Jak otrzymać odszkodowanie za zalanie mieszkania?

Kiedy mieszkamy w bloku bądź w kamienicy, zwykle mamy nad sobą i pod sobą sąsiadów. Jeżeli mieszkamy na ostatnim piętrze, to my możemy zalać sąsiadów, oczywiście nie umyślnie, albowiem awarie wodociągów w blokach także się zdarzają. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy mieszkamy na niższych piętrach i jesteśmy potencjalnie zagrożeni, że sąsiedzi zaleją nam w najmniej nieoczekiwanym momencie. W tym celu warto ubezpieczyć mieszkanie, także od zalania, aby w razie takiego zdarzenia móc uzyskać właściwe odszkodowanie na pokrycie strat. Ubezpieczenie mieszkania to jedno, drugą kwestią jest prawidłowe zgłoszenie szkody i spisanie protokołu do właściwej ubezpieczalni. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy nie uzyskać odszkodowania.

Skąd wiadomo kto jest winny zalania mieszkania?

Pierwszym i potencjalnym winowajcom zawsze jest osoba mieszkająca nad nami, skąd bezpośrednio kapie do naszego mieszkania woda. Choć ustalenie winy w takiej sytuacji nie do końca jest proste, albowiem zalanie domu może być spowodowane przez niewłaściwą instalację kanalizacyjną, wtedy winowajcą będzie spółdzielnia mieszkaniowa bądź zarządca budynku mieszkalnego. Kiedy już wiemy, że zostaliśmy zalani, najważniejsze jest zgłoszenie awarii i odkrycie z jakiego powodu leje się woda.Zalanie domu odszkodowanie jest wypłacane tylko wtedy, gdy zostanie sporządzony właściwy protokół, w którym zostanie cała sprawa dokładnie opisana, wraz ze wskazaniem winowajcy. Jeżeli wskazanie winnego nie jest jednoznaczne, możemy mieć problemy przy wypłacie odszkodowania.

Jakie kroki należy podjąć po zalaniu mieszkania?

Kiedy tylko zauważymy, że nasze mieszkanie zostało zalane, musimy w miarę własnych możliwości zabezpieczyć źródło cieknącej wody, aby maksymalnie ograniczyć straty powstałe na skutek zalewania mieszkania. Jeżeli mieszkamy w bloku, należy powiadomić dozorcę, administratora budynku bądź spółdzielnie mieszkaniową, która zajmie się znalezieniem źródła wycieku. Pierwsze kroki zwykle czynimy do sąsiada na górę, gdzie szukamy przyczyny zalania, jeżeli jednak tam jest sucho, ewidentną przyczyną zalania jest awaria wodociągu, a całość wycieku znajduje się w ścianach i w podłodze. To najtrudniejsza sytuacja, wtedy trzeba zadbać o zakręcenie źródła wycieku oraz odpowiednie zabezpieczenie rur kanalizacyjnych. Znalezienie wycieku w ścianach może być bardzo kłopotliwe i tutaj zadanie należy do zarządcy budynku, który jest odpowiedzialny za tego typu awarie. Kiedy już wiemy, jakie straty zostały poniesione, a awaria została zgłoszona do odpowiednich służb, przychodzi czas na powiadomienie firmy ubezpieczeniowej. Taką sytuację trzeba zgłosić bezzwłocznie, aby pracownicy z ubezpieczalni przyjechali i mogli wykonać wstępne oględziny.

Czy należy nam się wypłata odszkodowania za zalanie nieruchomości?

W zależności od rodzaju polisy ubezpieczeniowej oraz poszczególnych jej punktów, za zalanie mieszkania może nam się należeć mniejsze bądź większe odszkodowanie, jednak jest to uzależnione od wielu czynników. Jeżeli doszło do zalania mieszkania z naszej własnej winy, a zalanie domu odszkodowanie obejmuje tego rodzaju zdarzenie, ubezpieczalnia zwróci nam koszty strat związanych z uszkodzonymi ścianami i sprzętami stojącymi. W sytuacji, gdy zostaliśmy zalani przez sąsiada, możemy ubiegać się o odszkodowanie z własnego OC życia prywatnego oraz z polisy ubezpieczeniowej winowajcy. Jeżeli nie posiada on polisy ubezpieczeniowej na tego rodzaju wypadki, możemy wystąpić z powództwem cywilnym na drogę sądową.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.