Bambus w doniczce – poznaj jego wymagania i warunki uprawy

Bambus w doniczce cieszy się coraz większym powodzeniem. Służy zarówno do hodowania na zewnątrz, jak i w środku domu. Stanowi azjatycki akcent dekoracyjny w mieszkaniach, jak i w ogrodzie. Jest hodowany przede wszystkim ze względu na swój charakterystyczny wygląd, pasujący do nowoczesnego wystroju pomieszczeń.

Bambus — egzotyczna, mało wymagająca roślina

Dodatkowym atutem bambusów jest ich wykorzystanie jako zielone ekrany lub bariery osłaniające przed wiatrem. Bambus doniczkowy to naprawdę łatwa w uprawie i utrzymaniu roślina. Należy jednak uważać, bo część bambusów dostępnych w sprzedaży tak naprawdę nimi nie jest. Do hodowania w domowym zaciszu częściej spotyka się jeden z rodzajów bujnie ulistnionej trawy oraz tzw. Lucky Bamboo, który jest podgatunkiem draceny.

Bambusy można je dowolnie przycinać. Roślina bardzo dobrze znosi odcinanie pędów, a czasami jej wzrost może dochodzić nawet do czterech metrów. Przy takich wysokościach i utrzymywaniu w domu lub na balkonie, często należy zmniejszyć jej wysokość. Bambusy hodowane w ogrodzie również należy ciąć. Głównie ze względu na brak dostępu do tlenu przy głębszych częściach rośliny.

Polecane gatunki do hodowania bambusa doniczkowego

Najlepsze do hodowania w domu są bambusy z rodzaju Bambusa. Pochodzą one z tropików i mogą być przetrzymywane w pomieszczeniach. Posiadają również wiele gatunków i podgatunków o niezwykłym wyglądzie. Mogą pasować zarówno do ogromnych, pustych przestrzeni w domu, jak i do niezbyt szerokich miejsc. Dodatkowym atutem takich bambusów jest fakt, że często są wielokolorowe i przyciągają wzrok odwiedzających.

Najpopularniejszym bambusem do hodowania w mieszkaniu jest Bambusa vulgaris “Striata”. Jest on jednym z piękniejszych przedstawicielem tego rodzaju roślin. Posiada grube, żółte pędy, na których znajdują się zielone paski o różnych grubościach i długościach. Wyglądają one tak, jakby ktoś je namalować pędzlem. Jest również posiadaczem dużych liści, które doskonale pasują do grubych łodyg.

Bambusa vulgaris “Wamin” jest równie interesującym gatunkiem do uprawy w domu. Przede wszystkim ze względu na swoje brzuchate, zielone pędy, które udekorowane są spiczastymi i wąskimi liśćmi. Nadają one pomieszczeniu azjatycki wygląd, doskonale wpasuje się do mieszkań i domów. Dodatkowo roślina ta może być uprawiana zarówno pojedynczo, jak i w grupie.

Bambusa oldhamii doskonale się odnajduje w jasnych, słonecznych pomieszczeniach ze względu na kolor swoich łodyg. Pędy tej rośliny są pokryte żółtą lub czerwonawą osłonką łodygową, z których wyrastają duże, zielone liście. Często wykorzystywane są w pasażach handlowych, przyciągając wzrok odwiedzających. Są doskonałą rośliną do hodowania w doniczce.

Bambusa multiplex “Elegans” polecana jest do ciasnych miejsc. Idealnie wpasowuje się w mniejsze donice, a jego nazwa wskazuje, że wygląda on elegancko i szykownie. Ma drobne, zielone liście i aby utrzymać je w takim rozmiarze, należy często przycinać roślinę. Szczególnie ważne jest wycięcie starych pędów tuż przy powierzchni ziemi. Odświeża to wygląd rośliny i sprawia, że powietrze dociera do głębiej położonych pędów. Dzięki temu roślina nie zacznie zwiększać swoich liści w celu zwiększenia dostępu do powietrza.

Bambusa multiplex “Alphons-Karr” jest niezwykłym rodzajem bambusa, który posiada białe paski na jasnozielonych liściach. Posiada również żółte pędy o zielonym paskowaniu, które czasem nabierają czerwonej barwy. Są uważane za bardzo atrakcyjne i przyciągające wzrok. Nadaje się on jedynie do większych pomieszczeń. Może dorastać nawet do 3 metrów wysokości, a jego stabilne pędy są wyjątkowo wytrzymałe.

Gatunki bambusów polecane na balkon lub taras

Gatunki bambusów drzewiastych, czyli Phyllostachys bissetii, Phyllostachys aureosulcata ‘Aureocaulis’ lub Phyllostachys aureosulcata ‘Spectabilis’ są bambusami mrozoodpornymi. Z łatwością przezimują na balkonie lub tarasie, gdy nie ma możliwości przeniesienia ich do chłodnego pomieszczenia. Z bambusów kępowych najlepszym wyborem na balkon będzie Fargesia rufa.

