Berberys czerwony – uprawa, wymagania, przycinanie

Berberys thunberga dart’s to inna nazwa tej pięknej rośliny o czerwonych liściach. Pochodzi ona z dalekiego wschodu, z rejonów Japonii. Rodzina berberysów ma wiele gatunków, ale to właśnie czerwonolistna odmiana jest uważana za najbardziej efektowną. Jest cenionym przez ogrodników krzewem miododajnym. Może przyjmować przeróżne kształty, niezwykle łatwo ją formować. Mocno się rozgałęzia, tworząc grube pędy z cierniami. Jego oryginalna barwa daje możliwość tworzenia wspaniałych kompozycji w ogrodzie. Wspaniale wygląda jako pojedyncza roślina, jak również zaaranżowany wraz z innymi gatunkami.

Charakterystyka berberysa czerwonego

Berberys o czerwonych liściach jest niezwykle atrakcyjny przez cały rok. Wygląda wspaniale o każdej porze roku. Ma kulisty pokrój, odpowiednio formowany może dorosnąć do ok. 150 cm wysokości. Jego purpurowo brązowe pędy są obsypane drobniutkimi czerwonymi liśćmi. Listki mają ok. 3 cm długości, jesienią wybarwiają się, tworząc piękną ozdobę. Berberys czerwony kwitnie w czerwcu. Obsypany jest wtedy bujnie przez żółte dzwonkowate kwiatki. Jesienią owocuje. Ma owoce o karminowej barwie. Zdobią one krzew przez całą zimę. Są bardzo chętnie zjadane przez ptaki.

Uprawa i pielęgnacja berberysa o czerwonych liściach

Z uprawą i prawidłową pielęgnacją berberysów poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Krzew nie ma dużych wymagań. Odmiany, które pozbywają się na zimę liści, są mrozoodporne i nie mają wygórowanych potrzeb. Dobrze czują się w glebie przepuszczalnej. Warto zadbać o dobry drenaż sadząc roślinę. Jest bardzo wrażliwa na choroby grzybowe, dlatego stanowisko powinno być przewiewne, najlepiej słoneczne. Berberys odnajduje się doskonale w miejskiej przestrzeni, znosi bez problemu nawet duże zanieczyszczenie powietrza. Często właśnie dlatego jest wykorzystywany do obsadzania ścieżek w parkach, alejach i ogródkach działkowych.

Berberys thunberga dart’s ma wiele właściwości prozdrowotnych. Chętnie wykorzystywany jest w ziołolecznictwie do sporządzania nalewek, naparów oraz syropów. Znajduje swoje zastosowanie w tworzeniu żywopłotów, obramowań ścieżek oraz jako soliter. Wspaniale prezentuje się łączony z irgami czy różami. Berberysy możemy też z powodzeniem sadzić w pojemnikach i wykorzystać do ozdoby tarasów i balkonów.

W uprawie tego krzewu bardzo ważne jest przycinanie. Wykonuje się je wiosną, każdego roku. Regularne przycinanie powoduje, że krzew się zagęszcza i odmładza. Przycinaniem formujemy krzewy i nadajemy im pożądane kształty.

Nie ma potrzeby wspomagania rośliny podlewaniem. W upalne i suche lato jedynie warto podlać roślinę, aby nie dopuścić do przesuszania bryły korzeniowej. Roślina jest bardzo odporna na wszelkie choroby i szkodniki. Dlatego poradzi sobie z nią nawet początkująca osoba. Wystarczy dostarczyć im minimum pielęgnacji, aby cieszyć się pięknymi okazami. Będą one cieszyły nasze oczy przez długie lata.

