Sadzenie roślin w marcu

Pierwsze cieplejsze dni oraz spore ilości promieni słonecznych pojawiają się już nawet w połowie lutego. Jest to więc idealny czas, aby zabrać się za porządki w ogrodzie i nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę! Szczególnie, jeśli na co dzień mamy na głowie sporo innych obowiązków jak praca, a ogród to pasja. Wyczekując nadchodzącej wielkimi krokami wiosny warto już teraz zastanowić się, jakie krzewy oraz inne rośliny sadzimy w marcu. Jako, że większość warzyw już na początku wiosny warto zasiać, aby za kilka tygodni cieszyć się przepysznymi dobrodziejstwami natury sprawdź, kiedy i co sadzić!

Warzywa odporne na niską temperaturę

Mimo, że marzec i kwiecień w ciągu dnia obdarowują nas ciepłem oraz sporą ilością słońca, to w ciągu nocy oraz o poranku również goszczą przymrozki. Niestety, ale potrafią wyrządzić sporo szkód, dlatego na pierwszy ogień – pod koniec marca warto posiać warzywa odporne na niższą temperaturę. Będzie to np:

  • pietruszka,
  • marchewka,
  • rzodkiewka,
  • szpinak,
  • groch.

Nie należy oczywiście zapominać o agrowłókninie, która ochroni nasiona przed przymrozkami czy chociażby chłodniejszymi powiewami wiatru w ciągu dnia.

Krzewy, drzewa owocowe, liściaste

Drzewa owocowe takie jak:

  • brzoskwinie,
  • morele.

Krzewy owocowe:

  • jeżyny,
  • maliny

sadzimy już w marcu – jeśli sprzyjają temu warunki atmosferyczne.

Podobnie, jeśli chodzi o krzewy ozdobne z kwiatów jak magnolie czy piwonie oraz drzewa liściaste – brzozy czy dęby.

Byliny i kwiaty ogrodowe – sadzenie roślin

Marzec to także czas na sadzenie bylin oraz kwiatów odpornych na niższą temperaturę. Już na początku wiosny chętnie przesadzamy kwiaty do ozdobnych donic dzieląc je na mniejsze flance. Przykładowo bratki, niezapominajki czy stokrotki to jedne z klasycznych kwiatów, jakie zwiastują już prawdziwą, piękną wiosnę!

Wiosna to najbardziej intensywny czas każdego właściciela ogrodu. Prace porządkowe po zimie, a nawet sprzątanie liści czy pozostałości owoców na drzewach zajmuje sporo czasu! Warto więc pielęgnację ogrodu rozpocząć już podczas pierwszych cieplejszych dni. Jeśli tylko śnieg nie zalega w ogrodzie warto grabić trawnik. Do pozostałych obowiązków w ogrodzie należy spulchnianie i nawożenie gleby, odkrywanie roślin po zimie czy usuwanie chwastów.

W nadchodzących tygodniach należy również mieć na uwadze sprzątanie oczka wodnego – jeśli występuje w ogrodzie. Oczyszczanie, sprawdzanie szczelności, usuwanie obumarłych pędów lub roślin i wiele innych.

To jedne z wielu obowiązków, jakie czekają nas w ogrodzie po zimie. Dlatego jeśli to możliwe, warto rozpocząć pielęgnację już od drobnych prac w pierwsze cieplejsze dni.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.