Zawory czerpalne – gdzie mają zastosowanie i co warto o nich wiedzieć?

Każdy system nawadniający stosowany np. w ogrodzie, złożony jest z wielu komponentów. Co wiecej, to one umożliwiają zachowanie pełnej kontroli nad jego funkcjonalnością i nie tylko. Systemy nawadniania od zawsze więc wyposażone są w zawory czerpalne. To one spełniają funkcję sterowników i jednocześnie przejmują rolę zaworów odcinających. Jednak czym są zawory czerpalne i co warto o nich wiedzieć?

Zawory czerpalne- czym są, a także jakie mają zalety?

Zawór czerpalny najczęściej można spotkać w systemach nawadniających. To właśnie ten element odpowiada za odcinanie i sterowanie całym systemem. Najważniejszym ich parametrem jest przepustowość. Określa się ją na podstawie średnicy kompleksu, a także samego rurociągu. Warto zaznaczyć, że zawory czerpalne cechuje niesamowicie prosta konstrukcja. Wszystko to sprawiło, że stały się one powszechnie wykorzystywane i niezwykle popularne. Zawory kulowe czerpalne do wody, są jednym z rodzajów zarowu odcinającego. To właśnie dodatkowa kula sprawia, że ten zawór tak często stosowany jest w rurociągach. Kurek kulowy czerpalny jest znacznie bardziej praktycznym elementem niż tradycyjne zawory czy nawet i zasuwy. Kurki czerpalne mają bardzo wiele zalet. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

 • niską cenę;
 • łatwość zarówno w procesie podłączenia jak i odłączenia, co gwarantowane jest dodatkową złączką;
 • niezawodność i długą żywotność;
 • wytrzymałość.

Kurek czerpalny jest zaworem, który można uznać za długowieczny. Starannie odbsługuje on nie tylko jakość wody, ale również i częstotliwość jej stosowania. 

Jakie są podstawowe rodzaje zaworów czerpalnych?

Zawory czerpalne zostały sklasyfikowane ze względu na dwie, podstawowe cechy. Zalicza się do nich:

 • materiał podstawy,
 • typ połączenia.

W dużej mierze, to właśnie materiał zaworów decyduje o samych kosztach, a także o rodzaju eksploatacji oraz właściwośiach eksploatacyjnych. Obecnie na rynku  można wyróżnić:

 • zawory czerpalne mosiężne- są to najbardziej uniwersalne modeloe, które zwykle wykorzystywane są w systemach nawadniających do ogrodu. Stosuje się je zarówno w odniesieniu do rur metalowych, a także i plastikowych. Zawór czerpalny mosiężny nie ulegnie korozji.
 • zawory czerpalne stalowe- to niezwtkle trwałe rodzaje zaworów. Zwykle wykonane są one ze stali niskowęglowej, jednak ona dość szybko rdzewieje. O wielele lepszym rozwiązaniem okazują się zawory czerpalne nierdzewne. Kurek kulowy nierdzewny jak sama nazwa wskazuje został wykonany z odmiany stali całkowicie odpornej na korozję. Zawory czerpalne nierdzewne cechują się wysoką ceną, jednak o wiele lepszymi właściwościami. Będą one bowiem calkowicie odporny na wilgoć. Wobec tego to właśnie kurek kulowy nierdzewny lepiej sprawdzi się w systemach nawadniających.

 

Jakie można wyróżnić rodzaje zaworów czerpalnych ze względu na typ połączenia?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zawory czerpalne nierdzewne czy też mosiężne, warto także zwrócić uwagę na typ połączenia. Kurek kulowy nierdzewny może mieć połączenie:

 • spawane- zawór czerpalny z połączeniem spawanym wyróżnia się niezawodnością. Tego typu kurki czerpalne zapewniają wysoki poziom wodoszczelności.
 • sprzęgłowe- kurek czerpalny z połączeniem sprzęgłowym, to określenie kategorii urządzeń. Są one połaczone przy pomocy zewnętrznego gwintu. Kurki czerpalne tego typu wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami oraz łatwością w montażu i demontażu. Co więcej, wybierając ten kurek kulowy czerpalny konieczne jest idealne dopasowanie wielkości, co pozwoli uniknąć ewnetualnych wycieków w miejscu łączenia.
 • kombinowane- w tym wypadku jedna strona połączenia będzie się różnić od drugiej.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.