Pierwsze mieszkanie – czy stan deweloperski to strzał w dziesiątkę?

Artykuł partnera.

Standard deweloperski kojarzy się z niższą ceną i nowoczesnymi osiedlami. Na ile słusznie uważany jest za ideał pierwszego mieszkania? Czy są jakieś znaczące wady tego rozwiązania? Sprawdźmy!

Czym jest stan deweloperski mieszkania?

Często słyszymy sformułowanie “stan deweloperski”, co to znaczy jednak dokładniej dla nabywcy lokalu, zakupionego w takim standardzie? Mieszkanie w stanie deweloperskim to przestrzeń o podstawowym wykończeniu, co oznacza, że klientowi będą zapewnione bazowe elementy mieszkania. Do takich należą drzwi zewnętrzne i okna, natomiast brak będzie drzwi wewnętrznych. Co bardzo cenne, firma Mój Dom, w standardzie deweloperskim (jako jedna z nielicznych na rynku) oferuje drzwi wewnętrzne. Ponadto, deweloper wykonuje typowo instalacje: kanalizacyjną, hydrauliczną, elektryczną i cieplną oraz położy tynki lub gładzie na ścianach i sufitach. Nie będą zapewnione okładziny podłogowe (panele, płytki), armatura, ani oprawy oświetleniowe. To, co oznacza stan deweloperski, w każdym indywidualnym przypadku jest sprecyzowane w umowie kupna mieszkania.

Zalety mieszkań w stanie deweloperskim

Korzyścią, związaną z zakupem lokalu w takim standardzie jest niewątpliwie jego cena. Mieszkania w stanie deweloperskim są dostępne taniej niż te już wykończone. To świetne rozwiązanie dla osób, szukających pierwszego lokum, posiadających ograniczony budżet. Jeśli chodzi o rynek pierwotny, Wrocław, a szczególnie obrzeża miasta dla przykładu, rozbudowują się w ostatnich latach coraz bardziej, zapewniając dostępność kolejnych nowych budynków dla młodych klientów, zainteresowanych pierwszym mieszkaniem.

Mieszkanie w stanie deweloperskim to zazwyczaj lokal w nowym budynku lub np. nadbudowany apartament w stylowej kamienicy. Oznacza to, że będzie miało nowoczesne udogodnienia i spełni aktualne standardy budowlane. Nowe budownictwo często jest bardziej energooszczędne, co może przynieść korzyści finansowe w postaci niższych rachunków za prąd.

Ogromnym plusem jest personalizacja wnętrza. Klient otrzymuje właściwie jedynie pomieszczenia o konkretnym kształcie, ma więc duży wpływ na wybór materiałów, kolorów i stylu, zlecając wykończenie wnętrza po zakupie mieszkania deweloperskiego.

Deweloperzy zazwyczaj oferują gwarancje, obejmujące m.in. strukturę budynku, instalacje i wykończenie. Istnieje również możliwość uzyskania wsparcia technicznego od dewelopera w przypadku problemów związanych z mieszkaniem w okresie gwarancyjnym. Sprawdź MojDom.com.pl, solidnego dewelopera, który ułatwia swoim klientom nabycie mieszkania i zapewnia obsługę pozakupową. Warto też dodać, że firma w swojej ofercie posiada również mieszkania gotowe w wersji “pod klucz”.

Standard deweloperski – wady

Jak już powiedzieliśmy, mieszkanie w stanie deweloperskim jest zazwyczaj sprzedawane bez wykończenia. Oznacza to, że nowy właściciel będzie musiał samodzielnie wykonać lub zlecić te prace, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i czasem oczekiwania na dostęp do gotowego mieszkania.

Dość sporą wadą takiego rozwiązania i niekoniecznie przewinieniem dewelopera, jest ryzyko opóźnień w ostatecznym wydaniu mieszkania klientowi. Deweloperzy czasami nie dotrzymują terminów np. z powodu przedłużającego się oczekiwania na zezwolenia budowlane lub trudności techniczne itp. Opóźnienie przeprowadzki jest problematyczne, np. jeśli dotychczasowe mieszkanie musi zostać zwolnione przed terminem otrzymania kluczy do nowego. Jako deweloper, jesteśmy świadomi tych niedogodności i staramy się, aby formalności nie wpływały negatywnie na deklaracje, składane naszym klientom. Skontaktuj się z nami, jeśli z tego typu deweloperem chcesz podjąć współpracę.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.