Malina polka – poznaj jedną z najpopularniejszych polskich odmian

Maliny są wdzięcznie uprawianymi krzewami owocowymi. Lubią wilgotne stanowiska i nie są wymagające. Zadomowią się dobrze na działkach, nie potrzebując dużo pielęgnacji. Najpierw ucieszą oko ładnym kwiatem, a kolejno podniebienie smacznym owocem. Dowiedz się, jaka Malina Polka sadzonka będzie odpowiednia i jak ją sadzić, żeby zaklimatyzowała się w Twoim ogrodzie.

Malina Polka sadzonka – na co zwrócić uwagę?

Kupując sadzonkę trzeba sprawdzić, czy jej korzeń nie jest przecięty. Sadzonka powinna być zabezpieczona przed wysuszeniem, otulona odpowiednią ilością ziemi. Sadzonkę Maliny Polka najlepiej kupować je w szkółkach ogrodniczych. Niektóre prowadzą sklep internetowy – sadzonkę można zamówić bezpośrednio pod drzwi.

Następny krok – sadzenie

Co jest najważniejsze? Stanowisko.

Należy sprawdzić, czy gleba będzie sprzyjać sadzonce. Malina Polka wymaga gleb wilgotnych, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Najlepiej czuje się w glebach o pH wynoszącym 6,5-6,8. Oprócz tego, powinna być próchnicza, żyzna i przepuszczalny. Lubi się także z ziemiami piaszczysto-gliniastymi. Stanowisko dla Malina Polka powinno być słoneczne.

Zadbaj o ziemię

Jeśli gleba będzie odpowiednia to Malina Polka odwdzięczy się szybszym rozwojem. Zanim umieścisz sadzonkę w ziemii:
  • Pozbądź się chwastów, żeby nie zabierały malinie wody. Najlepiej to zrobić ręcznie, bez użycia środków chemicznych. Po ich wypieleniu warto zastosować agrowłókninę, co ograniczy ich rozwój w przyszłości.
  • Dobrym krokiem będzie spulchnienie ziemi, co łatwo osiągnąć za pomocą jej przekopania. Umożliwi to swobodny rozrost korzeni sadzonki w glebie.

Malina Polka – przygotowywanie rośliny do zasadzenia

Zanim roślina zostanie umieszczona glebie, należy ją przetrzymywać w doniczce, zanurzoną w wodzie. Nie krócej niż 10 minut, ale nie dłużej niż 30. Bryła korzeniowa powinna dobrze nasiąknąć wodą. W tym czasie można usunąć zasuszone liście oraz uszkodzone pędy. Nie tylko poprawi to wygląd rośliny, ale uniemożliwi rozprzestrzenianie się ewentualnych chorób.

Żeby uzyskać szybszy wzrost, można skrócić korzenie sadzonce na kilka centymetrów. Sekator do tego użyty koniecznie musi być ostry, inaczej tylko postrzępi jej korzenie i w rezultacie efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Dobrze przycięte korzenie łatwiej będą pobierać wodę z gleby i odżywią roślinę.

Malina Polka – sadzenie

Sadzonki maliny ‘Polka’ trzeba sadzić mniej więcej w odległości 30 – 50 cm w rzędzie. Odległość między jednym a drugim rzędem powinna wynosić ponad metr odległości. Dołek nie może mieć mniej niż 30 cm głębokości, ale może mieć nawet do 70 cm. Miejsca w dołku powinno być dwa razy takie, ile wymaga tego sama bryła korzeniowa. Najlepiej jest je zrobić szpadlem, jeśli wcześniej nie spulchniało się ziemi.  W innym wypadku wystarczy zwykła łopata.

Po umieszczeniu sadzonki w glebie, obsypujemy ją ziemią oraz kompostem (opcjonalnie nawozem mineralnym). Zapewni to zaklimatyzowanie się rośliny w nowej ziemi. Do tego celu można też użyć specjalnych starterów do malin. Ulepszanie gleby to ważny krok w uprawie Maliny Polka. Przekłada się bezpośrednio na ich owocowanie. 

Ostatnim krokiem jest utworzenie dookoła rośliny wgłębienia (na ok. 3 cm), dzięki któremu lepiej będzie wchłaniać wodę. Między sadzonkami można dodatkowo stworzyć kilkucentymetrową ściółkę z kompostu.

Kiedy należy zasadzić malinę?

Należy wybrać termin, który zapewni malinie odpowiednią wilgotność ziemi. Dlatego najlepszym wyborem jest:

  •  późna jesień,
  • wczesna wiosna.

Pamiętaj o nawożeniu!

Regularnie używaj kompostu, bądź organicznego biohumusu. Muszą to być nawozy łatwo przyswajalne, ze względu na płytki system korzeniowy Maliny Polki. Podlewanie jest niezwykle ważne w porze owocowania, absolutnie nie wolno dopuścić do przesuszenia rośliny.

Malina Polka – owocowanie

Malina polka i jej charakterystyka
Źródło: Pexels.com

Sadzonki Maliny Polka dojrzewają stosunkowo wcześnie. Malina Polka jest zaliczana do jednej z wcześniejszych odmian owocujących malin. Chociaż ich termin zbioru zależy od stanowiska, najczęściej rozpoczyna się w I dekadzie sierpnia. Owocuje aż do trzech miesięcy. Jej owoce są wydłużone i zbite. Nie należą do najmniejszych, a należą do (zdaniem wielu smakoszy) najsmaczniejszych.

Artykuł napisała:
Katarzyna Strębska – pasjonatka roślin

Literatura:

  • Andrzejewska, A. “Maliny na rynek owocow swiezych.” Warzywa 01 (2007): 44-46.
  • Ochmian, I. “Plonowanie i jakość owoców dwóch polskich odmian maliny (Rubus idaeus L.) po dolistnym zastosowaniu biostymulatorów.” Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce: 26.
  • “Nie zaprzepaśćmy odmiany’Polka’.” Szkółkarstwo 5 (2012).  polskich odmian maliny (Rubus idaeus L.) po dolistnym zastosowaniu biostymulatorów.” Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce: 26.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.