Juta sposobem na podkreślenie surowości loftowego wnętrza.

Loftowe wnętrza to trend ostatnich lat. Charakteryzują się surowym wystrojem, które doskonale podkreślają materiały konstrukcyjne, takie jak cegła, beton lub drewno. Na widoku pozostają też wszelkie instalacje, grzejniki i rury, podkreślane często ciemnymi kolorami. Również w umeblowaniu pomieszczenia dominuje idea prostoty i surowości, dlatego meble mają prosty design, wykonane są głównie z drewna lub metalu. Taki design doskonale nawiązuje do pierwszych loftów powstałych w Nowym Jorku w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Zgodnie z głównym założeniem idei loftu, projektanci wnętrz w przygotowaniu dodatków stawiają na tkaniny naturalnego pochodzenia, podkreślających swoją fakturą i splotem industrialny charakter wnętrza. Juta doskonale spełnia wszystkie te wymagania i doskonale odnajduje się we wnętrzach tego typu.

Naturalne włókno rodem z Azji

Juta to włókno w całości pochodzenia roślinnego, a dokładnie produkowanego z rośliny z rodzaju juta. Plantacje tej rośliny znajdują się m.in. w Chinach i Pakistanie, czyli w krajach o klimacie wilgotnym i gorącym. Juta jest materiałem w 100% biodegradowalnym, czyli ekologicznym. Wyjątkową trwałość, wydajność, a także odporność na rozciąganie zawdzięcza płóciennemu splotowi. W naturalnym wydaniu juta występuje w kolorze szarym, écru oraz w złotym odcieniu, doskonale nadaje się też do barwienia.

Zastosowanie juty w domu

Surowość juty sprawia, że doskonale odnajduje się w różnych loftowych stylizacjach, ale też we wnętrzu w klimacie rustykalnym czy skandynawskim, a zatem wszędzie tam, gdzie na pierwszym miejscu stawiany jest kontakt z naturą. Duże możliwości zastosowania tej tkaniny, dają ogromne pole do popisu w urządzania wnętrza. Doskonale się sprawdza w roli zasłon w pokoju, a także dekoracyjnych poszewek na poduszki oraz narzut do salonu albo sypialni, koszy łazienkowych, dekoracji stołu, również jako obrusu czy bieżnika. Świetnie się sprawdza też w połączeniach z jasnymi wnętrzami, zielenią, a także drewnem. Juta doskonale się nadaje do przygotowania świątecznych dekoracji w domu, bombek, łańcuchów i girland, stroików, kokard na choinkę, a także woreczków ozdobnych, na których dodatkowo można w łatwy sposób umieścić różne świąteczne hasła.

Pielęgnacja i żywotność

Ze względu na swoje naturalne pochodzenie, juta wymaga odpowiedniego traktowania. Codzienna pielęgnacja powinna ograniczać się do wytrzepywania z kurzu lub ewentualnego przecierania wilgotną szmatką, jeśli zaś zachodzi taka potrzeba, można też zastosować bardziej radykalne kroki. W przypadku powstania zabrudzeń na tkaninie dopuszcza się jej pranie w letniej wodzie, odseparowane od innych tkanin, tym bardziej w innych kolorach. Zaleca się w miarę możliwości pranie ręczne z użyciem delikatnego mydła. Nie jest wskazane suszenie wyrobów z juty w suszarce bębnowej, a także ich wybielanie oraz wystawianie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – co może prowadzić do wypłowienia koloru.

Artykuł napisany na podstawie blogu sklepu Bawelna-Tkanina.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.