokonujemy po przekwitnięciu rośliny, czyli pod koniec czerwca.  Kwiaty mają białą barwę, w niektórych odmianach białą i jasnoróżową. Owoce kaliny zaczynają dojrzewać w sierpniu. Pozostają na krzewie do końca zimy. Mają mocny czerwony kolor. Owoce kaliny mają mnóstwo wartości odżywczych tak samo jak kwiaty. Warto zbierać plony tej rośliny i przetwarzać w nalewki, soki, dżemy oraz syropy. Kalina wykazuje właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze. Napar z kory pomaga kobietom w walce z bólami menstruacyjnymi.

Jesienią kalina wygląda niezwykle urokliwie. Liście przebarwiają się na żółto i na czerwono, owoce mają ciemnoczerwoną barwę. Stanowi ona przepiękną ozdobę ogrodu. Nadaje się i do małego ogrodu, jak i do aranżacji wielkich przestrzeni.

Kalina najlepiej rośnie w pobliżu zbiorników wodnych, lubi gleby wilgotne. Młode rośliny warto wspomagać w pierwszym roku i podlewać regularnie. Starsze okazy już nie potrzebują tyle wody. Poradzi sobie doskonale, nawet z czasowym przesuszeniem.

Roślinę dobrze jest nawozić przed kwitnieniem, nawozami do krzewów kwitnących. powinny to być preparaty z dużą ilością potasu i fosforu. Nawozimy rośliny starsze, te młodsze nie potrzebują wspomagania. Kalina jest odporna na wszelkie choroby i szkodniki.

2. Róża

Róża jest najczęściej spotykanym krzewem w naszych ogrodach. Przez wiele lat można je uprawiać w tym samym miejscu, dlatego cieszą się dużą popularnością. Te wieloletnie krzewy przy minimalnych nakładach pracy mogą cieszyć nasze oko pięknymi kwiatami. Wspaniale sprawdzają się jako kwiaty cięte, mogą być ozdobą także w domu, w wazonie. Jej uprawa wydaje się skomplikowana, ale wcale taka nie jest.

Róża w ogrodzie
Źródło: Freepik.com

Uprawa róży

Róże to najpiękniejsze krzewy do różnej wielkości ogrodów. Nie mają dużych wymagań glebowych. Z powodzeniem poradzą sobie na glebach gliniastych oraz piaszczystych. Na żyznych glebach będzie miała jednak najbardziej dogodne warunki i odpłaci się wspaniałym wzrostem i bujnym kwitnieniem.

Ważnym elementem podczas sadzenia róż jest właściwa ilość próchnicy w glebie. Roślina lubi miejsca niezbyt zacienione, ale nie czuje się najlepiej w pełnym słońcu. Najlepsze jest pośrednie stanowisko. Osłonięte od silnych podmuchów wiatru. Stworzenie różom optymalnych warunków daje gwarancje, że będą kwitły długo, a kwiaty będą pięknie wybarwione. Podlewanie rośliny jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji. Nadmierne przesuszenie może zniszczyć roślinę. Zbyt duża ilość wody też jest szkodliwa, warto podlewać rzadko, ale obficie. Nie doprowadzać do zastojów wody. Idealna do podlewania róż będzie deszczówka.

3.  Najpiękniejsze krzewy do ogrodu? Bez lilak

Lilak zwany potocznie bzem przedstawicielem rodziny roślin oliwkowatych. Lilaki zdobiły ogródki naszych babć, jeszcze nie tak dawno ogrodnicy raczej wycinali ten krzak. Nie był pożądaną ozdobą nowoczesnych ogrodów.  Jest niewymagający w uprawie. W maju, kiedy przypada okres jego kwitnienia, zdobi cudownymi kwiatami. Wybarwiony od bieli, poprzez jasne różowe kwiaty, aż do purpury. Kwiaty pachną zachwycająco. Lilak ma bardzo dużo odmian, na pewno każdy znajdzie tą idealną dla siebie. Odmiany różnią się kolorem kwiatów oraz okresem kwitnienia.

Uprawa bzu lilaka

Do uprawy lilaków wystarczy minimum pielęgnacji. Stanowisko dla lilaka nie jest bardzo ważne. Da sobie doskonale radę i w słońcu i w półcieniu. W miejscach zacienionych poradzi sobie, ale będzie mniej bujnie kwitł. Krzew nadaje się znakomicie do tworzenia żywopłotów. Korzenie lilaków rozrastają się bardzo pod ziemią, należy o tym pamiętać, sadząc go blisko budynków. Jest on przez to bardzo ekspansywny.

Podlewanie rośliny jest ważne, nie lubi on jednak stojącej wody, o tym warto pamiętać.

