Fotowoltaika ‒ kiedy warto ją zainstalować i jak obliczyć opłacalność?

Artykuł partnera.

Kiedy warto zainstalować panele fotowoltaiczne?

Wobec rosnącej popularności domowych mini elektrowni fotowoltaicznych prawie każdy właściciel domu jednorodzinnego stanie przed pytaniem: czy to się opłaca? W tym artykule zwracamy uwagę na czynniki opłacalności i pomagamy w wyliczeniach.

Od 2021 roku wszyscy odczuli skokowe podwyżki cen energii elektrycznej. Cena za 1 kWh w taryfie G11 wzrosła z 0,63 zł do 0,77 zł. Czy jednak o wiele większe wydatki na pewno dotyczyły wszystkich? Jaka jest sytuacja właścicieli instalacji fotowoltaicznych?

Panele słoneczne okazały się skutecznym sposobem redukcji rachunków za prąd i wszystkim, którzy zdecydowali się na instalację on grid przyniosły możliwości korzystnej wymiany energii z siecią.

Przyjrzyjmy się, kiedy warto instalować fotowoltaikę i na jakie wydatki trzeba się przygotować.

Myślisz energii słonecznej dla średniego gospodarstwa domowego? Przed zakupem instalacji fotowoltaicznej należy rozważyć kilka czynników i przeprowadzić analizę zapotrzebowania na energię elektryczną.

Gdzie warto założyć panele?

Fotowoltaika najlepiej funkcjonuje na dachach o ekspozycji południowej i w miejscach, gdzie nie występują znaczące zacienienia. Dach skierowany na północ lub taki, na którym jest sporo nieregularnych (lukarny, przełamania) powierzchni, uniemożliwi pełną wydajność instalacji fotowoltaicznej.

W trudniejszych dla fotowoltaiki warunkach konieczne mogą się okazać rozwiązania z mikroinwerterami albo mniej wydajne panele amorficzne.

Jakie zużycie prądu ma moje gospodarstwo domowe?

Do obliczenia opłacalności przydomowej fotowoltaiki najlepiej posłuży zbadanie skali zapotrzebowania na energię elektryczną, jaką ma twoje gospodarstwo domowe. Zsumuj kilowatogodziny (kWh) ze wszystkich rachunków za prąd w wymiarze całego roku, tak abyś mógł później porównać tę liczbę z ilością energii produkowanej przez panele.

Zazwyczaj gospodarstwa domowe w skali roku wykazują zapotrzebowanie na energię pomiędzy 3000 a 5000 kWh. Jeśli mieścisz się w tym przedziale, prawdopodobnie inwestycja w fotowoltaikę będzie opłacalna.

Jaki rachunek wykonać przed instalacją paneli?

W rachunku opłacalności inwestycji w panele słoneczne powinieneś wziąć pod uwagę:

  • koszt instalacji,
  • dotacje i ulgi podatkowe,
  • wartość wyprodukowanej energii elektrycznej względem zapotrzebowania,
  • ceny energii elektrycznej po których będziesz sprzedawał i odkupował energię.

Energia wyprodukowana przez twoje panele

Instalacja fotowoltaiczna w zależności od warunków ekspozycji i jakości będzie zdolna wyprodukować energię elektryczną, która pokryje całe roczne zapotrzebowanie. Latem, gdy panele będą intensywnie pracować, część tej energii będzie odsprzedawana do sieci dystrybucyjnej. Zimą zaś, zgodnie z obowiązującym systemem rozliczeń, energia będzie mogła być zakupywana z sieci.

Korzyści podłączenia do sieci są niemałe, choć konieczne będzie także uwzględnienie związanych z tym kosztów (np. różnice w cenie prądu i opłaty przesyłowe).

Koszt wykonania instalacji a okres inwestycji

Montaż podstawowej instalacji fotowoltaicznej pokrywającej zapotrzebowanie około 5000 kWh rocznie (można przyjąć moc 5 kW) będzie kosztem zbliżonym do 25 000 zł. Od tej kwoty będzie można odjąć wysokość dotacji z programu „Mój Prąd” i kwotę odliczoną od podatku dochodowego. Całość inwestycji może wówczas wynieść około 15 000 zł.

Pozostaje podzielić uzyskaną kwotę przez roczną wysokość rachunków za prąd i otrzymasz szacowaną liczbę lat, w jakiej możliwy jest zwrot inwestycji. Z siecią dystrybucyjną prąd będzie wymieniany po warunkach ustawowych. Nadwyżki będą zawsze sprzedawane taniej w stosunku do ceny płaconej za niedobory. Wpłynie to na cenę i okres zwrotu inwestycji, podwyższając potrzebną ilość wyprodukowanej przez instalację energii. Dla potrzeb rachunku warto założyć coroczne 10-procentowe podwyżki cen energii.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Stopień opłacalności inwestycji w fotowoltaikę zależy od czynników fizycznych, państwowych i ceny samej instalacji.

W pełnym rachunku opłacalności fotowoltaiki warto skorzystać z doświadczenia ekspertów. Wyceny montażu na twoje potrzeby dokonają profesjonalne firmy z branży zielonej energii. Jedną z nich jest Da Vinci Green Energy Wystarczy wejść na stronę davinci.pl i zamówić konsultację.

Z pomocą i odpowiednim przygotowaniem zyskasz na czasie i łatwiej zrozumiesz wszystkie aspekty inwestycji.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.