Pierwsze prace w ogrodzie

Mając ogród nie wymigamy się od pracy w nim, a wiosna to szczególna pora roku, która wymaga większej aktywności w ogrodzie. W tym czasie warto zadbać o kilka spraw, aby ogród był ładny przez cały sezon.

Trawniki

Tuż po zimie trawa nie wygląda zbyt ładnie, dlatego warto poświęcić jej trochę uwagi. Należy w tym celu wygrabić wszystkie suche pozostałości roślin. Resztki te spokojnie możemy wyrzucić do kompostownika i po kilku miesiącach zużyć do nawożenia roślin.

Korona dużego drzewa widziana z dołu
pixabay.com

Duże drzewa wymagają naszej uwagi

Drzewa w naszym ogrodzie również wymagają pewnych zabiegów. Warto przejrzeć konary czy nie ma wśród nich takich z oznakami braku życia. Mogą one być w trakcie letnich burz zagrożeniem dla życia domowników. Jeśli zauważyliśmy uschniętą gałąź należy jak najszybciej ją wyciąć. Ważne aby to zrobić przed rozpoczęciem okresu lęgowego. Wysoko w koronie suche i duże konary bezpieczniej jest ściąć przy pomocy specjalisty. Mając dużo drzew można wynająć podnośnik koszowy w celu bezpiecznego i łatwego dotarcia do odpowiedniego miejsca w obrębie całej korony. Usługi takie świadczy na przykład firma Drosam.

Czyścimy i uzupełniamy ściółkę pod drzewami i krzewami

W ogrodzie na wiosnę należy tez uzupełnić ściółkę pod drzewami i innymi trwałymi roślinami. Nie wyrzucamy liści i innego materiału kompostowego. Co tylko można używamy na tworzenie ściółki, a co nie, na kompost. Wyjątkiem są tylko rośliny, które mają oznaki choroby, je należy zutylizować. Dzięki obecności ściółki nie tylko wygląda to estetycznie, ale też chwasty mają utrudnione kiełkowanie. Natomiast roślina ma dzięki temu powoli uwalniające się ze ściółki składniki mineralne, a także powstrzymuje wodę przed parowaniem.

Przycinamy drzewa i krzewy owocowe

Pierwsze dni wiosny to czas kiedy warto przyciąć drzewa owocowe jak jabłonie i grusze. Z krzewów przycinamy maliny oraz porzeczki. Należy zrobić to wcześniej gdyż zbyt późne cięcie narobi więcej szkód niż pożytku. W przypadku drzew i krzewów należy cięcie zawsze robić pod kątem ze spadkiem w stronę zewnętrzną korony. Woda opadowa spływa wtedy gładko i nie tworzą się tam załogi.

Wiosenna pielęgnacja drzew oraz krzewów w ogrodzie to podstawa dla ogrodnika. Mając wiele drzew mamy nie tylko więcej pracy do wykonania ale też dużo korzyści w postaci liści spadłych jesienią. Możemy je wykorzystać do zrobienia bardzo wartościowej ziemi kompostowej czy do okrycia rabat bylinowych. W ten sposób mi się udaje zimować kwiaty o większej wrażliwości na niskie temperatury.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.