Lampka biurkowa do nauki – jaką wybrać

Urządzając pokój młodego ucznia należy pamiętać o dobrym oświetleniu miejscowym biurka, przy którym dziecko będzie spędzać czas na odrabianiu zadań domowych. Jaką więc wybrać lampkę biurową?

Jak światło wpływa na nasze samopoczucie

Montowane w domu żarówki mogą emitować światło o barwie chłodnej lub ciepłej. To od niej zależy, czy jesteśmy rozluźnieni, czy raczej łatwiej nam się skupić.

Ciepła barwa

Ciepła barwa wpływa na nas uspokajająco i raczej trudno się nam skupić. W takim oświetleniu praca czy nauka są wyzwaniem dla organizmu, który za pomocą zmysłu wzroku odbiera sygnał, że czas na odpoczynek i relaks. Dlatego dobór odpowiedniej lampki biurowej jest tak istotny.

Chłodna barwa światła

Wszędzie tam gdzie będziemy musieli wykazać się wzmożonym skupieniem należy zamontować żarówki z chłodną, zbliżoną do „naturalnej”, barwą światła. Także w każdej lampce biurowej powinna być żarówka o jasności w przedziale 3300 K – 6500 K. Zwłaszcza w przypadku dzieci, które nie mają wypracowanej samodyscypliny na takim poziomie jak dorosły człowiek.

Na co zwrócić uwagę kupując lampkę biurową?

Oprócz wspomnianej wcześniej barwy światła, istotne jest też to, aby lampki biurowe w naszym domu miały regulacje pozwalające na dostosowanie kierunku padania światła do potrzeb. Dzięki zmianie wysokości oraz kierunku padania światła minimalizujemy ryzyko, że przy nauce zbyt wysoko postawiona lampka będzie razić w oczy. Jest to nieprzyjemne i zniechęca dziecko do nauki, a nawet może przyczynić się do powstawania wady wzroku.

Dopasowanie optymalnej jasności światła do nauki

Zbyt jasne światło jest równie szkodliwe jak zbyt słabe. To także ważny parametr, mający wpływ zarówno na zdrowie naszej pociechy, jak i jej powodzenie i chęć do nauki. Optymalna ilość lumenów jaką powinna mieć lampka biurowa do nauki wynosi 1000 lm co odpowiada mocy 75 watów.

Od światła zależy jak widzisz kolory

Jest jeszcze parametr określający oddawanie barw. Wskaźnik ten zwany CRI ma skalę od 1 do 100. Im jest on wyższy tym wyraźniej widzimy zarówno krawędzie jak i kolory. Odczuwamy to wyraźnie przy nauce czy pracy. Oczy się mniej męczą jeśli wartość wynosi minimum 80 CRI.

Wybierając lampkę biurową zwracajmy nie tylko na możliwość jej regulacji. Dobra lampka biurowa to przede wszystkim światło. Odpowiednia żarówka sprawia że jego jakość jest wysoka i nauka przy tak przygotowanym stanowisku jest o wiele łatwiejsza. Poza tym wpływa to też potencjalnie na zdrowie dzieci, ich młodego wzroku. Dlatego należy zadbać aby miejsce do nauki było nie tylko ergonomiczne urządzone ale też sprzyjało budowaniu atmosfery skupienia.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.