Zimowe odmiany jabłoni – Top 9 i ich charakterystyka

Abyśmy w ogóle mogli mówić o odmianach jabłoni, to najpierw należy wspomnieć, że znajdują się one w Krajowym Rejestrze Odmian. Jest to urzędowy wykaz odmian roślin rolniczych, warzywnych i sadowniczych, których materiał siewny/szkółkarski może być wytwarzany i może znajdować się w obrocie w Polsce, jak i na obszarze Unii Europejskiej. Przy czym w przypadku odmian roślin rolniczych i warzywnych, po ich wpisaniu do Wspólnotowego Katalogu.
Zimowe odmiany jabłoni w krajowym rejestrze występują dość licznie. Mimo wielu różnic ich owoce posiadają dwie wspólne cechy: mają wysoką wartość przetwórczą i przechowalną.
Lista odmian dostępna jest na stronie internetowej Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych.

Popularność jabłek

Jabłka to owoce najchętniej i najliczniej uprawiane na całym świecie, dlatego też tak też na rynku dostępnych jest tak wiele odmian. Wiele z nich jest przeznaczonych tylko do konkretnego celu. Możemy wyróżnić jabłka deserowe, takie do spożycia od razu, albo takie, które należy przetworzyć np. na dżem.

Bardzo często producenci jabłek dzielą je pod względem miąższu. Najczęściej wyróżniane są słodkie, kwaśne, czy też słodko-kwaśne. Bez względu jednak na to, do czego jabłka są przeznaczone, czy jaki rodzaj miąższu mają, to cieszą się ogromną popularnością na każdym kontynencie.

Zimowa odmiana jabłoni
Źródło: Freepik.com

Co odróżnia jabłonie zimowe od innych odmian?

Przede wszystkim jabłka zimowe są, bardzo twarde, mają grubą skórkę i są odporne na obijanie podczas spadania z drzew. Ta odmiana nadaje się do jedzenia dopiero w ostatnich miesiącach roku. Jednak najlepiej zebrać owoce i przechowywać je jeszcze przez kilka miesięcy w chłodnym i ciemnym miejscu. Wówczas będą mogły swobodnie dojrzeć. Jabłka zimowe zebrane w listopadzie czy grudniu są twarde, kwaśne i zielone.

Jeśli ktoś zdecyduje się na sadzenie jabłek z tej odmiany to ogród, czy działka w zupełności wystarczy do tego, aby drzewo dało obfite plony. Należy jednak pamiętać o czasie, w którym trzeba zebrać owoce. Dobrze jest też mieć odpowiednie miejsce do przechowywania jabłek zimowych, aby dojrzały. Dobrą opcją będzie piwnica bądź komórka, do której nie dostaje się słońce.

Odmiany jabłek zimowych występujących w Polsce.

1. Gala

Gala- jedna z najpopularniejszych odmian jabłek zimowych.  Pochodzi z około 1934 roku z Nowej Zelandii. Drzewo daje obfite plony  w postaci owoców średniej wielkości. Jabłka te charakteryzują się żółto-czerwonym kolorem, gładką skórką. Są okrągłe. Miąższ w tej odmianie jest soczysty, kruchy, delikatny, słodki i kremowy.

Galę zbiera się w drugiej połowie września. Jednak proces dojrzewanie można wydłużyć nawet do przyszłej wiosny.  Owoce można jeść na surowo (po kilku tygodniach leżenia), suszyć i dodawać do potraw.

2. Natali gala

Natali gala- Natali gala- jest to mutant odmiany Gali. Nie można nie wspomnieć, że jest to polska odmiana, odnaleziona w okolicach Grójca. Podobnie jak w przypadku Gali drzewo w swoim czasie obfituje w plony, jednak poprzez częste zawiązywanie owoców powoduje spadek ich wyrastania. Owoce Natali gala są stożkowate lub kulisto stożkowate. Charakteryzują się kolorem żółto zielonym, z czerwonym rumieńcem. Tutaj miąższ jest słodki, drobnoziarnisty i soczysty. Jest to odmiana deserowa.
Natali gala zbierana jest najczęściej w połowie września. Nie należy zaniedbać tego czasu, ponieważ owoce w tej odmianie bardzo szybko ulegają uszkodzeniom.
Warto także dodać, że jabłka są odporne na mrozy, jednak czasami ulegają chorobom np. zarazę ogniową.

3. Jabłoń golden delicious

Jabłoń golden delicious- znaleziona pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce ta odmiana pojawiła się w 1976 roku i bardzo długo była numerem jeden na rynku. Drzewo daje obfite plony.
Owoce jabłoni golden delicious mają kulisto stożkowy kształt. Wyróżniają się mocno żółtą skórką z pomarańczowym rumieńcem. Miąższ jest kremowy, słodki i smaczny. Jabłka nadają się do zjedzenia na surowo bądź na przetwory.
Plony zbierane są w październiku, jednak jeść je można dopiero w połowie zimy. Drzewa są dość odporne na mróz.

