Termoizolacje ceramiczne – czym są i z jakimi ich rodzajami spotkamy się w przemyśle?

Wiele branż współczesnego przemysłu wykazuje ogromne zapotrzebowanie na różnego rodzaju izolacje. Pracy większości zakładów przemysłowych niejednokrotnie towarzyszą ekstremalnie wysokie temperatury, co daje konieczność szczelnego ich zatrzymywania. Brak izolacji termicznej na wybranych odcinkach instalacji, na których temperatura czynnika wewnątrz osiąga spore wartości, może nieść ze sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje. O nich, a także o najpopularniejszych rodzajach izolacji ceramicznej postaramy się szerzej opowiedzieć w poniższej części wpisu. Zapraszamy!

Czym jest termoizolacja w przemyśle?

Zdecydowana większość zakładów pracy, zajmujących się produkcją dóbr materialnych bądź energii, wymaga udziału wysokich temperatur. W celach obróbki materiału bądź konwersji energii mechanicznej na elektryczną, temperatura czynnika przepływającego przez określony rurociąg musi osiągać naprawdę wysokie wartości.

Termoizolacja jest w tym wszystkim separatorem pomiędzy czynnikiem, a otoczeniem. Oczywiście, funkcję utrzymania przepływu przykładowej pary przez instalację pełni rurociąg. Na niego jednak nakłada się materiał izolacyjny, który zmniejsza przenikalność cieplną pomiędzy jednym obiektem, a drugim. Przy wyborze takich uszczelnień, należy koniecznie zwracać uwagę na materiał ich wykonania. Musi on odznaczać się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz wysokim oporem cieplnym.

Termoizolacje ceramiczne

Jakie są skutki niestosowania termoizolacji w zakładach?

Na wstępie wspominaliśmy, że niestosowanie termoizolacji na określonych fragmentach rurociągów w zakładzie produkcyjnym, może być naprawdę nieprzyjemne w skutkach. Mowa tutaj przede wszystkim o niskim komforcie pracy osób zatrudnionych, ale też o stratach wynikających z ubytków ciepła. Wszystkie nasadki izolacyjne chronią pracowników przed zbyt wysoką temperaturą na hali. Tym samym, zatrzymują energię cieplną wewnątrz rurociągu, co nie powoduje strat i pozwala uzyskać znacznie wyższą wydajność pracy.

Rodzaje termoizolacji ceramicznych

Rodzajów termoizolacji jest na rynku sporo. Ich wybór zależy przede wszystkim od parametrów materiału, w tym od całkowitej wytrzymałości temperaturowej. Dlatego też, jednym z najpopularniejszych tworzyw termoizolacyjnych jest ceramika ogniotrwała. Szacuje się, że przy najlepszych parametrach jest ona w stanie wytrzymać nawet do 20 000 oC. Mało komu jest to jednak potrzebne, a sam fakt kupowania „na zapas” okazałby się bardzo nieopłacalny. Standardowa granica wytrzymałości temperaturowej dla tych tworzyw sięga 2000 oC.

Najczęściej używa się ich w formie kształtek i otulin ceramicznych. Takie nasadki izolacyjne są niezwykle łatwe w montażu, przez co możliwe jest ich dostawienie w każdym momencie. Dodatkowo, dzięki łatwości formowania ceramiki technicznej, mogą przybierać różnorodne kształty i formy.

Podsumowując, wysoka odporność temperaturowa, niska przenikalność cieplna, ogromna wytrzymałość i twardość – to cechy wszystkich nasadek izolacyjnych wykonanych z ceramiki ogniotrwałej. Zachęcamy do szerszego zapoznania się z ofertą producentów sprzedających tego typu wyroby na specjalne zamówienie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.