Czym kierować się przy wyborze projektu domu parterowego – praktyczne wskazówki

Artykuł partnera.

Jak wynika z raportu przygotowanego i przedstawionego przez serwis Oferteo.pl, w 2022 roku Polacy najchętniej budowali domy parterowe z poddaszem użytkowym. Na drugim miejscu znalazły się domy parterowe, których popularność z roku na rok rośnie. Ze względu na to, że Polacy najczęściej korzystają z gotowych projektów domów, postanowiliśmy przygotować praktyczny poradnik, z którego dowiesz się, na co zwracać uwagę w projektach domów parterowych.

Dom parterowy – zalety i wady

W pierwszej kolejności omówmy krótko najważniejsze zalety i wady domów parterowych. Jeśli chodzi o mocne strony „parterówek”, przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że są one najlepszą opcją dla małych dzieci, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. W takich domach wszystkie pomieszczenia są łatwo dostępne, czego nie można powiedzieć o domach piętrowych lub z poddaszem użytkowym.

Inną zaletą jest możliwość wygodnego „zintegrowania” budynku z ogrodem. Wyjście na ogród i taras można umieścić praktycznie w każdym pomieszczeniu – nie tylko w salonie, ale też w pokoju dziecięcym czy w sypialni.

Takie domy mają jednak też swoje mankamenty. Zajmują zdecydowanie więcej miejsca na działce niż domy piętrowe o tej samej powierzchni użytkowej, a także – ze względu na mniejszą wysokość i konieczność rozlokowania wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji – nie pozwalają tak optymalnie wykorzystać światła słonecznego, jak ma to miejsce w domach dwukondygnacyjnych. Pewną wadą może też być utrudnione podzielenie domu na strefę dzienną i nocną.

Interesujesz się projektami domów parterowych? Oto, na co zwracać uwagę

Powiedzmy też wprost: każdy dom – parterowy, z poddaszem użytkowym czy piętrowy – wiąże się z pójściem na pewne kompromisy. „Parterówka” jak najbardziej może być dobrym rozwiązaniem, jednak jeśli interesujesz się projektami domów parterowych, musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę, by wybrać dobrze. Oto najważniejsze aspekty:

  • dostosowanie projektu do specyfiki działki – dom parterowy zasadniczo wymaga większej działki niż dwukondygnacyjny. Jednak ważny jest nie tylko rozmiar działki. Powinna ona być dobrze oświetlona, by maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne;
  • układ pomieszczeń w projekcie pod kątem padania promieni słonecznych – pamiętaj, że pomieszczenia, w których spędza się najwięcej czasu, czyli jadalnia, salon czy kuchnia, powinny znajdować się od strony południowej lub zachodniej;
  • wydzielenie stref – w domach parterowych – w przeciwieństwie do piętrowych i z poddaszem – strefa dzienna i nocna nieco się zacierają. Z tego względu trzeba zwrócić uwagę na to, czy projekt zakłada ich praktyczne wydzielenie. Jadalnia, kuchnia i salon powinny znajdować się w innej części domu niż pokoje dziecięce czy sypialnia. Warto też zwrócić uwagę na to, by sypialnia czy pokój dziecka nie graniczył z salonem – pomieszczeniem o charakterze typowo towarzyskim.

Jesteś zainteresowany projektami domów parterowych? Odwiedź stronę pracowni Domowe Klimaty

Jeśli jesteś zainteresowany projektami domów parterowych, zapoznaj się z ofertą pracowni architektonicznej Domowe Klimaty. Na stronie domoweklimaty.pl z pewnością znajdziesz projekt odpowiedni dla siebie i swoich bliskich.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.