8 sprawdzonych domowych sposobów na mszyce

Mszyce to owady, które atakują rośliny uprawne, dziko rosnące lub ozdobne na całym świecie. Mają postać niewielkich pluskwiaków o owalnym ciele. Istnieją setki różnych gatunków mszyc. Niektóre z nich są monofagami, inne żerują na wielu roślinach. Mszyce zasiedlają rośliny, tworząc prawdziwe kolonie, które powodują duże szkody. Dochodzi do obniżenia ilości plonu i jego jakości. Są niebezpieczne na monokulturach, ale też w szklarniach i w domach, gdzie chętnie atakują doniczkowe rośliny ozdobne. Poniżej 8 skutecznych sposobów na walkę z mszycami i kilka ciekawostek o tych szkodnikach. Czym więc zwalczać mszyce na roślinach uprawnych i ozdobnych?

Czym zwalczać mszyce i dlaczego należy to robić?

Walka ze szkodnikami polega głównie na działaniach profilaktycznych oraz na usuwaniu mszyc, są one bardzo szkodliwe. Owady te mają kłująco-ssące aparaty gębowe, którymi nakłuwają tkanki roślinne i wysysają soki. Mogą żerować na pędach, liściach, na kwiatach i pąkach, a czasem nawet na owocach. Roślina traci kolor, uszkodzony jest chlorofil, przez co proces fotosyntezy zostaje zaburzony. Wszystko to wpływa na kondycję rośliny oraz na jej odporność na choroby.

Mszyce mogą być wektorami wielu chorób, głównie wirusowych. Uszkodzenia i rosa miodowa, którą wydzielają, jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju grzybów. Również tych, które odpowiedzialne są za choroby roślin. W ochronie roślin przed szkodnikami, właściciele działek często zastanawiają się czym zwalczać mszyce. Często pierwszą metodą jest stosowanie środków ochrony roślin, dopiero później sięga się po skuteczne, domowe sposoby na mszyce. Nierzadko wystarczy zastosować odpowiedni, naturalny wywar, aby poradzić sobie z problemem. Może to być soda oczyszczona na mszyce albo inny z niezawodnych sposobów. Naturalne sposoby na mszyce mogą przyczynić się do zmniejszenia kolonii szkodników, bez ingerencji w środowisko. Nie szkodzą pszczołom oraz innym zwierzętom w ogrodach.

Domowe sposoby na mszyce
Źródło: pixabay.com

1. Roślinne wywary na mszyce – skrzyp, pokrzywa, czosnek i wrotycz

Domowe sposoby na mszyce obejmują wyrabianie mikstur ze znanych ziół. Wyciągi z roślin mogą być bardzo skuteczne w walce ze szkodnikami. W tym celu stosuje się głównie czosnek, który ma silne właściwości antybiotyczne i odstraszające owady. Wyciągi z czosnku są skuteczne na różach w ogrodzie, ale też w przypadku roślin doniczkowych. Wada jest jedna, bardzo intensywnie pachną i nie każdy polubi ten zapach.

Kolejny, niezawodny sposób na mszyce to gnojówka z pokrzyw. Pokrzywa, którą zaleje się wodą i pozostawi na parę dni, bardzo nieprzyjemnie pachnie. Staje się brunatna, zawarte w niej składniki i wyciągi, bardzo dobrze działają na mszyce. Wywar ze skrzypu to kolejny domowy sposób, który pokazuje jak zwalczyć mszyce. Skrzyp nie tylko likwiduje szkodniki, ale też wzmacnia rośliny, dzięki zawartości krzemionki. Skrzyp należy zagotować w wodzie, ostudzić i spryskać dokładnie roślinę. Jest niemal tak skuteczny, jak chemiczne środki ochrony roślin.

Naturalne sposoby na mszyce obejmują też wywary z wrotyczu. To popularna roślina, która jest powszechnie używana w walce z pasożytami. Ma silne działanie bakteriobójcze i zawiera cenne substancje, które należą do naturalnych środków ochrony roślin.

2. Soda oczyszczona na mszyce. To działa!

Rozpuszczona soda oczyszczona, wraz z dodatkiem płynu do mycia naczyń, to skuteczny sposób do walki z mszycami. Cieczą można pokryć porażone przez szkodniki rośliny. Preparat działa na nie drażniąco, duszą się i giną. Warto wzmocnić preparat dodając oliwy. Tłuszcz uniemożliwi owadom oddychanie. Soda oczyszczona powinna zostać rozpuszczona w ciepłej wodzie. Dodatek detergentu zmieni właściwości cieczy roboczej, przez co lepiej rozprowadzi się na roślinie. Soda oczyszczona należy do niezawodnych sposobów walki ze szkodnikami, które są naturalne i bezpieczne.

