Czy wiesz, jakie jest bieżące zapotrzebowanie na najem?

Artykuł partnera.

Rynek mieszkaniowy w Polsce nieustannie się zmienia. Wpływ na to ma nie tylko sytuacja geopolityczna, w tym napływ Ukraińców. Istotne są także zawirowania w krajowej gospodarce: rosnąca inflacja, a wraz z nią – koszty utrzymania mieszkania. Zastanawiasz się, czy warto wynajmować nieruchomości w Polsce? Jakie jest bieżące zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem? Sprawdź.

Jakie jest zainteresowanie mieszkaniami na wynajem?

Popyt na mieszkania na wynajem w Polsce stale rośnie, choć zapotrzebowanie na nie zależy od regionu kraju. Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w dużych aglomeracjach, czyli w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Tam znajdują się liczne uczelnie, a także wiele firm oferujących dobrą pracę i możliwość rozwoju.

Jednak w mniejszych miastach również jest duży popyt na mieszkania na wynajem. Toruń to jedno z miast, w których zapotrzebowanie na tego typu nieruchomości stale rośnie. Powód? Do miasta napływa coraz więcej osób. Jest to spowodowane tym, że Toruń:

  • stale i intensywnie się rozwija – powstaje tam wiele ośrodków handlowych, badawczych i kulturalnych. Ponadto w mieście pojawia się coraz więcej przestrzeni biurowej, a więc bez większych problemów można dostać atrakcyjną pracę;
  • ma odpowiednio zaplanowaną infrastrukturę – zadbano o dobry dostęp do komunikacji miejskiej. Przemieszczanie się po Toruniu nie sprawia większych problemów nawet bez samochodu. Transport publiczny pozwala uniknąć stania w korkach, nawet jeśli chce się dotrzeć na obrzeża miasta;
  • oferuje możliwość zdobycia dobrego wykształcenia – na terenie Torunia działa wiele prestiżowych uczelni, m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Świeżo upieczeni absolwenci rzadko chcą wracać w rodzinne strony. Wielu z nich zostaje w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego i tam rozpoczyna dorosłe życie.

Niestety w większość osób nie ma wystarczająco wysokich dochodów, aby uzyskać kredyt hipoteczny i od razu nabyć własne mieszkanie. Dlatego często jedynym rozwiązaniem jest dla nich wynajem nieruchomości.

Jakie mieszkania na wynajem są dostępne w Toruniu?

Przez wiele lat mieszkania na wynajem oferowały wyłącznie osoby prywatne. Sporo lokali było położonych w atrakcyjnych obszarach miasta – np.  blisko centrum czy uczelni. Dlatego chętnie się na nie decydowano. Jednak ich układ często był niezbyt funkcjonalny, a możliwości aranżacji lokalu – mocno ograniczone. W dodatku w ostatnim roku odstępne poszybowało mocno w górę, przez co tradycyjny wynajem stał się nieopłacalny dla wielu młodych osób.

Na szczęście w Toruniu nie trzeba polegać wyłącznie na najmie okazjonalnym. W tym mieście można znaleźć także mieszkania na wynajem instytucjonalny, czyli od firm, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie udostępniania lokali najemcom. To rozwiązanie ma wiele zalet.

  • Umowa jest podpisywana zazwyczaj u notariusza, a jej treść nie może być zmieniana bez zgody wynajmującego. Zapobiega to np. nagłym podwyżkom opłat,
  • Najemcy płacą tylko kaucję (jednorazowo), czynsz, zaliczkę na koszty eksploatacji oraz rachunki za media według indywidualnego zużycia. Nie ma odstępnego, które mogłoby znacznie podwyższać koszty utrzymania mieszkania.

Najem instytucjonalny daje także pewność, że nikt nagle nie rozwiąże umowy, jeśli najemca będzie spełniać jej warunki. Nic dziwnego, że te mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem.

Zapotrzebowanie na nieruchomości na wynajem stale rośnie. Dlatego zapoznanie się z przekrojem ofert jest podstawą rozsądnej decyzji.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.