Jakie właściwości ma cząber? Do czego go stosować?

Cząber to roślina, która jest powszechnie stosowana w kuchniach całego świata. Cząber można spotkać w basenie Morza Śródziemnego i w Azji. Najchętniej rośnie na suchych i słonecznych miejscach. Liści tej rośliny używa się jako przyprawy. Szczególnie liści cząbru ogrodowego. Ich aromat jest wyjątkowo intensywny. Jak smakuje cząber? Do jakich potraw można go dodawać? Jakie ma właściwości zdrowotne i zastosowanie? Sprawdźmy!

Wartości odżywcze cząbru

Cząber ma niewiele kalorii. Jest też źródłem wielu składników mineralnych i witamin. W 100 gramach produktu jest 272 kcal.

Na 100 gramów cząbru przypada 6,73 gramów białka. Ma też tłuszcze (5,91 g), w tym 3,2 gramów nasyconych kwasów tłuszczowych.

Zawiera aż 68,72 gramów węglowodanów oraz 45,7 gramów błonnika. To też źródło wielu minerałów. Zawiera fosfor (140 mg), potas (1051 mg), wapń (2132 mg), a także żelazo (37,88 mg) i sód (24 mg). Jest źródłem magnezu (377 mg), cynku (4,3 mg), miedzi (0,847 mg) i wielu witamin. Zawiera witaminę B10, B6, B12, niacynę, witaminę C, A i D.

Cząber ma też wolne garbniki, śluzy, żywicę. Zawiera liczne olejki eteryczne: pinen, terpineol, niacynę, cymol i karwakrol. Dzięki tym składnikom ma lecznicze zastosowanie.

Właściwości zdrowotne i zastosowanie cząbru

Cząber jest stosowany w kuchni. To popularna i zdrowa przyprawa. Ze względu na liczne olejki eteryczne ma on wyjątkowy, intensywny smak. Jest on ostry i korzenny. Nadaje daniom niepowtarzalny aromat.

Cieszy się popularnością w kuchni Polskiej. Idealnie sprawdza się do dań jednogarnkowych, sosów i mięs. Oprócz zastosowania kulinarnego ma też swoje zastosowanie w medycynie naturalnej.

Tutaj wykorzystuje się głównie susz, ale i świeże liście cząbru. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Pomaga w zwalczaniu biegunki. Ma też właściwości antyoksydacyjne.

Olejki eteryczne zawarte w roślinie pomagają w regulowaniu procesów trawienia. Mają też działanie tonizujące. Cząber działa rozkurczowo. Pomaga w zwalczaniu wzdęć, biegunek, odbijania, niestrawności. Jego właściwości antyseptyczne są wykorzystywane do przemywania ran. Można go stosować jako lek na grzybicę skóry, drożdżycę. Wspomaga leczenie aft oraz chorób gardła. Można go wykorzystywać w leczeniu chorób układu moczowego. Cząber wykazuje działanie przeciwgrzybiczne. Zwalcza wiele szczepów bakterii oraz grzybów. Nawet tych, które są odporne na antybiotyki.

Zdrowotny napar z cząbru. Właściwości lecznicze i zastosowanie

Jeśli chcemy skorzystać z właściwości zdrowotnych cząbru, to możemy kupić olejki eteryczne. Można też zastosować prostszy sposób. Jeśli mamy świeże ziele albo suszone liście, to możemy przygotować napar.

Susz albo świeże liście wystarczy zalać wrzątkiem. Następnie całość należy odstawić na 25 minut. Po upływie tego czasu napar należy odcedzić. Najlepiej to zrobić, przelewając go przez cienkie siteczko. Tak przygotowany napar można powoli wypić.

Warto go stosować w celu poprawy działania organizmu. Można go też pić w przypadku przeziębienia, stanów zapalnych gardła i jamy ustnej. Intensywnym naparem można płukać jamę ustną i gardło. Warto go pić regularnie, aby w pełni skorzystać z jego właściwości zdrowotnych i zastosowania leczniczego. Napar z cząbru powinien być elementem zdrowej i zrównoważonej diety oraz zdrowego stylu życia.

Cząber i zastosowanie w kuchni

Cząber ma szerokie zastosowanie w kuchni. Można wykorzystać świeże liście albo cząber suszony. Wszystko zależy od konkretnego dania. Zaletą tej rośliny jest to, że można ją uprawiać w przydomowym ogródku albo na balkonie. Dzięki temu można mieć zawsze pod ręką to zdrowe i smaczne zioło.

Cząber można wykorzystać do przyprawiania mięsa. Jego zaletą jest to, że nie traci aromatu i swoich właściwości w trakcie długiego pieczenia, gotowania, czy duszenia. Z tego względu można go wykorzystać do przyprawiania mięsa. Można nim przyprawić salami, wieprzowinę, kurczaka, wołowinę.