Bambus doniczkowy i wybór odpowiedniej doniczki

Najlepsze dla bambusów są szerokie donice, które posiadają dużo miejsca po bokach. Ze względu na boczny rozrost korzeni rośliny muszą mieć zapewnione dużo miejsca. Warto więc wybrać dużo większą doniczkę, która zapewni odpowiednią przestrzeń dla rozrostu korzeni.

Należy pamiętać także o odpływie wody w pojemniku, by nie zalegała na jego dnie. Często doprowadza to do gnicia korzeni. Dodatkowo warto do, często mało atrakcyjnej doniczki z otworami, dobrać piękną osłonkę. Szczególnie atrakcyjnie będą wyglądać osłonki w stylu azjatyckim lub z bambusowym motywem. Najczęściej do tych roślin są wybierane kwadratowe donice o wysokości 40-60 cm. Istnieje przekonanie, że im wyższa roślina, tym wyższa powinna być dla niej donica.

Można zapewnić również roślinie izolację w postaci dołożenia do doniczki styropianu lub styroporu. Zapewni to bambusowi ciepło podczas chłodniejszych dni. Dodatkowym atutem jest fakt, że latem ograniczy on parowanie wody i nagrzewanie się ziemi. W mroźną, zimową porę należy przenieść bambusa do cieplejszego pomieszczenia. Warto o tym pamiętać szczególnie przy bambusach, które mają przeżyć zimę na zewnątrz. Dla ułatwienia wyjmowania bambusa z ziemi można wybrać pojemniki, które rozszerzają się ku górze. Dzięki temu, korzenie i pędy rośliny nie zostaną uszkodzone, a przesadzanie będzie dla rośliny mniej stresujące.

Jak zapobiec gniciu bambusa i utrzymać go żywego?

Bambusy źle znoszą zaleganie wody i bardzo częste podlewanie, to jest ich najczęstsza przyczyna gnicia. By zapobiec zaleganiu wody na dnie donicy, należy na dno pojemnika wsypać parocentymetrową warstwę drenażu. Tę rolę może pełnić pokruszony styropian lub keramzyt. W przypadku niewielkich roślin starczą 2 centymetry drenażu. Przy większych roślinach należy przeznaczyć na ten cel od 5 do 10 centymetrów. Ważne jest, by doniczka miała otwór na dnie, którym woda może się wydostać.

Niejednokrotnie właściciele bambusów, szczególnie ci niedoświadczeni, decydują się na częste podlewanie swojej rośliny. Jest to błąd, ponieważ bambus nie posiada wysokich wymagań dotyczących ilości wody. Wystarczy mu niewielka ilość na parę dni. Zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia rośliny. By utrzymać żywe bambusy, należy dobrać odpowiednią ilość wody. Jest to zależne od pory roku oraz wielkości bambusa. Zależy również od ilości i wielkości liści. 

Na tym obrazku widoczny jest elegancki doniczkowy bambus, dumnie stojący na podłodze, tworząc wyjątkową ozdobę w pomieszczeniu. Jego długie, zielone łodygi delikatnie się pochylają, dodając harmonii i spokoju do otoczenia. Tło ściany stanowi idealne tło dla tego roślinnego piękna, podkreślając jego naturalny urok i wprowadzając do wnętrza przyjemną atmosferę natury
Źródło: Vecteezy

Szkodniki bambusa — kim są i jak z nimi walczyć?

Gdy bambus ogrodowy jest narażony na gnicie, pojawiają się różne szkodniki. Wilgotna ziemia może sprawić, że na liściach i pędach zaczną się pojawiać mszyce lub wełnowce. Należy wtedy zastosować środki chemiczne, które pozbędą się szkodników. Środki te dostępne są w sklepach ogrodniczych. Mszyce można zwalczać również za pomocą roztworu z szarego mydła.

Przesadzanie bambusów — jak często należy to robić?

Bambus należy przesadzać do dwa lub trzy lata, w zależności od wieku rośliny. Im bambus starszy, tym rzadziej powinno się go przesadzać. Często przy wymianie ziemi i przenoszeniu do nowej doniczki można rozdzielić bambus na mniejsze części. Dzięki temu mamy dodatkowe rośliny, które mogą ozdobić nasz dom lub mieszkanie. Szczepki są również doskonałym pomysłem na prezent.

Wybór odpowiedniej ziemi dla bambusa

Ziemia dla bambusa powinna być dobrze przepuszczalna dla wody oraz powietrza. Pamiętajmy – bambus nie lubi stojącej wody, która w nadmiarze doprowadzić może do gnicia rośliny i jej zamierania. Gdy posiadamy jedynie ciężką, zbitą ziemię, należy wymieszać ją z piaskiem lub żwirem. Można również zastosować rozdrobniony keramzyt lub perlit.

