Wybieramy skuteczne farby do malowania płytek łazienkowych

Malowanie łazienki wielu z nas kojarzy się z wymagającą wysiłku pracą i bałaganem, który po zakończonym remoncie sprzątać trzeba kilka godzin. Dziś, dzięki odpowiednim środkom, malowanie wnętrz stać się może prawdziwą przyjemnością. Domowe łazienki to miejsca szczególnie narażone na podstępne działanie wilgoci, dlatego w regularnych odstępach czasowych wymagają odświeżenia wystroju i odnowienia podniszczonych powierzchni. Jak wybrać najlepsze farby do malowania płytek łazienkowych? Jak pomalować płytki w łazience, by przez długi czas cieszyły nas swoją nienaganną elegancją?

Pomaluj płytki łazienkowe na wymarzony kolor

Zanim zaczniemy odnawiać płytki w naszej łazience, powinniśmy zainwestować w preparaty likwidujące tłuszcz na powierzchniach ceramicznych. Rozprowadza się je w wodzie. Niektóre gatunki kafelek ceramicznych wymagać będą zmiany struktury swojej powierzchni, aby farba do malowania płytek łazienkowych lepiej do nich przylegała. Strukturę matową szybko uzyskamy poprzez zastosowanie papieru ściernego, oczywiście z drobnymi ziarenkami. Podczas ręcznego szlifowania wszędzie osiadać będzie specyficzny pył. Przed samym rozpoczęciem procesu malowania dobrze więc odkurzyć całe pomieszczenie.

Gruntowanie to podstawa

Farby nawierzchniowej na powierzchnię płytek nie nakładamy bezpośrednio. Pierwszą warstwę krycia stanowić powinna zawsze farba gruntująca. Glazura nie jest łatwym materiałem, jeśli chodzi o malowanie, dlatego wszystkie farby do malowania płytek łazienkowych wymagają wsparcia dla przyczepności i idealnego wyglądu. Po nałożeniu gruntu na płytki czekamy około pięć godzin. Potem można już zająć się nawierzchnią.

Malowanie nawierzchniowe płytek łazienkowych

Nakładanie farb do malowania płytek łazienkowych wymaga sporej koncentracji i precyzji. Zwrócić należy uwagę na to, by powierzchnie wszystkich płytek zyskały nową barwę w jednolitym stopniu i o równej grubości. Pilnujmy, by niepotrzebnie nie zabrudzić fug! Farba na płytkach schnąć powinna około cztery godziny. Potem czas na drugie podejście kryjące. Cała malowana powierzchnia osiągnie pożądaną twardość i wytrzymałość po mniej więcej dwóch tygodniach od zakończenia prac renowacyjnych.

Płytki łazienkowe lub kuchenne – ta sama metoda renowacji

Wyżej opisana metoda wykorzystywania farby do malowania płytek łazienkowych z powodzeniem znaleźć może także zastosowanie przy renowacji płytek kuchennych, które przecież mają niemalże identyczną strukturę. Jeśli chodzi o możliwości krycia wybranymi modeli farb, powinniśmy pamiętać o tym, że mamy do dyspozycji farby nawierzchniowe lub emalie. Produkty te charakteryzują się kilkoma stopniami warstwy połysku, z których wybrać możemy ten najodpowiedniejszy dla siebie.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.