Czerwony barberys
https://pixabay.com

Odmiany czerwonych berberysów

Istnieje wiele odmian berberysa o liściach czerwonych. Różnią się one wyglądem liści, kwitnieniem, mrozoodpornością i pokrojem. Do najbardziej popularnych należą:

 • Atropurpurea Nana– jest odmianą, która jest niewielka. Osiąga wysokość do maksymalnie 50 cm. Świetnie sprawdza się uprawiana w donicach, ma kulisty pokrój. Znajduje zastosowanie do tworzenia skalniaków, obramowań ścieżek, oraz niskich żywopłotów. Jej liście mają piękną czerwoną barwę.
 • Atropurpurea– berberys czerwony czerwonolistny. Tak samo, jak odmiana Nana nadaje się do formowania żywopłotów. Do nasadzeń pojedynczych, również w donicach i pojemnikach. Jego liście są intensywnie wybarwione na czerwono. Kwitnie i owocuje, ale na owoce musimy poczekać kilka lat. Młode rośliny nie wytwarzają owoców, dopiero dojrzałe okazy pozwalają cieszyć nasze oko tym pięknym widokiem. Jesienią liście stają ciemniejsze.
 • Red Torch– jest to odmiana niska. Dorasta do ok. 50 cm wysokości, można go dowolnie kształtować. Wspaniale sprawdza się do obsadzania alejek i tworzenia żywopłotów, których nie trzeba formować. Jego liście cieszą nasze oczy szkarłatnoczerwoną barwą. Red torch jest berberysem, który nie kwitnie i nie owocuje. Jego liście są tak urokliwie, że brak kwitnienia zupełnie mu nie ujmuje.
 • Bagatelle– jest to karłowaty krzew, silnie rozgałęziony, osiąga do 50 cm wysokości. Pięknie się rozkrzewia i tworzy idealne kule bez potrzeby formownia. Jak większość berberysów najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym o przepuszczalnej, żyznej glebie. Ma bardzo ciekawy pokrój oraz atrakcyjną barwę listków. Stanowi piękną ozdobę w ogrodzie. Wiosną i latem jest jasnoróżowy, jesienią zmienia kolor na pomarańczowy i pomarańczowo- czerwony. Jego łodygi mają dużo cierni. Na przełomie maja i czerwca Bagatelle zakwita. Jego kwiaty mają barwę żółtą, są niewielkie, ale bardzo ozdobne. Wabią owady swoim intensywnym zapachem. Odmiana nie wymaga zabiegów zabezpieczających na zimę, ponieważ jest mrozoodporna.
 • Red carpet– jest odmianą dwubarwną. Czerwony kolor przeważa na brzegach, zielonkawy od wewnątrz rośliny. Jest to połączenie bardzo efektywne. Red carpet rośnie powoli, osiąga niewielką wysokość 50 cm. Ma sztywne, krótkie pędy. Wierzchnia blaszka liści jest ciemnoczerwona, dolna zielona. Z początkiem maja berberys kwitnie. Kwiaty są żółte o pięknym zapachu. Przyciągają owady swoim zapachem. Najlepiej czuje się w stanowisku słonecznym, poradzi sobie również w półcieniu. Dobrze, aby gleba była wilgotna, przepuszczalna. Odmiana jest wrażliwa na przelanie i choroby grzybowe, dlatego lepiej sadzić je w miejscu przewiewnym.
 • Red rocked– odmiana, która ma kształt kolumienki. Jest bardzo efektowny, będzie piękną ozdobą każdego ogrodu. Jest średniowysoki. Osiąga do 150 cm wysokości. Ma wyprostowane i sztywne pędy. Łodygi są bardzo gęsto ulistnione, mają dużo cierni. Liście mają zaokrąglony kształt, są drobniutkie. Wybarwiają się na purpurowo, jesienią lekko blakną. Na początku wiosny berberys zaczyna kwitnąć. Obsypuje się drobnymi, żółtymi kwiatkami. Jesienią natomiast zaczyna owocować. Owoce są podłużne o czerwonej barwie. Pozostają na krzewie przez całą zimę. Bardzo chętnie korzystają z tego ptaki, poskubując owoce. Może stanowić barwną ozdobę balkonu, tarasu czy ogrodu.
 • Red Chief– odmiana nadaje się bardzo dobrze do prowadzenia żywopłotów. Boczne gałęzie krzewu przewieszają się parasolowato. Jest to charakterystyczna cecha tego berberysa o czerwonych liściach. Sprawdza się zarówno w maleńkich ogrodach, jak i dużych miejscach, takich jak parki. Ma pięknie lśniące, purpurowociemne liście. Odmiana kwitnie na żółto, z początkiem maja. Jesienią liście przebarwiają się na jasno- pomarańczowo. Krzew zaczyna jesienią też owocować. Owoce są różowe i mają podłużny kształt. Jeśli nie zostaną zjedzone przez ptaki, to pozostają na berberysie do następnej wiosny. Intensywnie kwitnie, jeśli zapewnimy mu słoneczne, spokojne stanowisko o lekko wilgotnej glebie.
 • Coronita– cechą charakterystyczną tej odmiany są owoce, o czerwonej barwie, bardzo długo utrzymujące się na krzewie. Jest to berberys o średniej wysokości. Przyrasta dość szybko, bo ok. 15 cm rocznie. Finalnie osiąga do 150 cm wysokości. Ma bardzo gęsty pokrój, ma cierniste, liczne pędy. Silnie się rozgałęzia. Coronita ma piękne, czerwono- purpurowe liście z jasnym marginesem. Od maja do czerwca na krzewie zaczynają się pojawiać, piękne żółte kwiaty. Znajduje swoje zastosowanie w tworzeniu żywopłotów, ponieważ rozrasta się bardzo gęsto. Jest w pełni mrozoodporny i nie ma dużych wymagać w pielęgnacji i uprawie. Nadaje się do uprawy w dużych pojemnikach.
 • Golden Ruby– jest to krzew o kulistym pokroju, niski idealnie nadający się na żywopłoty. Ma bardzo gęste ulistnienie. Łodygi mają długie, ostre ciernie. Ma gęsto ułożone, szpiczaste liście, wielobarwne. Mają kolor pomarańczowo- żółto- zielony. Jesienią zmieniają swoją barwę. Od maja do czerwca kwitnie na żółto. Jak większość odmian nie ma dużych wymagań siedliskowych. Wystarczy znaleźć stanowisko słoneczne, lekko wilgotne podłoże o żyznej, przepuszczalnej glebie.

