Kiedy wymienić okna plastikowe?

Dobrej jakości okna plastikowe, tak samo, jak okna aluminiowe, czy okna drewniane mogą nam służyć ponad dwadzieścia lat. Często jednak ich żywotność jest znacznie dłuższa. Niekiedy jednak może się okazać, że konieczna jest wcześniejsza wymiana okien. Warszawa, Kraków i inne duże miasta, to miejsca, gdzie ze względu na duże zapotrzebowanie należy wcześniej pomyśleć o złożeniu zamówienia, aby skrócić czas oczekiwania. Jakie są znaki świadczące o tym, że pora na nowe okna?

Okna plastikowe mają złe parametry cieplne

Współczesne okna plastikowe, tak samo, jak i okna drewniane oraz okna aluminiowe mają dużo lepsze parametry cieplne, niż te montowane kilkanaście lat temu. Dziś nowe okna mają znacznie niższy współczynnik przenikania ciepła. Dzięki temu latem chronią nasze mieszkanie przed przegrzewaniem, a zimą ograniczają straty energii. Może się okazać, że po latach użytkowania nasze okna utraciły swoją szczelność, dlatego, jeśli zauważymy, że zimą nasze rachunki za ogrzewanie wzrosły a latem mieszkanie nagrzewa się bardziej niż kiedyś, oznacza to, że konieczna jest wymiana okien. Warszawa, tak jak inne duże miasta, to duży rynek, dlatego trzeba pamiętać, żeby złożyć zamówienie z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ okres oczekiwania u wielu producentów może trwać nawet kilka tygodni.

Okna plastikowe – uszkodzenia

Uszkodzenie okna może przydarzyć się właściwie w każdym domu. Jego przyczyną może być gałąź, która spadła podczas wichury, przeciąg, próba włamania, a nawet niezbyt ostrożne zabawy dzieci. Często okazuje się, że po zepsuciu elementu ramy lub pęknięciu szyby niezależnie od tego, czy mamy okna plastikowe, okna drewniane, czy okna aluminiowe, konieczna jest wymiana okien. Warszawa to miejsce, gdzie łatwo znajdziemy dobrego fachowca, który obejrzy uszkodzone okno, aby stwierdzić czy możliwa jest jego naprawa, czy należy wymienić je na nowe.

Okna plastikowe nie chronią nas przed hałasem

Podobnie jak z izolacyjnością cieplną, okna plastikowe zamontowane kilka lat temu najczęściej nie chronią tak dobrze przed hałasem, jak te obecnie dostępne. Jeśli naszym codziennym problemem jest duży hałas dobiegający z zewnątrz, z pewnością pomoże nam wymiana okien. Wybierając nowe okna niezależnie od tego, czy decydujemy się na okna drewniane, okna aluminiowe, czy okna plastikowe, ale zależy nam na ich dobrej izolacyjności akustycznej, należy wrócić uwagę, aby ich współczynnik Rw nie był niższy niż 35 dB.

Okna plastikowe – dopasowanie do elewacji

Kilkanaście lat temu prawie wszystkie montowane okna plastikowe miały białe profile. Dziś możemy wybierać spośród bogatej palety barw. Jeśli zatem odnawiamy elewację naszego domu, z łatwością znajdziemy okna, które będą pasowały do nowoczesnych trendów. Może się okazać także, że stare okna plastikowe mają już zmatowione szyby, lub porysowane ramy, przez co nie wyglądają już tak estetycznie. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, jak np. modne obecnie duże przeszklenia może wymagać także wymiany stolarki okiennej na okna aluminiowe, które znacznie lepiej się do tego nadają, niż okna plastikowe czy okna drewniane.

admindo