Chcesz kupić nowe mieszkanie? Skontroluj dewelopera!

Zakupienie nowego mieszkania jest ważną decyzją, która pociąga za sobą spore koszty. Właśnie dlatego przed podpisaniem umowy z deweloperem warto go sprawdzić!

Aktualnie, po serii zmian w prawie, kupujący mieszkania od deweloperów uzyskali większą ochronę. Nie oznacza to jednak wcale, że transakcję powinniśmy wykonać bez wcześniejszego skontrolowania dewelopera. Na co warto zwrócić uwagę?

Deweloper godny zaufania

Aktualnie deweloperzy mają ręce pełne pracy – prowadzone są nowe inwestycje w Warszawie oraz w wielu innych miastach w Polsce. Mamy w czym przebierać, ale powinniśmy pamiętać o tym, żeby kierować się nie tylko samą ofertą, ale również rzetelnością dewelopera. Przed zakupem mieszkania z rynku pierwotnego, czyli mieszkania nowego, powinniśmy upewnić się, czy wybrany przez nas deweloper jest godny zaufania. O czym trzeba wtedy pamiętać?

Jak sprawdzić dewelopera?

Deweloper powinien przekazać nam odpowiednią dokumentację, która dotyczy zarówno niego, jak również samej inwestycji, która nas interesuje. Taki prospekt informacyjny jest stosowanym od niedawna narzędziem ochrony praw konsumentów, które wymagane jest przez przepisy. Prospekt informacyjny dzielony jest na dwie części, a mianowicie na część ogólną oraz indywidualną. W pierwszej z nich znajdziemy ogólne dane o deweloperze i jego dotychczasowych inwestycjach. W drugim informacje o konkretnym lokalu, którym jesteśmy zainteresowani.

Także dla pewności powinniśmy skorzystać z innych metod kontroli:

  • sprawdzenie baz dłużników – Biur Informacji Gospodarczej
  • skontrolowanie dewelopera w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz Krajowym Rejestrze Sądowym
  • sprawdzenie w księdze wieczystej, czy deweloper ma prawo do dysponowania gruntem
  • sprawdzenie, czy deweloper stosuje rachunek powierniczy do przyjmowania wpłat
  • poszukanie opinii na temat dewelopera w internecie

Zatem wtedy, gdy chcemy mieć pewność, że transakcja zakupu nieruchomości będzie w pełni udana, pamiętajmy o tym, żeby sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.