Należy również zapewnić roślinom odpowiednią ilość substancji odżywczych, ponieważ są one dość żarłoczne. Na piaszczystych lub żwirowych ziemiach nie będą one dobrze rosły. Należy je użyźnić ziemią uniwersalną i dobrze rozłożonym kompostem. Optymalna ziemia dla bambusa składa się z 1/3 torfu, 1/3 drobno zmielonej kory sosnowej i 1/3 ziemi ogrodowej. Niewielki dodatek perlitu lub żwiru sprawi, że ziemia będzie bardziej przepuszczalną i umożliwi lepsze ukorzenienie się bambusa.

Nawożenie — czy potrzebne?

Nawożenie bambusów jest bardzo ważne, zwłaszcza przy roślinach hodowanych w doniczce. Należy im zapewnić dużą ilość substancji odżywczych. Bambusy są roślinami, które szybko zużywają swoje zapasy składników mineralnych. Dlatego należy dbać o to, by roślina miała ich pod dostatkiem. Jest to niezbędne do prawidłowego rozwoju bambusa i utrzymania jego egzotycznego wyglądu. Dobrym wyborem jest nawóz długoterminowy, który można wymieszać z ziemią, w której rośnie bambus. Uwalnia ona składniki odżywcze w sposób stopniowy i powolny. Dzięki temu roślina ma zapewnione składniki przez najbliższe parę miesięcy. Nie trzeba wtedy pamiętać o nawożeniu i można roślinę tylko podlewać.

Nie należy zapominać o nawozach w postaci płynnej. Zaleca się odczekać minimum sześć tygodni od momentu nawożenia rośliny nawozem zmieszanym z ziemią. Gdy rozpoczniemy nawożenie zbyt szybko, możemy uszkodzić korzenie. Może to prowadzić do tego, że roślina będzie mieć zaburzony pobór wody i składników odżywczych. Podczas używania nowego nawozu, należy przyzwyczaić do niego bambusa stopniowo. Przykładowo, na samym początku używamy połowy dawki nawozu. Nawożenie należy powtarzać co 4-6 tygodni.

Przy używaniu nawozów dla liści, działajmy ostrożnie. Są one przeznaczone dla roślin o silnych liściach, do których bambus nie należy. Przy zbyt dużej dawce, liście mogą doznać oparzeń od chemikaliów. Dlatego trzeba używać mniejszych dawek w ilości połowy zalecanej lub mniejszej. Uszkodzenia liści są szczególnie groźne podczas jesieni i zimy, bo przy takich warunkach rośliny nie wytwarzają nowych liści. Dodatkowo trzeba pamiętać, że rośliny z małą ilością liści nie wymagają obfitego i częstego podlewania.

Zimowanie bambusa w pomieszczeniu

W celu przezimowania bambusa należy wprowadzić go do chłodnego pomieszczenia, najlepiej osłoniętego od wiatru. Optymalna temperatura w takim miejscu powinna wynosić od 3 do 7 stopni Celsjusza. Podczas zimy bambusy doniczkowe należy podlewać rzadko i tylko wtedy, gdy pozwala na to temperatura. W chłodnych, nienasłonecznionych miejscach rośliny nie potrzebują częstego i obfitego podlewania. Zimującym bambusom starczy od 4 do 5 godzin światła dziennie. Rośliny można doświetlić lampą specjalną UV. W miejscach z ogrzewaniem trzeba zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, by nie zaczęły gnić. Wystarczy raz na parę dni, gdy pogoda dopisuje, porządnie przewietrzyć pomieszczenie. Tropikalne odmiany bambusa domowego można zimować w mieszkaniu.

Zimowanie bambusa na zewnątrz

Przy zimowaniu bambusa na zewnątrz należy sprawdzić, jakiej odmiany jest bambus. Jeśli nie jest on mrozoodporny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie przeżyje zimy. Roślina na zewnątrz powinna stać w zacienionym miejscu osłoniętym od wiatru.

Bambus doniczkowy można, również okryć za pomocą agrowłókniny lub siatki cieniującej. Przy niższych temperaturach zaleca się wprowadzenie bambusa do pomieszczenia, gdzie będzie mieć on zapewnioną niską temperaturę. W cieplejsze dni zimy powinno się podlać roślinę i zrosić wodą jej liście. Przede wszystkim należy unikać zmrożenia donicy. W tym celu można ją opakować w styropian lub inny izolujący zimno materiał. W nasłonecznionych miejscach należy zapewnić roślinie cień.

Galeria zdjęć

Bambus doniczkowy doskonale prezentujący się na patio

Bambus rosnący na dworze w dzikiej dżungli

Bambus doniczkowy wyrósł z doniczki i został przesadzony na dwór

Bambus rosnący na parapecie ma obficie rosnące listki

Kwitnące łodygi bambusa na zewnątrz budynku

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.