3. Zwiększenie bioróżnorodności w ogrodzie. Jak to zrobić?

Im więcej roślin w ogrodzie, tym łatwiej bronią się one przed szkodnikami. Jak to jest możliwe? Bogactwo roślin kwitnących wabi do ogrodu owady, niektóre z nich są skutecznymi obrońcami roślin. Na uwagę zasługują złotooki. Dorosłe owady przypominają niewielkie ważki. Mają piękne, mieniące się skrzydła. Larwy są bardzo pożyteczne i w ogóle nie przypominają dorosłych form. Złotooki żerują na roślinach i polują na mszyce. Skutecznie rozprawiają się z nimi. Są bardzo żarłoczne i szybko przenoszą się na nowe miejsca.

Osobniki dorosłe, czyli imago, chętnie przylatują do miejsc, gdzie jest bogactwo kwiatów, gdyż żywią nektarem. Tam składają jaja, z których po paru dniach wylęgają się larwy. Bardzo skuteczne są biedronki krajowe. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie występują mszyce. Larwy biegają po roślinach i polują na mszyce. Warto w ogrodzie zostawiać dzikorosnące rośliny kwitnące oraz tworzyć hotele dla owadów, które pomagają chronić rośliny przed szkodnikami. Nie tylko przed mszycami, ale również przed gąsienicami i larwami chrząszczy.

4. Zabiegi mechaniczne, jako skuteczny sposób walki z mszycami

Środki ochrony roślin są skuteczne, ale mogą negatywnie wpływać na inne organizmy w ogrodzie. W mieszkaniach trudno stosuje się preparaty chemiczne, aby nie narazić swojego zdrowia. Jeśli na roślinach pojawiały się mszyce, to jednym z domowych sposobów jest usuwanie ich ręcznie. Może wydać się to nieco pracochłonne, ale mszyce żyją zazwyczaj w skupiskach. Mają miękkie ciała, które łatwo zmiażdżyć.

Z pędów można usunąć je przy pomocy szczoteczki, gąbki nasączonej denaturatem lub wacikiem. Zainfekowane szkodnikami liście można przemyć pod prysznicem. Zabieg jest skuteczny również w przypadku wciornastków oraz przędziorków, które nie znoszą mokrego środowiska. W domu zaleca się połączenie dwóch zabiegów, jednym z nich jest soda oczyszczona na mszyce. Następnie można zmyć roślinę pod prysznicem. Te naturalne sposoby na mszyce są skuteczne na roślinach o dużych i mięsistych liściach, które trudno uszkodzić.

5. Zastosowanie saszetek z drapieżnikami – na jakie szkodniki jest skuteczne?

Niezawodnym sposobem walki ze szkodnikami, między innymi z mszycami i wełnowcami, są saszetki z dobroczynnymi organizmami. Malutkie torebki z owadami wiesza się na roślinach uprawnych, ozdobnych. Po paru dniach od otworzenia saszetki owady wychodzą na polowanie. Atakują przędziorki, wciornastki oraz młode larwy mszyc. Są bardzo skuteczne i szybko się rozmnażają. Mogą znacznie ograniczyć liczebność nieproszonych owadów. Plusem jest to, że w momencie, kiedy skończy się pożywienie, owady żywią się martwą materią.

6. Roztwór z octu

Stosowanie roztworu z octu z płynem do naczyń lub szarym mydłem to naturalna metoda walki z mszycą. Domowy sposób jest skuteczny w przypadku roślin ozdobnych, na których pojawią się szkodniki. Ocet bardzo szybko likwiduje całą kolonię mszyc, a dodatek detergentu znacznie zwiększa moc preparatu. Ocet należy rozcieńczyć wodą i spryskać rośliny. Należy się starać, aby ciecz nie dostała się do podłoża, gdyż może to zakwasić glebę.

7. Olejki eteryczne, które odstraszają szkodniki

Istnieją zapachy, których mszyce i inne owady nie znoszą. Najczęściej są to olejki eteryczne z roślin olejkodajnych. Takie właściwości wykazuje olejek lawendowy albo goździkowy. Jeśli nie wiadomo, jak zwalczyć mszyce, to można spróbować umieścić na parapetach okien rośliny, takie jak lawenda lub geranium. To skuteczne, domowe sposoby na walkę ze szkodnikami, ale także jest to zabieg profilaktyczny. Owady będą rzadziej odwiedzać domy, w których pachnie lawendą, goździkami lub geranium. Zwalczanie szkodników nie będzie potrzebne, jeśli nie dostaną się do domu.

8. Siatka na oknach

Siatka o drobnych oczkach zamontowana w oknach jest jednym z domowych sposobów na walkę z mszycami, a także z innymi owadami. Zapobiega dostaniu się mszyc do domu, przez co nie atakują one roślin doniczkowych. Aby metoda była skuteczna i niezawodna, należy dokładnie badać rośliny przed zakupem. Powinny być wolne od szkodników. Jeśli zapewni się te warunki, to nie trzeba się martwić czym zwalczać mszyce.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.