Jak przechowywać styropian?

Jednym z głównych zastosowań styropianu jest izolacja budynków. Materiał ten chroni przed przenikaniem temperatury, ale też wilgoci. Wydawać by się zatem mogło, że ani promienie słoneczne, ani cząsteczki wody nie są w stanie mu zagrozić. Okazuje się jednak, że w czasie przechowywania należy chronić materiał przed tymi czynnikami. Dlaczego to ważne? O czym jeszcze trzeba pamiętać w kwestii przechowywania styropianu? Odpowiadamy!

Styropian na ścianie i styropian na palecie

Należy zacząć od zaznaczenia, że styropian wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Przede wszystkim zatrzymuje przepływ powietrza, nie pozwalając na ochłodzenie wnętrza ocieplonego budynku. W dużej mierze chroni też przed wilgocią. Choć styropian chroni przed wymienionymi czynnikami atmosferycznymi, stanowią one pewne zagrożenie dla samego materiału izolacyjnego. Jak to możliwe, skoro styropian jako izolacja dobrze służy nawet przez dziesiątki lat?

Otóż styropian na ścianie posiada pewne dodatkowe zabezpieczenia. Po pierwsze często wykonuje się zbrojenie. Po drugie styropian pokrywa gruba warstwa tynku. Stanowi ona ochronę styropianu przed zniszczeniem wskutek oddziaływania promieni słonecznych oraz wilgoci. Również skrajne i niskie temperatury nie sprzyjają styropianowi. Pod wpływem ich bezpośredniego działania materiał może częściowo utracić swoje właściwości. Wspomniane uszkodzenia styropianu utrudniają jego montaż – traci on doskonałe zdolności przylegania do powierzchni.

Gdzie przechowywać styropian?

Nie ma wątpliwości, że styropian należy przechowywać w odpowiedni sposób. Czy jednak można przetrzymywać go na zewnątrz? Zasadniczo nie zaleca się tego rozwiązania, ponieważ trudno wtedy uchronić styropian przed wilgocią. Ponadto oddziałują na niego wysokie temperatury. Dlatego też, jeśli już zdecydujemy się przechowywać materiał poza budynkiem, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie. Po pierwsze styropian powinien znajdować się pod zadaszeniem. Po drugie trzeba go odpowiednio zapakować. Najczęściej pudełka przechowuje się na paletach. Powinny być one owinięte folią polipropylenową, która jest nieprzepuszczalna dla wilgoci, a częściowo chroni również przed wysokimi temperaturami. Mimo możliwości zastosowania pewnych zabezpieczeń, nie zalecamy przechowywać styropianu na zewnątrz latem. Temperatury są wtedy zbyt wysokie, aby można było skutecznie chronić materiał przed wymienionymi czynnikami.

Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie styropianu w budynku. Sprzyjają mu suche i umiarkowanie chłodne warunki. Często styropian przechowuje się w piwnicach. Czy to dobre rozwiązanie? Pod pewnymi warunkami. Po pierwsze piwnica powinna być izolowana. Jeśli nie jest, poziom wilgoci może być zbyt wysoki. Co więcej, w nieizolowanych piwnicach panuje zwykle bardzo niska temperatura, która również nie jest optymalna dla styropianu. Dlatego też najlepszym miejscem do przechowywania styropianu jest hala magazynowa, w której wilgoć nie stanowi zagrożenia, a temperatura przeważnie jest optymalna.

Więcej przeczytasz na: https://styro24.pl/

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.