Berberys o czerwonych liściach- sadzenie

Uprawa tej rośliny jest niezwykle łatwa. Ma niezbyt duże wymagania glebowe. Warto by zapewnić roślinie stanowisko słoneczne, w takim miejscu wybarwia się intensywniej. Dobrze czuje się w glebie przepuszczalnej, żyznej, lekko kwasowej. Sadzenie berberysów najlepiej przeprowadzać od wiosny do jesieni, kiedy ziemia nie jest zmarznięta. Sadzić w pojemnikach można cały rok.

Sadzenie krok po kroku:

 1. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy wykonać to wykopanie dołka większego od bryły korzeniowej naszego krzewu. Na spodzie warto zrobić odpowiedni drenaż, dodać odrobinę ziemi kwaśnej lub torf.
 2. Kolejnym krokiem jest umieszczenie rośliny w dołku i delikatnie obsypać berberys ziemią. Glebę wkoło delikatnie ugniatamy i to, co bardzo ważne podlewamy obficie, uważając, aby nie zalewać liści. Berberysy bardzo tego nie lubią.
 3. Roślinę sadzimy w odpowiedniej odległości od innych. Warto pamiętać o przestrzeni dla berberysów. Potrzebuje on miejsca przewiewnego, ponieważ jest dość wrażliwy na choroby grzybowe. Jeśli sadzimy berberysy karłowe obok siebie, należy zrobić przerwy ok. 25 cm.
 4. Rośliny o pokroju kolumnowym, które sadzimy na stworzenie żywopłotu, wymagają odległości ok. 35  cm między sobą. 
czerwony berberys w ogrodzie
https://pixabay.com

Jak rozmnaża się berberysy?

Rozmnażanie berberysów nie jest rzeczą skomplikowaną. Wyhodować krzewy można samodzielnie. Istnieje kilka sposobów. Począwszy od nasion, poprzez sadzonki, odrośla lub odkłady. Ukorzeniając sadzonki, musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ trwa to bardzo długo. Sadzonki uzyskujemy ze zdrowych, dorosłych okazów. Ucinamy łodygę i umieszczamy w ukorzeniaczu. Siew z nasion jest nieco skomplikowany. Siewki bardzo rzadko się utrzymują. Istnieje również taka możliwość, że nasiona nie przeniosą cech rośliny macierzystej. Jest to dość ryzykowna metoda i trudna do przeprowadzenia. Warto eksperymentować i znaleźć idealną metodę dla siebie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.