4. Hortensja ogrodowa

Jest to roślina, która należy do najbardziej dekoracyjnych krzewów w ogrodach. Są wymagające w uprawie, ale warto poświęcić im uwagę i czas, bo odpłacą się wspaniałym wyglądem. Nadadzą się jako pojedyncza ozdoba, do tworzenia grup oraz żywopłotów. Do najpopularniejszych odmian hortensji należą: ogrodowa, bukietowa, drzewiasta, dębolistna oraz pnąca. Hortensja nie lubi słonecznych stanowisk. Powinna być osłonięta, żeby nie była narażona na duże podmuchy wiatru. W miejscach nasłonecznionych będą dobrze czuły się hortensje w odmianie bukietowej.

Uprawa hortensji bukietowej

Wymagania hortensji są bardzo duże. Gleba powinna być żyzna, próchnicza. Odczyn gleby powinien być kwaśny lub zasadowy. Podczas sadzenia krzewu trzeba zrobić drenaż. Wokół rośliny warto wysypać żwir, aby zapobiegać wysychaniu ziemi. Roślina wymaga częstego podlewania. Potrzebuje bardzo dużych ilości wody, ze względu na wielkie kwiatostany oraz duże liście. Niedobory wody, nawet niewielkie mogą spowodować, że liście hortensji będą się zwijały. To na co warto zwrócić uwagę to, aby nie polewać wodą kwiatów, może to je uszkodzić.

Ze względu na to, że krzewy bardzo bujnie kwitną, potrzebują wielu składników odżywczych. Nawożenie hortensji jest bardzo istotne.

5. Tawuła

Tawuła ogrodowa
Źródło: Freepik.com

Jest to bardzo obficie kwitnący krzew. Te przepiękne krzewy kwitnące należą do rodziny roślin różowatych. Dorasta nawet do 200 cm. Znamy ok. 100 odmian tej rośliny. Tawuła pięknie kwitnie a jej liście jesienią zmieniają barwę na żółtą i czerwoną. Kwiaty kwitną na biało, mają też kwiaty jasnoróżowe lub purpurowe. Krzew rozpoczyna swoje kwitnienie w kwietniu i maju, w zależności od odmiany.

Uprawa tawuły

krzewy ozdobne najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych. Na takim stanowisku kwitną najbujniej. Poradzą sobie również doskonale w półcieniu. Warto znaleźć dla nich miejsce osłonięte od wiatru. Warto wspomagać roślinę podlewaniem po posadzeniu oraz w trakcie suchych, letnich dni. Krzewy nie wymagają dodatkowego nawożenia. Wystarczy wyściółkowa gleba, aby nie wysychała nadmiernie.

6.  Lawenda – idealna ozdoba ogrodu

Lawenda jest bardzo malowniczą ozdobą ogrodu. Jej uprawa nie jest najłatwiejsza, ale warto poświęcić czas, aby zdobiła i cieszyła nasze oczy. Lawendzie należy wybrać najodpowiedniejsze miejsce, przycinać, aby pięknie wyglądała, kwitła i pachniała cudownie. Suszona lawenda pięknie wygląda w wiankach, wazonach. Cudownie pachnie. Można ją wykorzystywać w kuchni lub lecznictwie naturalnym. Lawenda kwitnie w wielu barwach. Ma kwiaty białe, niebieskie, różowe lub fioletowe.

Uprawa lawendy

Lawenda potrzebuje słońca, ciepła. Podłoże musi być przepuszczalne z dobrym drenażem. Krzew nie może stać w wodzie. Podmokły teren szkodzi roślinie. Poradzi sobie w zbyt suchej glebie, ale w wilgoci sobie nie poradzi. Atakuje ją wtedy szara pleśń. Najważniejszym z zabiegów w uprawie lawendy jest cięcie. Skracamy o połowę krzew w pierwszym sezonie. Należy bardzo uważać, aby nie wyciąć lawendy za bardzo.

Lawenda jako krzew ogodowy
Źródło: Freepik.com

7.  Cis pospolity – niech ozdobi Twój ogród

Jest to krzew bardzo łatwy w uprawie. Poradzi sobie bardzo dobrze w cieniu i półcieniu. Dobrze czuje się w środowisku wilgotnym. Wykorzystywany najczęściej na żywopłoty oraz jako tło dla innych, niższych roślin.

Cis pospolity doskonale nadaje się do fantazyjnego cięcia. Krzew nie ma zbyt dużych wymagań glebowych.