4. Kalwila jesienna czerwona

Kalwila jesienna czerwona- pochodzi z Francji z 1670 roku.
Jabłoń posiada owoce średniej wielkości, które są kuliste i posiadają widoczne żebra. Barwa, która je charakteryzuje to krwisto czerwony odcień. Skórka jest cienka i gładka. Natomiast miąższ jest delikatny, soczysty i korzenny. Owoce Kalwili jesiennej czerwonej zbierane są w październiku, jednak powinny poleżeć około miesiąca. Ponadto drzewo daje obfite plony, a także jest odporne na mrozy.

5. Kalwila jesienna czerwona

Kalwila biała zimowa- pochodzenie tej odmiany jest nieznane, jednak nazwa pojawiała się już w 1598 roku.
Drzewo daje obfite plony w postaci dużych, szeroko stożkowych owoców. Skórka jest żółta i błyszcząca, a miąższ kruchy, soczysty, kwaskowaty i aromatyczny.
Zbieranie owoców kalwili białej zimowej przypada zazwyczaj na wrzesień, jednak do jedzenia zdatne są dopiero w listopadzie. Jabłka mogą leżeć do marca następnego roku. Jest to odmiana deserowa, która nadaje się do przetworów i suszenia. Owoce le znoszą transport. Drzewo jest odporne na mróz.

6. Gloster

Gloster- to skrzyżowanie dwóch innych odmian, które powstało w połowie XX wieku w Niemczech. W Polsce te jabłka zimowe pojawiły się w pod koniec lat 70 i szybko zyskały popularność.
Drzewo daje bardzo duże owoce w kształcie stożków. Ich skórka jest mocna, żółto zielona z dużym ciemnoczerwonym rumieńcem. Natomiast miąższ jest orzeźwiający, soczysty, zwarty i drobnoziarnisty.
Do zbierania owoców z tego drzewa najlepiej zabrać się w drugiej połowie października, jednak do jedzenia nadają się dopiero w grudniu. Drzewo jest dość odporne na choroby.

7. Alwa

Alwa- polska odmiana jabłoni otrzymana w Skierniewicach z wolnego zapylenia Macoun.
Plony to owoce średniej lub dużej wielkości. Są kuliste, delikatnie spłaszczone i posiadają małe żeberka. Skórka gładka, zielonożółta z malinowym rumieńcem. Miąższ jest soczysty, słodki orzeźwiający i smaczny.

Zbieranie tych jabłek zimowych odbywa się w październiku, jeść można je w grudniu. Natomiast dobrze przechowywane mogą być nawet do końca zimy. Drzewo jest wytrzymałe na mróz i niektóre choroby.

8. Cortland

Cortland- to jedna ze wczesnych odmian jabłoni, która pochodzi z Ameryki. Drzewo daje duże owoce, o kulistym kształcie.  Wyglądem przypominają baryłki. Skórka jest żółtozielona z wiśniowym rumieńcem.  Jabłka te mają charakterystyczny nalot. Miąższ jest kruchy, soczysty i aromatyczny. Nadają się do jedzenia na surowo, do przetworów bądź deserów,
Te jabłka zimowe zbierane są na przełomie września i października. Natomiast skonsumować je można  w listopadzie, a leżeć  mogą do lutego. Drzewo bardzo dobrze znosi mrozy.

9. Honeygold

Honeygold– jabłoń pochodząca z USA, która w Polsce pojawiła się w 1987 roku. Obfite plony dają owoce średniej wielkości, w kształcie stożkowym lub kulisto stożkowym. Skórka jest gruba i zielonożółta.
Miąższ jest soczysty, aromatyczny, średnio twardy, słodko kwaśny, smaczny. Jest to podmiana deserowa.
Jabłka zbierane są w drugiej połowie września, przechowywane mogą być nawet do lutego.  Drzewo jest dość podatne na choroby.

Podsumowanie!

Odmiana zimowa jabłoni
Źródło: Freepik.com

Ja widać powyżej lista odmian jabłek jest naprawdę rozległa. Wszystkie omawiane drzewa mają jedną wspólną cechę, którą jest długie dojrzewanie.  Zimowe odmiany jabłek potrzebują czasu, żeby osiągnąć dojrzałość konsumpcyjną. Dzięki takiemu procesowi stają się one znacznie smaczniejsze, ale też lepiej nadają się na przetworzenie czy suszenie. Większość wymienionych jabłoni jest odmianą deserową.
Jabłka można wykorzystać do wielu potraw i napoi. Idealnie nadają się też do ciast czy lodów.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.