Wybór zasłon zaciemniających – krok po kroku

Zasłony to stały element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Choć nowoczesne systemy osłonowe – jak choćby rolety – zyskują na popularności, to jednak wciąż zasłony są najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Rozmaite korzyści wiążą się z ich stosowaniem. Przede wszystkim – zasłony są wysoce estetyczne i mają duży potencjał aranżacyjny. Możesz wykorzystać je jako element w dekoracji danego pomieszczenia, a gdy będzie taka potrzeba – odizolować je od dopływu promieni świetlnych z zewnątrz. Szczególnie dobrze wypadają pod tym względem zasłony zaciemniające, którymi zajmiemy się poniżej. Dowiesz się jak wybierać zasłony, jeśli zależy Ci na zakupie modeli umożliwiających całkowite odseparowanie pomieszczenia od warunków zewnętrznych.

Zasłon zaciemniające a względy estetyczne

Zasłony zaciemniające odróżniają się od ich konwencjonalnych odpowiedników. Przede wszystkim – zasłony takie są wyjątkowo grube, a ich struktura tworzy skuteczną osłonę przed promieniami świetlnymi. Dlatego zasłony zaciemniające możesz niekiedy znaleźć pod nazwą zasłon „blackout”. Po zawieszeniu przy oknie będą tworzyć skuteczne zabezpieczenie przed nadmiarem światła. Zasłony zaciemniające są szczególnie chętnie wybierane do pomieszczeń dziennych – jadalni, salonu, pokoju dziennego. Stosuje się je także w sypialniach, gdzie okazują się wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem, pozwalającym całkowicie zaciemnić pomieszczenie, gdy jest taka potrzeba.

Wybór zasłon zaciemniających powinien przebiegać dość podobnie, co wybór zwykłych zasłonek. Warto zwrócić uwagę na ich rozmiar, sposób mocowania oraz parametry estetyczne. Ważne będą takie sprawy jak kolor danej zasłony, sposób wyprofilowania jej krawędzi, obecność dodatkowych elementów ozdobnych, ornamentów lub dekoracji. Zasłony zaciemniające są ponadto często łączone z innymi typami tkanin przeznaczonych do wieszania na oknach. Najczęściej, wybór pada na klasyczne firany, które tworzą z zasłonami doskonały połączenie.

Obecnie, wśród najpopularniejszych modeli wymienić należy zasłony zaciemniające z motywami kwiatowymi, zasłony w stylu orientalnym, a także klasyczne zasłony gładkie. Każda z wymienionych opcji ma swoje ewidentne zalety, które warto wziąć pod uwagę, dokonując zakupu. Do pomieszczeń urządzonych w stylu eleganckim, polecamy zasłony gładkie, wykonane z połyskliwych lub matowych materiałów. Do pomieszczeń w stylu nowoczesnych lub awangardowym, świetnie sprawdzą się zasłony prezentujące bardziej rozbudowane wzorce estetyczne.

Zalety i mocne strony zasłon zaciemniających

Zasłony zaciemniające mogą całkowicie odciąć dopływ światła zewnętrznego. Dzięki temu zaciemnisz całkowicie dane pomieszczenie, tworząc w nim warunki sprzyjające głębokiemu odpoczynkowi i snu. Zasłony zaciemniające są niezastąpione, jeśli tylko pragniesz stworzyć warunki umożliwiające regenerujący sen w środku dnia. Zasłony tworzą także skuteczną osłonę przed wścibskimi spojrzeniami osób z ulicy oraz sąsiadów. Możesz całkowicie odseparować swoje ognisko domowe od osób spoza domu, uzyskując maksimum komfortu i prywatności.

Warto też podkreślić, że zasłony zaciemniające ograniczają stopień nasłonecznienia, a przez to – pomagają zachować temperaturę na stabilnym poziomie. Przeciwdziałają nadmiernemu przegrzewaniu się pomieszczeń, szczególnie w okresie letnim. Jest to duże ułatwienie dla wszystkich osób, które nie przepadają za nadmiernymi upałami i pragną stworzyć w swoim domu oazę chłodu i komfortu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.