Fotowoltaika – co to jest?

W dzisiejszych czasach ciężko znaleźć kogoś, kto, nie wie czym są panele fotowoltaiczne. Z drugiej strony nie każdy umie odpowiedzieć na pytanie: fotowoltaika co to jest i jak przekształcane jest światło słoneczne w energię elektryczną. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.  

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika pozwala na skorzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Zaletą jest to, że jest to właściwie zasób niewyczerpywalny. Dodatkowo nie działa w szkodliwy sposób na środowisko. Działanie instalacji fotowoltaicznej polega na wykorzystaniu promieni słonecznych do wytwarzania energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne należą do całego systemu, który montowany jest na dachach lub na gruncie.

Kiedy ogniwa fotowoltaiczne pracują nie dochodzi do emisji zanieczyszczeń. Można mieć pewność, że inwestycja ta zwróci się po latach, a my będziemy mieć darmowy prąd na własne potrzeby. Przy tym zadbamy o środowisko naturalne oraz nasze otoczenie. Posiadanie przydomowych ogniw fotowoltaicznych pozwala na obniżenie rachunków oraz zwiększa naszą niezależność w stosunku do zewnętrznych dostawców energii.

W jaki sposób działają instalacje fotowoltaiczne?

Panele słoneczne są połączonymi w zestawy ogniwami. To tam dochodzi do wymiany promieniowania słonecznego w energię. Panele działają na zasadzie zjawiska fotowoltaicznego. Wtedy kiedy pojedyncza cząstka światła pada na ogniwo fotowoltaiczne wybijany jest elektron. Ruch poszczególnych elektronów powoduje wytworzenie energii.

W przypadku paneli fotowoltaicznych produkowany jest prąd stały. Kiedy zastosowane będą  urządzenia, które nazywane są falownikami przekształcony zostaje w prąd zmienny, który ma parametry zgodne z takimi jak dostawcy energii. To pozwala na przekazanie go do sieci publicznej oraz wykorzystywanie do zasilania urządzeń elektrycznych czy ogrzewania pomieszczeń.

Z czego składa się instalacja paneli fotowoltaicznych?

Najbardziej rozpoznawalne w instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne, które są zbudowane z płytek z półprzewodnika. Jednak system nie działałby bez falownika. To właśnie od niego zależy, jaka jest efektywność przy zmianie prądu stałego w prąd zmienny. W skład wchodzą również okablowanie, zabezpieczenia i konstrukcja wsporcza. To wszystko składa się na instalację fotowoltaiczną. 

Warto też wiedzieć, że mamy trzy rodzaje instalacji fotowoltaicznych: wyspowy, sieciowy oraz hybrydowy. Wiele szczegółowych informacji znajdziemy na stronie Enzeit Technik.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.