Ogrzewanie domu – w jakie instalacje grzewcze warto zainwestować?

Wybór optymalnego systemu grzewczego to dzisiaj nie lada wyzwanie, ponieważ w sklepach branżowych można znaleźć wiele ciekawych i nowoczesnych rozwiązań. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję, co będzie źródłem ciepła w naszym domu, warto zapoznać z najbardziej popularnymi propozycjami. Zatem, w jakie instalacje grzewcze warto inwestować?

Czym można ogrzewać dom?

Współczesna technika grzewcza umożliwia stosowanie nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń do ogrzewania domu. Chcąc ogrzać budynek, możemy wybierać wśród takich opcji jak:

  • miejskie ogrzewanie centralne,
  • kotły gazowe,
  • kotły olejowe,
  • piece na węgiel,
  • grzejniki elektryczne.

Każda z tych alternatyw pozwoli nam na utrzymanie odpowiedniej temperatury we wszystkich pomieszczeniach, a jednocześnie będzie się wiązała z odmiennymi kosztami. Wybierając właściwy system grzewczy, musimy także zwrócić uwagę na sposób jego obsługi oraz wymogi dotyczące serwisowania.

Miejskie ogrzewanie centralne

Ogrzewanie miejskie jest bardzo wygodnym i bezpiecznym źródłem ciepła, dlatego wiele osób wciąż się na nie decyduje. Planując montaż ogrzewania centralnego, należy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia z zakresu techniki grzewczej. Będą to zatem specjalne kotły podgrzewające wodę oraz rury, które doprowadzą ciepłą wodę do specjalnych grzejników. Co ważne, piec do ogrzewania centralnego musi być umieszczony w osobnym pomieszczeniu, najlepiej na parterze lub w piwnicy, a dostęp do niego powinny mieć tylko osoby upoważnione.

Piece gazowe, olejowe i węglowe

Ogrzewanie gazowe jest również niezwykle popularne ze względu na powszechny dostęp do sieci gazowej oraz stosunkowo niską cenę gazu w porównaniu do innych źródeł ciepła. Montaż ogrzewania gazowego wymaga zakupu kotła tradycyjnego lub kondensacyjnego i wiążę się ze sporą inwestycją, która powinna nam się zwrócić w ciągu kilku lat. Zaletą pieców gazowych jest ich oszczędność, ekologiczność oraz bezobsługowość, co sprawia, że są chętnie wybierane przez klientów.

Ogrzewanie bazujące na oleju opałowym będzie także interesującą alternatywą, szczególnie dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych. W tym przypadku również trzeba będzie zainwestować w nowoczesny kocioł oraz dodatkowo w specjalne zbiorniki na olej. Ponadto pomieszczenie, w którym umieścimy kocioł olejowy, musi spełniać ściśle określone normy, a koszt eksploatacji może być wyższy niż w przypadku innych rozwiązań z zakresu techniki grzewczej.

Piece na węgiel obecnie cieszą się złą sławą ze względu na ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. Mimo wszystko jest to kolejne źródło ciepła, które można wykorzystać do efektywnego ogrzania budynku. Zaletą pieców węglowych jest niska cena surowca, natomiast wadą konieczność stworzenia kotłowni oraz odpowiedniego magazynowania węgla.

Grzejniki elektryczne

Ogrzewanie nieruchomości prądem jest najwygodniejsze z perspektywy użytkownika, ponieważ do tego celu wystarczy kupić dobrej jakości grzejniki i powiesić je w wybranych przez siebie miejscach. Koszt takiej inwestycji jest stosunkowo niewielki, a montaż nie wymaga kucia ścian, czy kładzenia specjalnych rur. Wadą grzejników elektrycznych jest wysoka cena prądu, która będzie szczególnie mocno odczuwalna, gdy przyjdzie nam ogrzać budynek o dużej powierzchni. Natomiast do zalet można zaliczyć korzystny wpływ na środowisko naturalne oraz wygodną obsługę i bezpieczeństwo elektronicznych systemów grzewczych.

Przed zamówieniem danego kotła, czy grzejnika, warto odwiedzić dział techniki grzewczej w renomowanym sklepie branżowym, by sprawdzić dostępną ofertą. Co ważne, dokonując ostatecznego wyboru, nie należy kierować się jedynie ceną danego systemu grzewczego, ale także trzeba wziąć pod uwagę koszty jego eksploatacji oraz wpływ danego rozwiązania na środowisko naturalne.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.