Nawożenie roślin balkonowych – jak należy o to zadbać?

Nie każdy ma to szczęście, że posiada dom z ogrodem, albo ma do dyspozycji działkę rekreacyjną, na której może prowadzić uprawę kwiatów, krzewów i drzew. Dla niektórych jedyną alternatywą na tym polu zostają domowe balkony.

W wielu nowych budynkach powstające loggie są dość duże, dlatego nie brak tam miejsca na to, by prowadzić uprawę kwiatów. Jednak podobnie jak uprawa ogrodowa również ta prowadzona na balkonie wymaga nawożenia, by pięknie rosła. Na co zwrócić uwagę i w jaki sposób nawozić rośliny balkonowe, by efekty ich uprawy były jak najlepsze? O tym postaramy się krótko powiedzieć w poniższym wpisie.

Piękne rośliny na balkonie

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość pięknie kwitnących roślin balkonowych to rośliny, które pochodzą ze stref klimatycznych, gdzie mamy łagodną pogodę, słońce i ciepły klimat. Dlatego ich regularne zasilanie odpowiednimi nawozami może być tak istotne. Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty uprawy powinniśmy się zdecydować między innymi na odpowiednią glebę zasobną w składniki pokarmowe, które sprawią, że popularne pelargonie i surfinie (http://target.com.pl/produkty/dom-i-balkon/nawozy/pelargonia-i-surfinia/) będą pięknie kwitły od wiosny do późnej jesieni. Nie możemy pozostawiać takich roślin samych sobie, nie możemy ich wyłącznie podlewać, ponieważ uprawa prowadzona w taki sposób nie będzie przynosiła zadowalających efektów.

Do najpiękniejszych roślin balkonowych zalicza się surfinię

Kiedy i w jaki sposób nawozić kwiaty na balkonie?

Nawożenie roślin balkonowych będzie trzeba wykonywać systematycznie, ponieważ składniki pokarmowe jakie znajdują się w podłożu będą szybko przez rośliny przyswajane. w pojemnikach na balkonie tego podłoża nie będzie zbyt dużo więc i tych składników pokarmowych nie będzie tam bardzo dużo więc regularne ich uzupełnianie jest bardzo istotne. Poza tym mogą być one wypłukiwane w trakcie podlewania oraz przez deszcz. W przypadku roślin kwitnących i ozdobnych z liści bardzo ważne będzie dostarczenie im azotu, potasu i fosforu. To pierwiastki, które będą decydować o pięknym kwitnieniu. Poza tym ważne będą również żelazu, magnez i mangan, które sprawiają, że kwiaty mają piękne barwy. Zakłada się, że powinno się dokonywać zasilania roślin balkonowych średnio raz w tygodniu. Szczególnie istotne będzie to zawsze na początku sezonu, a potem także w czasie obfitego kwitnienia.

Jaki produkt do nawożenia wybrać?

Nawozy do roślin jakie obecnie otrzymujemy dostępne są najczęściej w formie sypkiej albo płynnej. Nawozy sypkie rozrzuca się w odpowiedniej dawce na powierzchni wokoło rośliny. W tym przypadku trzeba będzie jednak uważać, by nie posypywać nawozem liści i innych części roślin, tak by nie doprowadzić do poparzenia tych elementów. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem będzie na pewno stosowanie nawozów płynnych, które rozpuszczane są w wodzie. Zalecaną dawkę środka będzie się dodawać do wody w trakcie podlewania i problem będzie się miało z głowy, jednocześnie nie będzie obaw o to, że inne elementy roślin poparzy się nawozem.

Obok nawozów uniwersalnych można także decydować się na takie nawozy, które będą przygotowywane pod kątem określonych gatunków roślin. Posiadają one w swoim składzie specjalne składniki, które są indywidualnie selekcjonowane w ten sposób by pasować do danej rośliny. Do większości roślin balkonowych będzie można obecnie znaleźć takie dedykowane nawozy, na zakup których będzie się można zdecydować. Oprócz tego mamy również nawozy, które mogą mieć charakter długo działający. Występują one w otoczkowanej formie i będą uwalniać składniki do gleby stopniowo przez kilka miesięcy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.