Jak zbudować zaufanie w sieci jako biuro nieruchomości

Są takie branże, w których zaufanie jest wyjątkowo cenne. Jedną z nich jest branża nieruchomości, ponieważ w grę wchodzą tu poważne, często wieloetapowe transakcje i niemałe kwoty. Jednym z głównych narzędzi budowania zaufania u klientów jest profesjonalna, odpowiednio skonstruowana strona internetowa – bo to poprzez nią potencjalny klient sprawdza wiarygodność biura nieruchomości i podejmuje decyzję o kontakcie. Jak zatem powinna działać strona internetowa biura nieruchomości, aby wzbudzić zaufanie? W tym artykule zebrałam 4 ważne wskazówki na temat tworzenia strony dla biura nieruchomości.

Jak zbudować zaufanie w sieci jako biuro nieruchomości

Są takie branże, w których zaufanie jest wyjątkowo cenne. Jedną z nich jest branża nieruchomości, ponieważ w grę wchodzą tu poważne, często wieloetapowe transakcje i niemałe kwoty. Jednym z głównych narzędzi budowania zaufania u klientów jest profesjonalna, odpowiednio skonstruowana strona internetowa – bo to poprzez nią potencjalny klient sprawdza wiarygodność biura nieruchomości i podejmuje decyzję o kontakcie. Jak zatem powinna działać strona internetowa biura nieruchomości, aby wzbudzić zaufanie? W tym artykule zebrałam 4 ważne wskazówki na temat tworzenia strony dla biura nieruchomości.

Stwórz konto Google My Business (Google Moja Firma)

Pierwsza z nich nie dotyczy jednak bezpośrednio samej strony, ale pomaga do niej dotrzeć i stworzyć dobre pierwsze wrażenie, które oczywiście buduje zaufanie.

Pomimo tego, że mamy już drugą dekadę XXI wieku, to podczas szukania firm lub specjalistów cały czas zwracamy uwagę na podobne elementy, jak w czasach przedinternetowych. Jednym z tych elementów jest obecność firmy w oficjalnych katalogach i mapach lokalnych usług. Dawniej były to książki telefoniczne, a dziś są to wizytówki Google Moja Firma. Wg badań Brightlocal z 2020 roku, nadal aż 93% osób szuka w pierwszej kolejności usług właśnie lokalnie – zwłaszcza tych, które prędzej czy później będą wymagały spotkania się na żywo.

Jeśli jeszcze jej nie masz, to stwórz wizytówkę swojego biura w panelu Google Moja Firma. Dzięki temu Twoje biuro będzie widoczne w wynikach wyszukiwania Google oraz na mapach Google.

Wizytówka GMF

Przykładowa wizytówka GMF na Google Maps.

Oprócz założenia konta w GMF bardzo ważne jest także dbanie o założone konto: dodawanie aktualnych zdjęć, aktualizowanie ofert i danych kontaktowych oraz – jedna z najważniejszych czynności, o której będę jeszcze wspominała w artykule – zbieranie ocen i odpowiadanie na nie. To jeden z ważniejszych elementów budowania wiarygodności każdej firmy, niezależnie czy jest to cukiernia, czy kancelaria prawnicza. Dobre oceny i aktywność firmy są często głównym motywatorem do tego, aby się z nią skontaktować. A jeśli jeszcze do tego umieścić możliwość wykonywania połączeń bezpośrednio z wizytówki, to możesz spodziewać się częstych kontaktów.

Każde konto musi zostać zweryfikowane przez Google – w tym celu jest wysyłany list z unikalnym kodem, który należy wpisać w panelu konta GMF. Założenie i posiadanie konta jest darmowe.

Skoncentruj swoje oferty w jednym miejscu

W Google Moja Firma można umieszczać oferty. Nie będą one wprawdzie bardzo rozbudowane, ale mogą służyć jako zachęta do przyjrzenia się im lepiej w docelowym miejscu, czyli stronie WWW agencji.

Pamiętaj też, że dublowanie ofert w innych miejscach (portalach ogłoszeniowych, GMF i innych) nie jest niczym złym. To jednak firmowa strona internetowa agencji powinna być miejscem, w którym wszystkie te oferty są obok siebie w spójnej oprawie. Dlatego warto stworzyć stronę w taki sposób, aby można było łatwo publikować oferty, które będą estetyczne, łatwe w przeglądaniu i właściwie posortowane. Pomoże Ci w tym kreator stron GetResposne, w którym do wyboru są atrakcyjne wizualnie szablony – również te przeznaczone specjalnie dla biur nieruchomości.

Komunikuj się ze sprzedającymi

Jednym z najważniejszych elementów budowania zaufania i solidnego wizerunku, zwłaszcza w niełatwej branży (którą niewątpliwie są nieruchomości), jest szybki i dobry kontakt z klientami (zarówno kupującymi, jak i sprzedającymi swoje nieruchomości). W nieruchomościach czas reakcji jest kluczowy: niejeden kupujący przekonał się, że atrakcyjne ogłoszenia znikają w ciągu kilku godzin, a wielu agentów nieruchomości straciło okazje życia, bo nie odpowiedzieli szybko sprzedającym, więc ci przeszli do konkurencji.