Uprawa cisa pospolitego

Cis nadaje się doskonale do małego ogrodu, właśnie dzięki temu, że można dowolnie go przycinać. Tworzy ozdobne aranżacje jako żywopłot lub soliter. Cisy to wieloletnie krzewy do tworzenia pięknych, zielonych kompozycji. Nie wymaga podlewania, jedynie w bardzo suche lato. Bardzo dobrze czuje się w ogródkach miejskich, ponieważ nie przeszkadza mu nawet zanieczyszczenie powietrza spalinami. Poradzi sobie w słońcu oraz w zupełnym cieniu. Będzie wtedy mniej przyrastał lub liście lekko mogą żółknąć.

8. Forsycja

Krzew jest bardzo odporny, rozpoczyna kwitnienie wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia. Ma kwiaty o barwie żółtej, w różnych jej odcieniach. nadaje się na tworzenie żywopłotów. Sprawdza się również jako pojedyncza ozdoba w ogrodzie.

Uprawa forsycji w ogrodzie

Bardzo łatwo regulować wysokość i kształt krzewu, ponieważ dobrze znosi cięcie. Podczas kwitnienia, wypuszcza żółte bezwonne kwiaty. Po okresie kwitnięcia, gdy kwiaty opadną, zaczynają wyrastać liście. Krzew gubi liście na zimę. Roślina dość płytko się ukorzenia, dlatego podczas dużych upałów potrzebuje podlewania. Wczesną wiosną warto nawozić krzewy nawozami o długim uwalnianiu składników odżywczych. Należy pamiętać, aby przycinać krzew zaraz po kwitnieniu, ponieważ pąki kwiatowe na następny sezon zawiązuje już latem. Jeśli usuniemy pędy wraz z pąkami kwiatowymi, roślina nie zakwitnie następnej wiosny.

Żółta forsycja jakos piękny krzew ogrodowy
Źródło: Freepik.com

9.  Najpiękniejsze krzewy ozdobne? Magnolia

Jest to krzew o niezwykłym wyglądzie kwiatów, niesamowicie elegancki. Ich kształt przypomina bardzo tulipany. Krzew w okresie kwitnienia obsypany jest dziesiątkami różowych kwiatów.

Uprawa magnolii

Magnolie najlepiej czują się na stanowiskach ciepłych, słonecznych. Warto znaleźć dla nich miejsce osłonięte od wiatru, ale takie, gdzie będzie dużo słońca. Szczególnie w okresie kwitnienia roślina bardzo lubi mieć ciepło. Poradzi sobie również w półcieniu, ale to w słońcu kwitnie najobficiej. Jest krzewem mrozoodpornym, ale nie lubi zimnych wiatrów. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Krzew ma dość płytki system korzeni, dlatego podczas upalnego lata może obsychać. Potrzebuje wtedy naszego wsparcia podlewaniem. Dodatkowo warto glebę przykryć grubą warstwą kory, aby ziemia wkoło rośliny nadmiernie nie wysychała. To, co charakteryzuje roślinę to fakt, że źle znosi przesadzanie.

10. Powojnik- clematis

Clematisy są wspaniałymi pnącymi krzewami, które zachwycają ilością odmian oraz barw kwiatów. Wiele odmian owocuje, stanowiąc tym samym przepiękną ozdobę ogrodu zimą. Są to rośliny ogrodowe, które sprawdzą się posadzone do gruntu, jak również do dużych donic na tarasie czy balkonie.

Uprawa clematisów

Powojniki są zupełnie mrozoodporne. Nie radzą sobie jednak najlepiej w miejscu narażonym na silne podmuchy wiatru. Jeśli sadzimy w donicach, należy okrywać je na zimę. Należy zapewnić im odpowiedni drenaż, gdyż lubią wilgoć, ale nie nadmiary wody. Lubią mieć nogi w cieniu a głowę w słońcu. Ziemię wkoło posadzonej rośliny warto wyłożyć ściółką, aby gleba nie traciła wilgoci.

Drzewka ozdobne do ogrodu

Nie tylko najpiękniejsze krzewy do ogrodu mogą oczarować Twój ogród, możecie też dodać mu uroku przy pomocy drzewek ozdobnych. Drzewka ozdobne to nie tylko piękna ozdoba ogrodu, ale także ważny element ekosystemu, który wpływa na jakość powietrza i klimatu wokół nas. Dlatego warto przemyśleć wybór gatunku drzewa oraz jego umiejscowienie w ogrodzie. Należy także pamiętać o regularnej pielęgnacji, włączając w to nawożenie, przycinanie i ochronę przed chorobami i szkodnikami. Odpowiednio dobrane i zadbane drzewka ozdobne to nie tylko estetyczny element ogrodu, ale także korzyść dla całego otoczenia.

 

admindo

One thought on “Jakie krzewy do ogrodu wybrać – top 10”

  1. Świetny artykuł, własnie zmieniam na działce cały plan, bo większość drzew i krzewów jest stara i grozi katastrofą przy okazji burzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.