Jak kupić pierwsze mieszkanie?

Zakup pierwszego mieszkania jest zawsze związany z pewną niewiadomą. O ile nie pracujemy w rynku nieruchomości, mamy wiele dylematów do rozstrzygnięcia.

Finansowanie zakupu mieszkania

Przy zakupie mieszkania mamy kilka opcji jeśli chodzi o uzyskanie finansów. Jeśli nie jest to dla nas zbyt obciążające i damy radę, możemy spróbować odkładać z pensji. W przypadku kiedy musimy ponosić koszty czynszu, to o wiele korzystniej jest nam wziąć kredyt i te same pieniądze przeznaczyć na spłatę własnego lokalu.

Koszty kredytu

Decydując się na kredyt warto sprawdzić dokładnie co nam oferują banki. Wybierając najtańszy kredyt hipoteczny możemy oszczędzić dość znaczną kwotę. Dlatego przyjrzenie się dokładnie poszczególnym ofertom leży w naszym interesie, dosłownie.

Kredyt, a wkład własny

Istotnym elementem jeśli chodzi o uzyskanie jak najkorzystniejszego kredytu jest wkład własny. Od jego wysokości zależy nasza przyszła rata oraz okres spłaty na jaki zostanie on rozłożony. Musimy zdawać sobie sprawę, że im prędzej spłacimy kredyt tym lepiej dla nas. Nie tylko ze względu na pozbycie się presji związanej z tak poważnym zobowiązaniem, ale też na możliwość swobodniejszego stylu życia, przejścia do mniej stresującej pracy i wielu innych. Nie bez znaczenia są wypadki losowe, które też musimy brać pod uwagę.

Poduszka finansowa, co to takiego i czy warto ją mieć?

Poduszka finansowa to nic innego jak nasze zabezpieczenie w formie pieniężnej. Powinna ona mieć wysokość minimum półrocznych naszych dochodów. Dzięki poduszce finansowej będziemy mogli żyć z większą swobodą. Utrata pracy nie będzie dla nas tak stresująca jak w przypadku braku omawianego zabezpieczenia.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Dla wielu dużym dylematem jest to jakiego rodzaju mieszkanie wybrać. Oczywiście powierzchnia lokalu powinna być uzależniona od liczby osób w rodzinie (nawet jeśli nie planujemy dzieci, to kiedyś i tak się pojawią). Wybierając rynek, na którym będziemy szukać swojego lokum weźmy pod uwagę też to, że wtórny oferuje często mieszkania po dobrej cenie i można trafić na naprawdę dobrą okazję. Za to mieszkanie od developera jest na pewno bardziej nowoczesne i wybudowane z wykorzystaniem nowszych technologii. Jak zwykle mamy coś za coś i od nas zależy co wybierzemy.

Decydując się na zakup mieszkania miejmy świadomość, że jest to inwestycja na długie lata. Dlatego nie powinniśmy podchodzić do tej kwestii pochopnie. Także jeśli chodzi o sprawy związane z kredytowaniem go musimy być ostrożni i wybierać najbardziej optymalne rozwiązania. Niekiedy wymagają od nas większej dyscypliny w wydawaniu pieniędzy, ale to wyjdzie nam raczej akurat na plus.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.