Aby móc sprawnie się komunikować, należy nie tylko szybko reagować, ale też wyposażyć swoją stronę WWW w narzędzia ułatwiające pierwszy kontakt – czyli podstronę z danymi kontaktowymi (telefon, email, adres), formularz do szybkiego kontaktu czy też czat.

Jeśli tworzysz stronę swojej agencji przy pomocy kreatora stron GetResponse, to masz ułatwione zadanie, bowiem możesz w łatwy sposób dodać w nim funkcjonalny formularz kontaktowy, który będzie stabilny, prosty w konfiguracji i możliwy do modyfikowania. Będziesz mógł więc dopasować go do Twoich klientów.

Wspominałam jednak o dużym znaczeniu możliwości szybkiego i bezpośredniego kontaktu – i kreator GetResponse wychodzi temu naprzeciw, umożliwiając dodanie do strony okienka czatu. Dzięki temu Twoi klienci będą mogli skontaktować się z Tobą szybciej i wygodniej, niż gdyby mieli pisać do Ciebie maile lub nawet dzwonić (niezobowiązujący charakter czatów z pewnością w tym pomaga). A jako agent nieruchomości zapewne masz w sobie żyłkę sprzedawcy, więc poprowadzisz tak rozmowę, aby zakończyła się spotkaniem na żywo i udaną transakcją. Nie będziesz musiał nawet przepisywać danych z czatu – na naszej platformie masz dostęp do zapisu wszystkich rozmów na czacie.

Zbieraj opinie i buduj wiarygodność

Jednak tym, co w zauważalny sposób buduje zaufanie i wiarygodność firmy w internecie, jest potwierdzenie Twojej pracy w opiniach klientów. To zjawisko ma nawet swoją nazwę: social proof, czyli dowód społeczny.

Prawdopodobnie nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać do słuszności tego twierdzenia – jednak przeglądając różne strony (w tym firm działających już bardzo długo) mam nieodparte wrażenie, że moc dobrych opinii klientów jest nadal niedoceniana. A ta moc jest wielka – wg badań Virayo.com z 2018 roku, aż 90% (!) konsumentów podejmuje decyzje właśnie na podstawie opinii umieszczonych na profilu firmy.

W dość specyficznej branży, jaką są nieruchomości, opinie klientów i tzw. testimoniale mają szczególnie duże znaczenie – między innymi dlatego, że transakcje nie są aż tak częste, więc nie tak łatwo je zdobyć, a jednocześnie są one ważne dla tych, którzy dopiero zastanawiają się nad współpracą z nami i boją się powierzyć duże kwoty komuś niesprawdzonemu.

Jak pozyskać dobre opinie?

Tajemnicą poliszynela jest, że klienci piszą głównie wtedy, gdy są niezadowoleni z usługi. Sytuacja, gdy wszystko idzie zgodnie z planem, a klient jest zadowolony, jest postrzegana jako coś normalnego, nie ma więc wewnętrznej potrzeby pisania o tym. Dlatego też należy zachęcić klientów do zostawienia opinii i ich o to poprosić w osobnym mailu (warto też wcześniej wspomnieć o tym podczas rozmowy).

Tym, co zniechęca klientów do wystawienia opinii, jest wysiłek, jaki muszą w tym celu podjąć. Dlatego należy im to zadanie maksymalnie ułatwić i wysłać w mailu kilka pytań, które pomogą w ułożeniu wypowiedzi:

  • Co zachęciło Pana/Panią do skorzystania z naszych usług?
  • Co najbardziej podobało się Panu/Pani w naszej współpracy?
  • Czy poleciłby Pan/Pani naszą firmę innym? Jeśli tak, to dlaczego?

Sugeruję zadawać od trzech do pięciu pytań – większa liczba może zniechęcić. Wraz z pytaniami wyślij klientowi link do wizytówki Twojego biura w Google Moja Firma i poinstruuj go, jak dodać tam opinię. Oczywiście zapytaj także o zgodę na to, abyś mógł opublikować opinię na swojej stronie internetowej jako tzw. testimonial, czyli rozbudowana wypowiedź na temat współpracy. Poproś też o zdjęcie, które umieścisz obok wypowiedzi.

Testimonial na stronie

Przykładowy testimonial na stronie GetResponse

A gdy tylko na profilu Twojego biura w Google pojawi się jakakolwiek opinia, możliwie szybko na nią odpowiedz – jeśli jest pozytywna, to podziękuj za jej wystawienie, a jeśli negatywna – w komentarzu wyjaśnij sytuację. Oczywiście życzę Ci samych pozytywnych opinii i zadowolonych klientów!

Podsumowanie

Każda branża rządzi się swoimi prawami i ma pewne wymagania – w branży nieruchomości do sprawnego działania i budowania zaufania w sieci potrzebna Ci będzie atrakcyjna wizualnie strona, przystosowana do prezentowania ofert oraz wizytówka Google Moja Firma. Jednak tym, co w największym stopniu buduje zaufanie, są pozytywne opinie wystawiane przez klientów i sprawna komunikacja z nimi – dlatego warto szukać takich narzędzi, które ją ułatwią. Pamiętaj też o aktywnym pozyskiwaniu ocen i opinii.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.