Folia grzewcza – jak zamontować samodzielnie?

Folia grzewcza to innowacyjny system, który wprowadza zupełnie nową jakość w dziedzinie szeroko rozumianego ogrzewania wnętrz. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega jego montaż? Serdecznie zapraszamy do lektury niniejszego wpisu.

Folia grzewcza pod panele podłogowe – niezbędne podzespoły i akcesoria

Proces montażu opisywanego rozwiązania może nieco różnić się w zależności od typu obecnej w danym domu lub mieszkaniu podłogi. W związku z tym poglądowy opis jego przebiegu przestawimy w oparciu o najpowszechniej występujący przypadek, którym jest oczywiście folia grzewcza pod panele podłogowe. Zacznijmy jednak od niezbędnych podczas tej procedury narzędzi i części systemu.

Aby rozpocząć proces, oprócz samej folii grzewczej potrzebować będziemy jeszcze elementów takich jak:

  • podkład izolacyjny,
  • termostat,
  • kleszcze zaciskowe,
  • dziurkacz,
  • odkurzacz,
  • zacisk przewodu,
  • nity,
  • zacisk typu Crocodile Clip,
  • przewody zasilające,
  • peszel ochronny,
  • nóż introligatorski,
  • nożyczki,
  • puszka montażowa,
  • taśma samowulkanizująca,
  • taśma samoprzylepna,
  • miernik uniwersalny,
  • folia paroizolacyjna,
  • szlifierka.

Na tym etapie warto dodatkowo podkreślić, że, aby pokryć całość powierzchni pod panelami folią grzewczą, konieczne jest dobranie jej arkuszy o odpowiednich szerokościach. Nie istnieje bowiem możliwość cięcia folii wzdłuż jej struktury – jedynie w poprzek, w oznaczonych przez producenta strefach.

Montaż folii grzewczej pod panelami podłogowymi

Zakładając, że naszym celem jest aplikacja folii grzewczej pod panelami właśnie, procedura powinna w uproszczeniu przebiegać następująco:

  1. Wykonanie szlifierką wyżłobień pod peszel ochronny w podłodze oraz ścianie z uwzględnieniem otworu pod puszkę montażową.
  2. Dokładne oczyszczenie obszaru podłogi wokół wyżłobienia i otworu.
  3. Montaż peszli ochronnych w uzyskanych wcześniej wyżłobieniach oraz otworze w ścianie, w którym osadzona została puszka montażowa.
  4. Umieszczenie czujnika podłogowego wewnątrz peszli ochronnych.
  5. Rozłożenie podkładu izolacyjnego w obrębie całej podłogi – aby w pełni pokryć jej powierzchnię, najprawdopodobniej będzie konieczne docinanie arkuszy podkładu.
  6. Połączenie ze sobą poszczególnych pasów podkładu izolacyjnego taśmą samoprzylepną (taśma musi być oznaczona przez producenta jako odpowiednia do tego rodzaju zadań).
  7. Wykonanie w miejscu czujnika podłogowego (za pośrednictwem nożyka introligatorskiego) otworu w podkładzie izolacyjnym.
  8. Rozwinięcie folii grzewczej na tak przygotowanym podłożu, zachowując 50-milimetrowy odstęp pomiędzy nią a ścianami pomieszczenia. Przeznaczonej pod panele folii grzewczej nie wolno kłaść jednej na drugą, na tzw. zakładkę. Dodatkowo nie należy instalować jej pod zabudową stałą. Aby tego uniknąć, może być konieczne przycięcie jej do odpowiedniej długości tak, aby po skróceniu nie wchodziła pod określoną zabudowę. Skracając folię grzewczą, należy ciąć ją tylko w przeznaczonych do tego, wyraźnie oznaczonych przez producenta miejscach (instalacja folii grzewczej pod ruchomą zabudową jest jak najbardziej dozwolona).
  9. Wykonanie podłączenia zgodnie z typem zakupionej folii. W zależności od niego na tym etapie mogą być Ci potrzebne przede wszystkim: dziurkacz, zacisk przewodu lub Crocodile Clip, nity, kleszcze zaciskowe (do sprasowywania), folia samowulkanizująca (do izolacji). Pamiętaj, że realizując ten etap montażu, poszczególne przewody zasilające muszą łączyć ze sobą sąsiadujące arkusze folii grzewczej, a ostatni z nich ma zostać doprowadzony – poprzez peszle ochronne – do puszki montażowej. Dodatkowo w podkładzie izolacyjnym należy wyciąć również trasy prowadzenia przewodów zasilających.
  10. Sklejanie ze sobą poszczególnych arkuszy folii grzewczej taśmą samoprzylepną (zastosowaną wcześniej do łączenia ze sobą pasów podkładu izolacyjnego).
  11. Wykonanie pomiaru (miernikiem uniwersalnym) oporności systemu – wynik należy wpisać do karty gwarancyjnej, a następnie uzupełnić jej pozostałe komórki (jej schemat może być różny, w zależności od producenta folii).
  12. Rozłożenie folii paroizolacyjnej, a następnie sklejenie jej na zakładkę taśmą samoprzylepną.
  13. Podłączenie termoregulatora wewnątrz puszki montażowej zgodnie z jego schematem podłączenia.
  14. Finalna instalacja nad folią grzewczą paneli podłogowych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.