Jak wybrać dobrą firmę fotowoltaiczną?

Fotowoltaika sukcesywnie zdobywa coraz większą popularność nie tylko wśród odbiorców prywatnych, ale także przedsiębiorstw oraz instytucji państwowych. Tak duża liczba potencjalnych klientów sprawia, że na rynku pojawiają się wciąż nowe podmioty oferujące swoje usługi w zakresie projektu oraz montażu instalacji fotowoltaicznych. Niedoświadczony inwestor może się w gąszczu tych propozycji łatwo zagubić i powierzyć wykonanie przedsięwzięcia nierzetelnemu instalatorowi. Zatem jak wybrać dobrą firmę fotowoltaiczną? Dlaczego jest to tak ważne i jakie wymagania powinno się stawiać potencjalnemu wykonawcy?

Dlaczego właściwy wybór firmy fotowoltaicznej jest tak ważny?

Branża fotowoltaiczna należy do specjalistycznych i zdobycie w jej zakresie choćby szczątkowej wiedzy pozwalającej na merytoryczne kontrolowanie przebiegu tworzenia projektu instalacji oraz jej montażu, wymagałoby od laika sporo czasu. Z tego względu wybór profesjonalnej i rzetelnej firmy fotowoltaicznej okazuje się jednym z najważniejszych etapów na drodze do korzystania z dobrodziejstwa energii słonecznej. Dość wspomnieć, że szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej waha się zazwyczaj w granicach od 25 do 40 tys. zł. Ewentualne błędy zarówno na etapie projektu, jak i montażu mogłyby więc okazać się szczególnie dotkliwe dla kieszeni inwestora. Zły dobór paneli fotowoltaicznych lub innych podzespołów, nieumiejętne przeprowadzenie audytu energetycznego, a wreszcie montaż instalacji niezgodny ze sztuką to aspekty, które mogą uczynić całą inwestycję zupełnie nieopłacalną i narazić inwestora na straty finansowe.

Doświadczona firma fotowoltaiczna o bogatym portfolio dotychczasowych realizacji może dać swoim klientom gwarancję dostępu do najnowszych rozwiązań technologicznych, które zwiększają szansę na lepszą opłacalność przedsięwzięcia i szybszy zwrot z poniesionej inwestycji. Dodatkowo, firma fotowoltaiczna, która funkcjonuje w branży długo, jest rozpoznawalna i zbiera dobre opinie klientów, zazwyczaj może zaproponować klientom bardziej atrakcyjne ceny podzespołów oraz usług niż konkurencja. Trafny wybór instalatora to także zapewnienie bezpieczeństwa inwestycji poprzez udzielenie wieloletniej gwarancji na wykonawstwo, a także wsparcie w ramach opieki posprzedażowej.

Jakie wymagania powinien spełniać rzetelny instalator?

Aspekt, który najczęściej zaliczany jest w poczet wymagań do spełnienia przez dobrą firmę fotowoltaiczną, to kompleksowość oferowanych przez nią usług. Oznacza to, że zarówno na etapie tworzenia projektu instalacji, jak i jej montażu, a także obsługi formalno – prawnej inwestycji, firma powinna udzielać swoim klientom pełnego wsparcia. Kompleksowość usług jest niezwykle ważna dla niedoświadczonych inwestorów, którzy oczekują, że w ramach jednej instytucji będą w stanie otrzymać profesjonalny audyt energetyczny, przygotowanie projektu instalacji, pomoc w ubieganiu się o finansowanie inwestycji, montaż paneli i podzespołów, wsparcie w składaniu wniosku o dostępne dotacje oraz opiekę posprzedażową. Jak widać, przed firmami fotowoltaicznymi stawiane są w kwestii kompleksowości spore wymagania, jednak najbardziej cenione na rynku podmioty potrafią im sprostać.

To czego świadomy inwestor powinien oczekiwać od firmy fotowoltaicznej, której przekaże realizację swojego projektu, to doświadczenie instalatora. Dotychczasowe realizacje potwierdzone zadowoleniem klientów, to gwarancja profesjonalnego podejścia do zlecenia i stosowania w jego ramach jedynie sprawdzonych, skutecznych rozwiązań. Korzystanie z usług doświadczonej firmy fotowoltaicznej pozwala również przypuszczać, że w przypadku pojawienia się przeszkód w realizacji projektu lub konieczności wdrożenia niestandardowych rozwiązań, instalator będzie wiedział, jak sobie w takiej sytuacji poradzić bez szkody dla całości przedsięwzięcia i jego opłacalności. Na jakie dodatkowo aspekty należy zwrócić uwagę wybierając firmę fotowoltaiczną? Warto sprawdzić:

  • dane rejestrowe firmy, aby skontrolować legalność jej funkcjonowania,
  • opinie dotychczasowych klientów, najlepiej na drodze uważnej weryfikacji i próbą nawiązania kontaktu z jednym z inwestorów,
  • relacje ze zrealizowanych projektów z możliwością sprawdzenia, czy rzeczywiście należą one do instalatora,
  • niezbędne certyfikaty i uprawnienia,
  • dostępność, teren działania, cennik usług i ich zakres w ramach zlecenia.

Jak wybrać firmę fotowoltaiczną, aby nie żałować?

Po skontrolowaniu wszystkich powyższych aspektów, warto sprawdzić na jakim poziomie przebiega komunikacja z przedstawicielami firmy. Czy są oni życzliwi, pomocni, posiadają merytoryczną wiedzę? Czy korzystają z szybkich, nowoczesnych kanałów komunikacyjnych tak, aby zawsze pozostawać w kontakcie z klientem? Czy transparentnie prezentują swoje osiągnięcia w social mediach, jak na przykład firma www.krajowa-energia.pl? Czy wreszcie posiadają niezbędne certyfikaty i uprawnienia, aby móc zaufać ich kompetencjom i powierzyć wykonanie instalacji? Jeżeli odpowiedzi na powyższe pytania są twierdzące, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że znaleźliśmy dobrą firmę fotowoltaiczną.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.