Czy mając dobrą wentylację potrzebujemy też klimatyzację? Jak uczynić dom bardziej funkcjonalnym?

Dom powinien być nie tylko stylowy, ale przede wszystkim funkcjonalny. W końcu to owa funkcjonalność zapewnia wygodę w codziennym użytkowaniu. Tutaj pojawia się pytanie, czy mając dobrą wentylację, potrzebujemy też klimatyzację? Jak uczynić dom bardziej funkcjonalnym?

Wentylacja mechaniczna – dlaczego jest tak ważna

Jeżeli szukacie odpowiedniego systemu wentylacji, to rzeczywiście wybór wentylacji mechanicznej jest w pełni uzasadniony. Dzięki niej możecie uzyskać doskonały przepływ powietrza. Oczywiście tutaj należy wybierać spośród najwyższej jakości centrali wentylacyjnych. Trzeba wiedzieć, że pracę centrali wspierają wentylatory. To one transportują powietrze w zależności od jego przeznaczenia. Należy także zwrócić uwagę na sam sposób działania wentylacji mechanicznej. Otóż nawiew powietrza odbywa się przez anemostaty, a wywiew przez kratki i wyrzutnię. Można tutaj wybrać wentylację nawiewno-wywiewną, gdzie wentylator wprowadza powietrze z zewnątrz, następnie rozrzedza je wewnątrz budynku. Choć koszt takiej wentylacji jest wyższy, to warto zauważyć, że macie całkowitą kontrolę nad przepływem powietrza. Dodatkowo taka wentylacja pracuje niezależnie od warunków atmosferycznych. Co ciekawe, aby zachować odpowiedni przepływ powietrza w domu nie musicie nawet otwierać okien. Kropką nad „i” jest fakt, że możecie zamontować kominek bez specjalnych ulepszeń.

A gdy w domu jest wentylacja grawitacyjna – czy można ją poprawić?

W nowych domach stosuje się wentylację mechaniczną. Jednak w starszych bądź starych najczęściej występuje wentylacja grawitacyjna. Nie ma się co oszukiwać, nie zapewnia ona właściwej wentylacji, a przez to często powstaje pleśń, która jest szkodliwa. Dochodzi także do niszczenia budynku. Jeżeli więc i Wy w swoim domu macie taką wentylację, to powinniście pamiętać, że musicie dostarczyć większą ilość powietrza do swojego domu. Najlepiej zrobić to za pomocą nawiewników i owe nawiewniki można zainstalować w oknie bądź też w ścianie. Dzięki takiemu mechanizmowi poziom cyrkulacji będzie wyższy, za to nie będzie wzrastał poziom wilgoci. Takie rozwiązanie rzeczywiście wpływa na większą funkcjonalność. Zaletą takiego rozwiązania jest także fakt, iż koszt instalacji nawiewników, które zapewniają lepszą cyrkulację nie jest wysoki. Niestety takie rozwiązanie nie jest idealne i ma także wady. Przede wszystkim nie macie kontroli nad przepływem powietrza. Dodatkowo taka wentylacja nie pracuje w lecie. Wynika to z faktu, że temperatury na zewnątrz i wewnątrz są bardzo podobne.

Czy mając dobrą wentylację trzeba zainstalować klimatyzację?

Wiecie już, że wentylacja mechaniczna jest zdecydowanie lepsza od grawitacyjnej. Jednak czy wentylacja mechaniczna może zastąpić klimatyzację bądź odwrotnie? Otóż należy zdawać sobie sprawę, że wentylacja zapewnia dostęp do świeżego powietrza. Z kolei rolą klimatyzacji jest poprawienie parametrów powietrza, co ma przełożyć się na uzyskanie właściwej temperatury. Niewątpliwie więc wentylacje i klimatyzacje nie są tym samym. Systemy wentylacyjne z centralami wentylacyjnymi usuwają z pomieszczeń zanieczyszczone powietrze i oczywiście zastępują je świeżym. Natomiast systemy klimatyzacyjne pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności nawet w przypadku dużych upałów panujących na zewnątrz. Czy można więc wybrać klimatyzację zamiast wentylacji? Oczywiście, że nie.

Dlaczego klimatyzacja nie może być alternatywą dla wentylacji?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wynika to z faktu, że rola klimatyzacji jest zgoła inna. Musicie pamiętać, że to właśnie wentylacja ma zapewnić dostęp do świeżego powietrza w domu i jego rozprowadzenie we wszystkich pomieszczeniach, a także usunięcie zużytego powietrza, które jest pełne zanieczyszczeń. Bez sprawnie działającej wentylacji nie ma dobrze działającej klimatyzacji, gdyż klimatyzacja, dzięki czynnikowi chłodniczemu obniża jedynie temperaturę zastanego powietrza, a nie pobiera go z zewnątrz. Oczywiście do działania klimatyzacji potrzebna jest jednostka zewnętrzna, dzięki której system może sprawnie działać. Centrale wentylacyjne zapewniają zatem komfort, ale nie obniżają temperatury powietrza.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.