Przydatne akcesoria do basenu, w które warto się zaopatrzyć

W eksploatacji basenu bardzo ważne jest zadbanie zarówno o komfort, jak i higienę. Aby utrzymać przydomowy zbiornik w nienagannym stanie oraz zwiększyć wygodę korzystania z wody kąpielowej, warto zainwestować w różne przydatne akcesoria. Zaliczają się do nich rozmaite elementy osprzętu, urządzenia, środki chemiczne oraz wiele innych praktycznych produktów.

Przykrycia basenowe

Do basenu mogą przedostawać się różne zanieczyszczenia – nie tylko w czasie jego bezpośredniego użytkowania, ale także poza sezonem. Aby lepiej je kontrolować, warto wyposażyć zbiornik w specjalne przykrycie. Do szczególnie efektywnych i szczelnych osłon należą folie solaryczne. Nie tylko chronią one przed brudem, ale również zmniejszają parowanie wody i przyczyniają się do ekonomicznego ogrzewania basenu. Folia solarna zasilana jest energią słoneczną i wykazuje działanie izolacyjne, dzięki czemu skutecznie zmniejsza straty ciepła. Przydatne są również osłony w postaci rolet i żaluzji. Ich zastosowanie zabezpiecza akwen przed liśćmi, owadami oraz innymi nieczystościami, a także chroni przed zmieszaniem się czystej wody basenowej z opadami atmosferycznymi.

Mężczyzna rozwija przykrycie basenowe

Pompy basenowe

Pompy mogą spełniać w basenie różne funkcje. W zależności od ich rodzaju, służą do podgrzewania, filtrowania czy uzdatniania wody. Na szczególną uwagę zasługuje pompa ciepła do basenu, która korzysta z bezpłatnej energii odnawialnej. Urządzenia tego typu pozyskują ciepło z otoczenia, dzięki czemu ich efektywność w nieznacznym stopniu uzależniona jest od nasłonecznienia. Takie wyposażenie basenów może przedłużyć sezon kąpielowy o kilka-kilkanaście tygodni w roku, ponieważ pozwala na utrzymanie komfortowej temperatury nawet późną jesienią oraz wczesną wiosną. Dobrej jakości urządzenie jest w stanie zapewnić temperaturę wody nawet na poziomie 35-38 stopni, co w zupełności wystarcza do cieszenia się przydomowym akwenem.

Filtry basenowe

Filtr do basenu jest bardzo ważnym komponentem, który wspomaga skuteczność oczyszczania wody basenowej. Po podłączeniu do pompy, akcesorium to odpowiada za zasysanie odpadków przedostających się do zbiornika. Filtry są elementami wymiennymi, a ich wytrzymałość zależy od różnych czynników. Niektóre wymagają jedynie regularnego opłukiwania pod bieżącą wodą, dzięki czemu trzeba je wymieniać tylko w przypadku mocnego zabrudzenia. Obecnie wciąż bardzo popularne są filtry piaskowe, wypełniane specjalnym wkładem. Ich zastosowanie pozwala na wychwycenie nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń, które często są niewidoczne gołym okiem. Piaskowe złoża filtracyjne są bardzo wydajne i efektywne, a także trwałe.

Filtr basenowy

Akcesoria czyszczące

Do utrzymania basenu w czystości służą różne akcesoria, które mogą być bardzo pomocne w eliminowaniu zanieczyszczeń nie wychwytywanych przez pompę filtrującą. Dotoczy to zwłaszcza tych nieczystości, które opadają na dno zbiornika lub utrzymują się na tafli wody. Do czyszczenia zbiornika wykorzystać można siatki i trzonki teleskopowe, pozwalające na zebranie zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc. Warto wyposażyć się również w odpowiedni odkurzacz do basenu. Na szczególną uwagę zasługują modele automatyczne, które samoistnie przemieszczają się po akwenie i pochłaniają zanieczyszczenia. Urządzenia te bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w sezonie, jak i przy okazji różnych prac konserwacyjnych. Istnieją też odkurzacze basenowe ręczne i półautomatyczne, w przypadku których za sterowanie odpowiada sam użytkownik.

Środki chemii basenowej

O jakości wody kąpielowej w dużym stopniu decydują jej parametry, które należy regularnie kontrolować oraz utrzymywać na właściwym poziomie. Nie bez znaczenia pozostaje systematyczne uzdatnianie oraz dezynfekcja. Chemia basenowa występuje w wielu różnych rodzajach, do których zaliczają się m.in. tabletki multifunkcyjne, żele, płyny, granulaty czy naboje. Ich zastosowanie pozwala na przeprowadzenie dezynfekcji metodą chlorową i tlenową, koagulację, regulację pH czy usunięcie glonów. Chemia basenowa jest niezbędna dla utrzymania odpowiedniego poziomu higieny w zbiorniku.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.