Zawory czerpalne – co warto o nich wiedzieć i gdzie mają zastosowanie?

Zawory czerpalne do nawadniania w systemach nawadniających pełnią funkcję zaworów sterujących i odcinających. Przepustowość elementu jest określana przez stosunek średnicy kompleksu i samego rurociągu. Prosta konstrukcja i szeroka gama produktów sprawiły, że jest ona poszukiwana i popularna na rynku.

Zawór kulowy do wody to rodzaj zaworu odcinającego lub zaworu kulowego z kulistym elementem odcinającym (kulą), który jest stosowany w systemach rurociągów o różnym przeznaczeniu. Znacznie upraszcza sterowanie i konserwację instalacji wodociągowych w porównaniu z konwencjonalnymi zaworami i zasuwami.

Jakie są zalety zaworów kulowych?

 • niska cena,
 • łatwe podłączanie i odłączanie dzięki złączce,
 • niezawodność,
 • wytrzymałość.

Na długowieczność wpływa staranna obsługa, jakość wody i częstotliwość stosowania. Im rzadziej zawór jest otwierany, tym bardziej prawdopodobne jest jego szybkie uszkodzenie, ponieważ urządzenie musi być w ciągłym ruchu.

Odmiany zaworów czerpalnych — podstawowe kategorie

Klasyfikacja zaworów czerpalnych jest przeprowadzana według dwóch głównych cech:

 • materiał podstawy,
 • typ połączenia.

Materiał decyduje o koszcie, rodzaju instalacji i właściwościach eksploatacyjnych. Obecnie w sklepach można znaleźć następujące rodzaje zaworów do nawadniania ogrodów:

 • Mosiężne. Najbardziej uniwersalne, trwałe i przyjazne dla środowiska zawory ogrodowe. Można je stosować zarówno na rurach metalowych, jak i plastikowych. Nie ulegają one korozji i mogą być stosowane nawet z wodą pitną.
 • Stalowe. Ważne jest, aby przy zakupie określić, z jakiego metalu wykonane są produkty. Stal niskowęglowa szybko rdzewieje i nie może przez długi czas pozostawać w kontakcie z agresywnymi mediami i niskimi temperaturami. Zawór czerpalny ze stali nierdzewnej jest droższy, ale bardziej odporny na wilgoć.
 • Polipropylen. Lekkie i niedrogie zawory ogrodowe, które pasują wyłącznie do rur z tworzyw sztucznych.

Należy wcześniej zwrócić uwagę na rodzaj ogrodu i instalacji wodno-kanalizacyjnej w ogrodzie warzywnym, aby nie przepłacić, a mimo to wybrać odpowiedni osprzęt.

Zawór czerpalny według typu połączenia

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze zaworów, jest typ połączenia. Na rynku dostępne są produkty z następującymi opcjami instalacji:

 • Spawane. Niezawodne rozwiązania zapewniające wysoki poziom wodoszczelności. Jest to rozwiązanie alternatywne dla instalacji podziemnych i podwodnych.
 • Sprzęgłowe. Wspólna kategoria urządzeń, które są połączone za pomocą gwintu wewnętrznego. Zalety: niewielkie rozmiary, łatwy montaż/demontaż. Dokładność dopasowania jest ważna, aby uniknąć nieszczelności w miejscu połączenia.
 • Kombinowane. Jedna strona połączenia będzie się różnić od drugiej.

Przy wyborze kategorii osprzętu należy z góry określić, z jakiego materiału będą montowane rury i jakie węże będą do nich podłączone. Przy zakupie zaworu warto zwrócić uwagę na jego średnicę i wymiary. Podczas procesu instalacji należy przestrzegać podstawowych zasad instalacji. Podczas zatrzymywania się na kompleksach gwintowanych należy upewnić się, że na powierzchni nie ma wyszczerbionych lub uszkodzonych w inny sposób gwintów. W przeciwnym razie może to powodować nieszczelności i inne wycieki.

Wyposażając system nawadniania w ogrodzie, najlepiej jest używać akcesoriów wysokiej jakości, które są bardzo odporne na wilgoć, agresywne środowisko, promieniowanie UV i ciśnienie. Obecnie dostępnych jest wiele różnych opcji, które z powodzeniem łączą cenę i jakość. Właściwy zawór czerpalny działa szybko, niezawodnie zatrzymuje przepływ i nie wymaga dużego wysiłku.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.