Glebogryzarka ogrodowa – do czego służy, jaką kupić najlepiej?

Glebogryzarka ogrodowa nie jest tak popularna, jak kosiarka, łopata czy grabie. Jednak każdy, kto chce zadbać o własny ogród, powinien wiedzieć co to jest glebogryzarka i jaką najlepiej kupić. Jeżeli należysz do osób, które mają już dość żmudnego i ręcznego przekopywania gleby, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przedstawimy w nich wady i zalety tego urządzenia oraz podpowiemy jak używać glebogryzarki w ogrodzie.

Glebogryzarka – do czego służy?

Glebogryzarka ogrodowa to przydatna maszyna podczas uprawy gleby w ogrodzie i na polu. Doskonale sprawdza się w przypadku spulchniania i wyrównywania gleby (po uprzednim przekopaniu). Odchwaszcza i napowietrza ziemię. Na rynku dostępne są również modele urządzeń, które dodatkowo rozprowadzają torf lub kompost.

Glebogryzarka ogrodowa będzie bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku przygotowywania gleby pod uprawę roślin czy przy zakładaniu trawnika. Można przeznaczyć ją również do prac sezonowych.

Glebogryzarki można napędzać mechanicznie (to znaczy pchać je ręcznie) albo zakupić taką z silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Wówczas należy wybrać odpowiednią do naszych potrzeb moc silnika oraz szerokość pracy glebogryzarki.

Glebogryzarka – jaką kupić?

Glebogryzarki pchane ręcznie ważą przeważnie około 8 kg, a maksymalna szerokość pracy to około 50 centymetrów. Praca z tym rodzajem glebogryzarki wymaga sporego wysiłku, dlatego poszukując większego komfortu pracy wybierzmy spalinową lub elektryczną.

Jeżeli zastanawiasz się jaką glebogryzarkę wybrać, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę powierzchnię ziemi, na której będziesz jej używał. Jeżeli Twój ogród jest o powierzchni 500 m2, w zupełności wystarczy glebogryzarka o szerokości pracy do 35 cm. Może wtedy być napędzana ręcznie, lub z silnikiem elektrycznym o mocy 200 do 500 W.

  • Im większy ogród, tym szersze pole pracy powinna mieć glebogryzarka ogrodowa. Większa powinna być również moc (minimum 600 W). Wybierając urządzenie spalinowe, musimy liczyć się z tym, że pracuje ono o wiele głośniej niż urządzenie elektryczne. Silniki spalinowe mają jednak z reguły większą moc i oczywiście nie muszą być podpinane do źródła energii elektrycznej. Glebogryzarka spalinowa lepiej sprawdzi się zatem na większej działce za miastem.
  • W niewielkich ogrodach wokół domu najlepiej sprawdzi się glebogryzarka z napędem elektrycznym. Każdy ma w domu źródło prądu, a osiągana moc silnika w zupełności wystarczy. Brak wydzielania spalin i cicha praca to dodatkowy komfort, zarówno dla domowników, jak i sąsiadów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując glebogryzarkę ogrodową?

Powierzchnia ogrodu nie powinna być jedynym kryterium w wyborze glebogryzarki. Trzeba wziąć pod uwagę ilość chwastów w ogrodzie oraz rodzaj gruntu. Jeżeli dopiero zakładamy glebę, która nie była wcześniej przekopywana i rozluźniana, jest twarda i zbita, ciężka lub gliniasta – również konieczny będzie zakup sprzętu o większej mocy silnika. Warto również wtedy zwrócić uwagę na wykonanie zębów. Powinny być wykonane z bardzo trwałego materiału. Do przydatnych funkcji należy także regulowana głębokość pracy glebogryzarki.

Największy wybór glebogryzarek ogrodowych znajdziesz na stronie https://agrokosiarki.pl/.

freepik.com

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.