Jak podłączyć węże do pompy basenowej?

Pompy basenowe niewątpliwie są ważnym elementem każdego basenu, ponieważ usuwają zanieczyszczenia z wody. W tym artykule doradzimy Ci, jak podłączyć węże do pompy basenowej oraz opowiemy więcej na temat tych urządzeń. Rozsiądź się wygodnie i czytaj dalej.

Czym są pompy basenowe?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle są pompy basenowe. Otóż to nic innego jak urządzenia, które tłoczą wodę do filtra w celu jej oczyszczenia. Pompa zasysa wodę bezpośrednio ze skimmera. Jeżeli posiadasz basen przelewowy, to woda zasysana jest ze zbiornika przelewowego. Można ją też stosować w basenach stelażowych. Rzeczywiście jest to urządzenie niezbędne. W końcu każdemu z nas zależy, by mieć czystą i klarowną wodę.

Mając pompę basenową, nie trzeba tak często wymieniać wody, więc dzięki temu urządzeniu można zrobić coś dobrego dla przyrody, a przy tym również sporo zaoszczędzić. Jednocześnie pamiętaj, że czystość wody basenowej jest ważna nie tylko z powodu estetyki, ale przede wszystkim z powodu bezpieczeństwa. W końcu w wodzie mogą namnażać się bakterie. Pompy basenowe oczyszczają wodę z większych i mniejszych zanieczyszczeń. Dotyczy to zarówno włosów, pyłków, jak i liści. Do tego nie trzeba obawiać się, że na dnie będą mnożyć się glony. Ponadto musimy podkreślić, że istotne znaczenie ma wydajność pompy. Dobrze, jeżeli przefiltrowuje ona całą wodę około 3 czy 4 razy w ciągu doby.

Jak podłączyć wąż do basenu?

Rzeczywiście coraz więcej osób decyduje się na zakup basenu. Zapewnia on wygodę, ale też ochłodę w gorące dni. Oczywiście podczas montażu konieczne jest podłączenie węża do pompy basenowej. Wąż pozwala połączyć ją z filtrem. Do tego celu można wykorzystać adapter, jednak trzeba pamiętać by dobrać właściwy rozmiar. Pod uwagę należy wziąć średnicę węża basenowego. Aby przymocować go do pompy basenowej, przydadzą się zaciski. Dzięki nim dochodzi do uszczelnienia węża, ale też zapobiegają one jego przemieszczaniu.

Kolejnym ważnym elementem zabezpieczenia są szczypce do pomp wodnych. W niektórych przypadkach przed głównym montażem trzeba zdemontować sprzęt próżniowy, a dopiero potem można podłączyć wąż do skimmera oraz filtra. Bardzo często do węży dołączona jest instrukcja montażu dostarczona przez producenta, której należy oczywiście przestrzegać.

Co jeszcze musisz wiedzieć, o podłączaniu węży do pompy basenowej?

W niektórych przypadkach może występować konieczność wymiany węży. W mniejszych basenach często wystarczy wymiana tylko dwóch węży, natomiast w tych dużych często należy zmienić też siatkę. Aby to zrobić, wystarczy wsunąć wąż na złącze. Nie zapomnij jeszcze o zwiększeniu wodoszczelności gwintów. Możecie użyć choćby taśmy teflonowej, która jest tania, ale bardzo efektywna.

Do napełnienia basenu możecie wykorzystać klasyczne węże, które dostępne są w wielu długościach. Można podłączyć do nich też odkurzacz do filtra. Jeżeli macie niskiej jakości węże, to nie podłączajcie ich do dysz powrotnych. Wynika to z faktu, że powietrze zostanie wypchnięte przez system filtracyjny i ponownie trafi do basenu. Złącze musi przylegać do skimmera w sposób bardzo ścisły. Dzięki temu nie trzeba obawiać się przecieków. Jeżeli połączenie jest dosyć luźne, to konieczne jest jego dokręcenie. Jak to zrobić? Wystarczy użyć śrubokrętu. Pamiętaj, że mankiet musi znajdować się poniżej poziomu wody.

Podłączanie węzy do pomy basenowej – podsumowanie

Jak widzisz, podłączenie węży do pompy basenowej to ważny etap w utrzymaniu czystości i jakości wody w Twoim basenie. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar węża, zwrócić uwagę na szczelność połączeń i stosować odpowiednie zabezpieczenia, takie jak zaciski czy taśma teflonowa. Pamiętaj również, że regularna kontrola i ewentualna wymiana węży są niezbędne dla długotrwałego i efektywnego działania całego systemu. Dzięki temu artykułowi, masz teraz komplet praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w prawidłowym podłączeniu węży do pompy basenowej, co z kolei zapewni Ci czystą i bezpieczną wodę na długie, gorące dni.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.