Dzięki niemu mięso roślinne zyska smak prawdziwego mięsa. Można nim zatem przyprawiać różnego typu mięsa roślinne. Zamarynowane tofu zaskoczy nasze podniebienie!

Do przygotowania marynaty potrzebne będą: cząber, czosnek, oliwa z oliwek, sos sojowy. Należy przygotować też powidła śliwkowe, syrop z agawy, musztardę, a także majeranek, kolendrę i kminek. Wszystko należy dokładnie wymieszać. Tofu trzeba podsmażyć. Następnie dodać marynatę. Dzięki niej danie będzie smakowało wyraziście i pysznie.

Cząber do sałatek?!

Cząber można też dodawać do sałatek. Dobrze komponuje się z serem kozim, oliwkami, szpinakiem. Najczęściej przyprawy tej używa się jednak w daniach jednogarnkowych. Do garnka można wrzucić różne warzywa, najlepiej te, które ma się w lodówce. Przyda się też sos pomidorowy. Do dużego naczynia wlewamy oliwę z oliwek, następnie dodajemy szalotkę i czosnek. Do tego dorzucamy cukinię, marchewkę, pomidorki. Przyda się odrobina kiszonej kapusty do smaku. W celu wzbogacenia dania możemy dodać mięso z grochu. Całość wzbogacamy cząbrem, majerankiem, tymiankiem, pieprzem i solą. Dusimy do momentu, aż wszystkie warzywa zmiękną. Można zastosować cząber suszony albo świeży. Cząber ma szerokie zastosowanie w kuchni. Możemy samodzielnie sprawdzać, do których dań pasuje i szukać własnych połączeń smakowych.

Cząber. Uprawa w ogrodzie

Cząber
Źródło: pixabay.com

Cząber można hodować w ogrodzie, w domu, na parapecie, w balkonie. Można go hodować w glebie albo w doniczkach. Występuje on w odmianie letniej i zimowej. To nie tylko pyszna przyprawa. To również bardzo estetyczna roślina. Cząber może wzbogacić ogród w stylu rustykalnym. Możemy go zasadzić w rabatach i na skalniakach.

Dobrze będzie wyglądał w kuchni, na półce z ziołami. Istnieje też odmiana górska. Częściej sadzi się ją na skalniakach, ale rzadziej wykorzystuje w kuchni. Ma ona inny smak i zapach. Właściwości lecznicze ma jednak dokładnie takie same. Cząber lubi miejsca silnie nasłonecznione. Najlepiej sadzić go w miejscach osłoniętych od wiatru. Dobrze rośnie w glebie zasadowej, ubogiej w wilgoć. Nie ma problemu z suszą. Raczej nie potrzebuje nawożenia. Jeśli chcemy zastosować nawóz, to powinien to być nawóz naturalny.

Jak sadzić cząber? Nasiona

Do posadzenia cząbru potrzebne będą nasiona. Do gruntu wysiewa się je w kwietniu albo w grudniu. Do doniczek można nasiona wysiać też w innych miesiącach. Wszystko zależy od stanowiska. Warto jednak pamiętać, że dla cząbru brak słońca stanowi problem. Jeśli nie jest on dobrze nasłoneczniony, to zmienia swój smak.

Nasiona należy wysiewać w odstępach około 30 centymetrów. Po zimnych ogrodnikach możemy też wykonać rozsady. Możliwe jest rozmnażanie cząbru w taki sposób oraz wysiew z rozsady. Cząber kwitnie od lipca do sierpnia. Ma właściwości miododajne. Dzięki niemu miód zyskuje niesamowity posmak. Dlatego warto go zasadzić koło pasieki. Ta roślina przyciąga pszczoły i inne owady. Nasiona można kupić w sklepie albo pozyskać samodzielnie.

Cząber. Pielęgnacja

Ta roślina nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Jest łatwa w uprawie. Należy ją podlewać. Nie trzeba jednak tego robić często. Zbyt częste podlewanie może sprawić, że roślina zacznie gnić albo chorować. Warto też regularnie pozbywać się chwastów.

Cząber można nawozić nawozem pochodzenia naturalnego. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie jego funkcji estetycznej, to możemy go też przycinać. Pozwoli to na formowanie różnych kształtów, które ozdobią ogród i balkon.

Cząber może być też domową rośliną ozdobną. Podczas przycinania pozyskamy liście, z których możemy zrobić susz. To połączenie przyjemnego, estetycznego z pożytecznym. Cząber to z pewnością taka roślina, którą warto mieć w swoim ogrodzie. Dzięki niej możemy uporać się z kłopotliwymi problemami zdrowotnymi. Podczas niestrawności może okazać się nieoceniona. Warto stosować ją regularnie. Wtedy jej korzystne działanie zdrowotne będzie silniejsze. Pamiętajmy bowiem, zioła najlepiej działają wtedy, gdy stosuje się je regularnie i długo.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.