Jak wkomponować zbiornik na wodę w wystrój ogrodu?

Artykuł partnera.

W trosce o środowisko, ale także o domowy budżet coraz więcej osób decyduje się na podlewanie ogrodów deszczówką. W zależności od naszych potrzeb zbiorniki na taką wodę mogą być małe lub wielkogabarytowe, podziemne lub naziemne. W przypadku tych drugich estetyka nie jest problemem – nad ziemią widoczna jest tylko ich niewielka część. Co jednak zrobić, gdy piękny i zadbany ogród szpeci plastikowa beczka lub kontener? Oto kilka pomysłów, jak sobie z tym poradzić.

Obudowa pergolowa

Duży zbiornik na deszczówkę można obudować drewnianymi panelami. Aby jednak nie wyglądał jak prowizoryczna szopa, można stworzyć lżejszą konstrukcję z pergoli. Za taką kratką zbiornik będzie mniej widoczny, a dodatkowym plusem jest możliwość zasadzenia wokół pnących roślin, które z biegiem czasu całkowicie go zasłonią.

Zbiornik na wode

Zbiornik na wodę od Prymus AGD

Takie rozwiązanie z pewnością będzie wyglądało naturalnie i sprawdzi się w ogrodzie niemal w każdym stylu. Warto pamiętać, by drewniana konstrukcja nie blokowała na stałe dostępu do zbiornika – w tym celu, musisz zbudować w niej drzwiczki. Drugą ważną kwestią jest regularne przycinanie roślin pnących się po pergoli, by nie zarosły zbiornika.

Kreatywne malowanie

Zarówno mniejsze, jak i większe zbiorniki można po prostu pomalować, by kolorystycznie pasowały do pozostałych elementów wystroju ogrodu. Nie znaczy to jednak, że całkowicie znikną i niekoniecznie będą wyglądały dobrze. Jeśli lubisz kreatywne rozwiązania, a swoją działkę urządzasz w stylu bardzo swobodnym i artystycznym, to spodoba Ci się ten pomysł. Z pomocą farb i sprayów możesz stworzyć na beczkach dowolne kompozycje i obrazy – kolorowe kwiaty, realistyczne zwierzęta, motywy z baśni i bajek, geometryczne wzory i całkowite abstrakcje.

Naturalny kamień lub mozaika

Dużo łatwiej „ukryć” mały zbiornik, przypominający najczęściej beczkę. Jednym z dość neutralnych i uniwersalnych pomysłów, jest oklejenie go otoczakami, które bardzo często wykorzystywane są jako dekoracja na ogrodowych rabatach. Co prawda, samo wykonanie takiego maskowania zbiornika może zająć trochę czasu, ale jeśli zrobisz to skrupulatnie, efekt będzie naprawdę zachwycający.

Zamiast otoczaków do oklejania beczki możesz użyć kolorowych szkiełek. Jest to wariant mniej neutralny i uniwersalny, ale równie oryginalny i piękny. W słońcu taka mozaika będzie mienić się tęczowym blaskiem.

Omszały kamień

Inną opcją udekorowania beczek ogrodowych jest stworzenie efektu starego omszałego kamienia. W równych proporcjach zmieszaj cement, pokruszony torf wysoki, klej PVA i kefir (jogurt). Mieszankę o konsystencji bardzo gęstej śmietany nakładaj grubymi warstwami. Gotową beczkę pozostaw pod przykryciem do wyschnięcia (regularnie spryskując wodą). Po napełnieniu deszczówką warstwa zewnętrzna zachowuje lekką wilgotność, a dzięki mieszance torfu i kefiru szybko pokrywa się piękną warstwą mchu.

Aby harmonijnie wkomponować zbiornik w przydomowy krajobraz, trzeba wziąć pod uwagę styl, w jakim urządzony jest ogród. Dobrze zainspirować się barwami i materiałami innych elementów, by wszystko razem tworzyło spójny projekt.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.