Całoroczny ogród zimowy – jak zbudować i urządzić imponującą przestrzeń?

Ogród zimowy, czyli inaczej oranżeria to fantastyczne miejsce na relaks, z którego można korzystać przez cały rok. Istotne, aby konstrukcja została profesjonalnie zaprojektowana. Pozornie jest ona nieskomplikowana, jednak jej budowa musi zostać dokładnie przemyślana.

Najważniejsze, aby osiągnąć pożądany poziom komfortu i ergonomii. Priorytetem jest skuteczna ochrona przed działaniem czynników atmosferycznych. Chcesz wiedzieć więcej? W tym wpisie znajdziesz zbiór przydatnych informacji, dzięki którym stworzysz swoją wymarzoną przestrzeń.

Czym jest ogród zimowy?

Na początku warto wyjaśnić, czym jest oranżeria. To przeszklony taras połączony z bryłą budynku. Stanowi on odrębne pomieszczenie, które najczęściej posiada własne źródło ciepła. Do wyboru jest wiele systemów ogrzewania, dzięki czemu każdy ma szansę wybrać odpowiednią technologię. Istotne jest, aby maksymalnie ograniczyć niekorzystny wpływ czynników pogodowych.

W zdecydowanej większości przypadków konstrukcja wykonana jest ze szkła, jednak przestrzeń ścian i sufitu można również dopełnić elementami drewnianymi, metalowymi, z tworzyw sztucznych. Szkielet ogrodu zimowego musi spełniać restrykcyjne normy, ponieważ stanowi miejsce przebywania ludzi. Błędy budowlane stanowią realne zagrożenie dla otoczenia.

Trzeba dodać, że ogrody zimowe zawsze są połączone z bryłą domu. Nie dotyczy to wszystkich rodzajów oranżerii, ponieważ niektóre z nich są wolnostojące. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować ogród zimowy bez ogrzewania, jednak taka konstrukcja jest sezonowa. Trudno korzystać z niej w mroźne dni, kiedy temperatura na zewnątrz spada grubo poniżej zera.

Jak przebiega budowa całorocznej oranżerii?

Stworzenie całorocznej oranżerii od podstaw to spore przedsięwzięcie. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Nie można jednoznacznie powiedzieć, gdzie powinien znajdować się ogród zimowy, gdyż wiele zależy od układu budynku. Kluczową rolę odgrywa również poziom nasłonecznienia, ponieważ dopływ naturalnego światła oddziałuje na odczucia osób przebywających w obiekcie. Konieczne jest także ustalenie optymalnej powierzchni obiektu.

Jak już wspomniano, do budowy oranżerii wykorzystuje się różnego typu materiały. Warto pomyśleć o ich zakupie z odpowiednim wyprzedzeniem. W sieci systematycznie pojawiają się nowe kody zniżkowe do popularnych marketów budowlanych czy sklepów z wyposażeniem (np. rabaty do Homli). To świetna wiadomość dla tych, którzy nie lubią przepłacać.

Wylanie fundamentów

Pierwszy etap budowy oranżerii polega na wylaniu fundamentów. Muszą być one solidne, a także fachowo zaizolowane. Jest to absolutna podstawa do tego, aby ograniczyć przenikanie zimna czy wilgoci. Podłoże to baza całej konstrukcji, więc powinno ono zostać wykonane z najwyższą starannością. Najczęściej powstaje ono z płyt betonowych, jednak do dyspozycji jest wiele innych materiałów.

Wzniesienie konstrukcji

Kolejnym krokiem jest wzniesienie profili konstrukcyjnych. Do budowy ogrodów zimowych wykorzystuje się zazwyczaj profile aluminiowe lub drewniane. Należy podkreślić, że całoroczne oranżerie są szczególnie narażone na powstanie niepożądanych usterek. Nie zaleca się stosowania profili PCV z uwagi na niewielką wagę. Godne polecenia są elementy przepuszczające światło naturalne. Przed zakupem warto sprawdzić, czy zostały one wyposażone w wewnętrzną wkładkę termiczną chroniącą przed nadmiernym ubytkiem ciepła.

Budowa ścian i dachu

Najlepszym wyborem może być przeszklony ogród zimowy, który umożliwia podziwianie pięknych widoków. Rekomendowane są szyby zespolone powłoką termoizolacyjną – stanowią one barierę dla zimnego powietrza z zewnątrz, a jednocześnie ograniczają ilość „uciekającej” energii. Latem konstrukcja nie będzie tak intensywnie się nagrzewać. Dach również może zostać wykonany z tego samego materiału. Nie można jednak zapomnieć o wdrożeniu systemu wentylacji, gdyż bez niego niemożliwy jest efektywny obieg powietrza.

Wyposażenie

Wybór wyposażenia to kwestia bardzo indywidualna. W ogrodzie zimowym powinny znaleźć się meble wypoczynkowe, oświetlenie, rośliny i inne dekoracje. To właśnie dodatki nadają przestrzeni niepowtarzanego charakteru. Doskonałą opcją są leżaki, pufy, hamaki. Elementy wyposażenia nie mogą być wrażliwe na zmienne temperatury czy promieniowanie słoneczne. Właśnie dlatego warto jest celować w artykuły przeznaczone do ogrodu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.